Májáttétes daganat rosszabbodása (jelige: Segítség apunak)

Segítséget szeretnék kérni édesapám leletének értelmezésére, esélyeire, lehetőségeire.

Natív low-dose CT és FDG-PET:
Előző PET/CT vizsgálat: 2013.10.15, az eltelt időben ismételt operáció és kemoterápia zajlott. Az ábrázolódó intracranialis területeken kóros FDG-eloszlás nem azonosítható. Mindkét arcüregben kismértékű, nem dúsító nyálkahártya-megvastagodások láthatóak. A pajzsmirigy bal lebenyi túlsúllyal kissé nagyobb, alsó pólusa a jugulumba ér, benne kórjelző halmozás nem látható. A fej-nyak régió lágyrészeiben kórosnak tekinthető aktivitás-felvétel nem észlelhető. Cervicalisan, supra- és infraclavicularisan, valamint az axillákban kóros méretű vagy halmozású nyirokcsomó nem ábrázolódik. Az emlőkben kóros FDG-felvétel nem detektálható.

A tüdőben a radiofarmakon eloszlása normális, kóros eltérés nem látható. Mellkasi folyadék, gócos pleuramegvastagodás nem észlelhető. A mediastinumban és a tüdőhilusokban kóros FDG-felvétel, illetve megnagyobbodott nyirokcsomó nem ábrázolódik.

A normális nagyságú máj jobb lebenyének széli részén kb. a 8. szegmentumban egy kb. 40×17 mm-es, míg a jobb lebeny caudalis részénél széli lokalizációban kb. a 6. szegmentumban egy kb. 27×12 mm-es körülírt halmozási többlet van (SUV max.: 28,7 és 11,83), melyeknek megfelelően hypodensitás is sejthető. Egyebütt a hepar halmozása egyenetlen, de egyértelmű gócos halmozás a parenchymán belül nem mutatható ki, ill. a natív felvételeken körülírt denzitásbeli eltérés sem látszik. A hepar jobb lebeny caudalis pólusának medialis részénél, az epehólyagtól kissé caudalisan egy legnagyobb átmérőiben mintegy 48x29x31 mm-es, intenzív FDG halmozású képlet látható, amely döntően bélre lokalizálható, de részben a májtól nem elkülöníthető.

Flexura hepatica műtét, ill. metastasis eltávolítás utáni állapot, a has bal oldalán anus praeternaturalis. A belek kiterjedten inhomogén tracer felvétellel ábrázolódnak, az előbb jelzett kiterjedt, intenzív halmozáson túl azonban csak kicsiny (max. 1 cm) körülírtabb dúsítási többletek sejthetőek (rectosigmoidalis átmenet, ill. néhány vékony- és vastagbélkacsnak megfelelően is). A mesenterialis zsírszövet beszűrt, kb. a L.IV. csigolya felső részének magasságában egy kb. 16×14 mm-es lágyrészképletben intenzív FDG halmozás látható (SUV max. 11,18), ill. a mesenteriumban számban kissé felszaporodott nyirokcsomók láthatóak, melyek közül néhánynak megfelelően diszkrét tracer felvétel is megfigyelhető. Hasfali sérv látható. A nyelőcső alsó részén diffúz, mérsékelt fokú halmozási többlet látható, az epehólyagban számos apró kő észlelhető. A lép, a hasnyálmirigy és a mellékvesék eltérés nélkül. A vesék FDG- kiválasztása megfelelő, üregrendszeri tágulat nem látható. A kismedencei szervekben patológiás nyomjelzőanyag-akkumuláció nem detektálható. Szabad hasi folyadék nem ábrázolódik.

Az előbb jelzetteken túl a leképzett ifradiaphragmaticus nyirokrégiókban suspect nyirokcsomó, kóros FDG-akkumuláció nem azonosítható. A sternoclavicularis ízületekben bal oldali túlsúllyal mérsékelt-közepes fokú aktivitásfelvétel látható. A leképezett csontokban malignus folyamatra típusos, kóros FDG-halmozás nem látható.

Összefoglaló vélemény:
A máj jobb lebenyében jelzett körülírt FDG halmozások metastasisnak megfelelnek. A hepar jobb lebenyének szomszédságában bélvetületben jelzett körülírtan fokozott halmozás szintén az alapbetegség manifesztációjának megfelelő (recidíva?, secunder folyamat?). A belekben másutt leírt inhomogenitások, ill. diszkrét halmozási többletek peritonealis érintettséget vetnek fel. Mesenterialis nyirokcsomó érintettség. A nyelőcsőben jelzett eltérés inkább gyulladásos eredetű lehet. Valószínűleg degeneratív-gyulladásos ízületi folyamat a sternoclavicularis ízületekben. Cholelithiasis. Hasfali sérv. Kissé nagyobb pajzsmirigy. Összehasonlítva 2013.10.15-i PET-CT vizsgálatával, jelentős progresszió ábrázolódik.

A lelet alapján édesapjának májáttétei (metasztázisai) vannak, erre utalnak a PET CT vizsgálat során jelzőanyagként alkalmazott FDG halmozások a májban. Emellett a máj jobb lebenye mellett is láttak olyan FDG halmozást, amely azt valószínűsíti, hogy a bélben ott rosszindulatú daganatos folyamat van. Emellett a vizsgálat alapján az valószínűsíthető, hogy a hashártyán is van daganat (ezért írnak peritonealis érintettséget), valamint a hasi nyirokcsomókban is van daganat áttét (ezért írják a véleményben, hogy a mesenterialis nyirokcsomókat is érinti a betegség). Az egyéb területeken leírt halmozások valószínűleg nem daganatos eredetűek.

A 2013-as PET/CT vizsgálathoz képest jelenleg az újabb PET vizsgálat alapján a daganatos betegség rosszabb (vagyis szétterjedtebb) állapotban van, mint egy éve, ezért írták, hogy jelentős progresszió ábrázolódik.

Ilyen állapotban a daganatgátló kezelések folytatása jöhet szóba, ezzel lehet megpróbálni lassítani a folyamat előrehaladását. Az, hogy milyen gyógyszer vagy gyógyszer-kombináció alkalmazása jöhet szóba, az jelentősen függ az eddig alkalmazott kezelésektől, illetve a daganat szövettani jellemzőitől is.

Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.

Kapcsolódó cikkek:
Vastagbélrák és végbélrák
Májáttét: sebészi, onkológiai, radiológiai kezelés
Áttétek: gátat kell vetni a rák szétterjedésének
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Rettegett hányinger: hogyan kerülhetjük el?
A kemoterápiás kezelés mellékhatásai
Vastagbélrák és végbélrák
KRAS vizsgálat a hatékonyabb kezelésekért
EGFR: célzottan gátolják a rákos sejtburjánzást
Új esély a daganatterápiában: az EGFR-gátlás
A vastagbélrák és a végbéldaganat stádiumai
Vastagbélrák és végbélrák: különbségek a gyógyításban
Érgátlással is küzdenek a vastag- és végbélrák ellen

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Növekvő bilirubin, májáttétes vastagbéldaganat rosszabbodása
Májáttét béldaganat után, besárgulás, sürgető idő
Májáttétes vastagbélrák daganat
Állandó kemoterápia májáttétes vastagbélrákban?
Vastagbélrák és májáttét
Vastagbéldaganat, MR, CT értelmezése
Vastagbél daganat májáttét
Májáttétes vastagbélrák
Vastagbélrák máj áttétekkel
Vastagbélrák máj áttétekkel
Májáttétes vastagbélrák 36 évesen
Májáttétes vastagbélrák 37 évesen
Áttételes vastagbéldaganat gyógyítható-e és mivel?
Vastagbélrák, áttét izomszöveten
Vastagbélrák, testsúlygyarapodás
Végbélrák: rosszul sikerült sztóma?
Végbélrák: sztóma és biopszia
Végbélrák utókezelése
Áttétes végbélrákos beteg
Kérdés vastagbélrákról
Áttétes vastagbélrák
Gyorsan növő vastagbélrák műtéte
Vastagbélrák biológiai terápiája
Vastagbélrák gyógyszeres kezelése
Vastagbéldaganat és sztóma
Bélelzáródás veszélyei
Vastagbélrák: lejárt az idő?
Sztóma után állandósult hasmenés
Sztómazárás után
Bajok a visszahelyezett végbéllel
Vastagbéldaganat és stoma: elrontott műtét?
Záróizom ingerület
Vastagbélrák a családban
Vastagbélrák terápiája
Csontáttétes végbélrák
Kiújult vastagbélrák, májáttét?
Vastagbélrák, vizesedés
Májáttétes végbélrák CT vizsgálata
Végbélrák májáttét: kras vizsgálat, célzott terápia
Áttétes végbélrák nagy fájdalmai
Végbélrák és áttétek
Végbélrák kiújulása nyirokcsomókban

Top