Harc a rákkal: élet gyomor nélkül és ünnepek az onkológián

Rákgyógyítás Magazin - 2014. nyár

Nagy György televíziós szerkesztő-műsorvezető gyomorrákkal való küzdéséről is vall a Rákgyógyítás Magazin nyári lapszámában, amelyben betegségükkel példamutató módon küzdő sorstársak avatják be az olvasókat történetükbe. Az ingyenes, s hirdetéseket sem közlő országos lap kiemelten foglalkozik az onkológia legújabb irányvonalaival és dilemmáival is.

Nagy György - Fotó: Thaler Tamás, Wikipedia

Nagy György – Fotó: Thaler Tamás, Wikipedia

„Tudom magam egészséges emberként kezelni. Ez a kulcsa annak, hogy nagyobb eséllyel az is maradhassak” – fogalmazza meg hitvallását a gyomorrák miatt egy éve gyomor nélkül élő Nagy György szerkesztő-műsorvezető. Amint a Rákgyógyítás Magazinnak adott interjúból kiderül, az újságíró „fegyelmezett gyógyuló”: alkalmazkodnia kellett az új élethelyzethez, de töretlenül dolgozik, s bízik abban, hogy idejében megtörtént a daganateltávolító műtét és túlléphet a betegségen. Vallja: rákkal szembesült emberként kötelessége, hogy a környezetében élőket figyelmeztesse: ne halogassák tovább a szűrővizsgálatokat!

Halom Borbála

Mivel a bajban sok-sok erőt és biztatást kapott, ennek továbbadására tette fel az életét – illetve amint fogalmaz „abból a következő 40 évet” – Halom Borbála, aki fiatalon szembesült az emlőrákkal. A viszontagságairól és a betegségből való kilábalásáról blogot vezető nő úgy érzi, hogy testi és lelki válsága nyomán – a lánya és munkája mellett – új értelmet talált életének: mindent megtesz azért, hogy meggyőzze a nőket, menjenek el mammográfiára. Emellett sorstársakkal – például a lapban szintén nyilatkozó, az emlőrákon ugyancsak harmincas éveiben átesett dr. Kenessey Andrea kardiológus szakorvossal – egyre bővülő önkéntes csapatával segít azoknak, akikre hasonló terhet rótt a sors. Ott vannak a többiek mellett, közösen ünneplik meg velük az utolsó kemoterápiát, s közben önmaguk is erősödnek, mert azt érzik: az őket sújtó sorscsapás nem volt hiábavaló.

Majorosiné Parti ErzsébetPéldamutatóan viseli betegségét Majorosiné Parti Erzsébet is, aki több mint tíz éve küzd a vastagbélrákkal: tüdőműtéten, onkológiai kezelések garmadáján van túl, amelyek eredményeként egy évtized elteltével is szeretteivel lehet és elláthatja otthoni teendőit. Ő viszont már nem fog meggyógyulni. Ezt pontosan tudja, de fontosnak tartja, hogy minél többeknek átadja üzenetét: az életet, amíg tart, nem szabad feladni, s a jövő biztos kimenetele tudatában is a jelenben kell élni, s megélni mindazt, ami ma megadatik.

A lap társadalmi kérdéseket is tárgyalva teszi fel a kérdést, s foglalja össze a legfrissebb válaszokat arra a dilemmára: mekkora összeg fordítható egy daganatos beteg kezelésére? A tudományos ismeretterjesztés jegyében pedig áttekintést nyújt a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) siófoki szimpóziumáról, amelyen vezető hazai szakorvosok foglalták össze a világ egyik legjelentősebb tudományos kongresszusának, az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaságnak (ASCO) legfontosabb eredményeit, üzeneteit.

A Rákgyógyítás Magazin és a www.rakgyogyitas.hu oldal kiadója a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány. Az újság elérhető országszerte az onkológiai centrumokban és betegszervezeteknél, valamint a szerkesztőség 6726 Szeged, Izabella u. 8. szám alatti postacímére küldött közepes méretű „postakész” válaszborítékkal lehetőség van az ingyenes postai megrendelésre is.

A Rákgyógyítás Magazin korábbi lapszámai:
2014. tavasz: Czeizel Endre: kevés az időm, hogy a betegségen rágódjak
2013. tél: Legyenek tájékozottak a rákbetegek – A tudás gyógyulás
2013. ősz: Rákbetegek végstádiumban: ki döntsön az út végén?
2013. nyár: Gyógyszerkutatás a rákbetegek bevonásával
2013. tavasz: Ne legyenek elárvult betegek!
2012. tél: A személyiségen is múlhat a gyógyulás?
2012. ősz: Jöhet élet a rák után?
2012. nyár: A rák mellett mi lesz a többi betegséggel?
2012. tavasz: Enni kell a túlélésért!
2011. tél: sámánok, áttétek, a halandóság feldolgozása
2011. ősz: Kulka-interjú, csontáttétek, májrákos sorstársak
2011. nyár: veszélyes termékek, hospice, áttétek
2011. tavasz: háziorvosok, otthonápolás, tüdőáttét
2010. tél: Meddig és miként élhetünk tovább?
2010. ősz: Miért lesznek áttétek?
2010. nyár: Bodrogi Gyula és Garas Dezső a Rákgyógyításban
2010. tavasz: Rák vagy rokkantnyugdíj?
2009. tél: A betegség értelme és ára
2009. ősz: Sorstársak közösségben
2009. nyár: Óvatosan a diétákkal!
2009. tavasz: Kockázatos ígéretek, virágzik a csodaszerpiac
2008. tél: Nem fájhat örökké
2008. ősz: Kemoterápiás kezelések: „rózsák és tövisek”

Top