Tüdőbetegség: több novum góc a tüdőben

Szeretném a segítségüket kérni a saját leletem értelmezésében. Ez év januárjában már voltam tüdőtükrözésen, akkor a citológia teljes egészében negatív volt. 2006-ban kezdődött a tüdőbetegségem egy ornitózissal, amelyet a szomszédom madaraitól kaptam el. Azok a madarak ma is egy háromemeletes bérház földszintjén vannak, pontosan az én lakásommal szemben. Ezután kiderült, hogy autoimmun beteg is vagyok. 2010 év végéig tánc-és drámapedagógusként dolgoztam, ami gondolom, nem használt a tüdőmnek.

A jelenlegi leletem: mediastialis ablakkal készült felvételen néhány lgl. detektálható mind mediastálisan, mind hilarisan, a legnagyobbak 1, 3-1, 8 cm-esek. Pericardialis folyadékgyülem nem észlelhető, dorsalisan mindkét oldalon folyadékgyülem ábrázolódik, melynek a legnagyobb rétegvastagsága jobb oldalon kb. 1, 8 cm, bal oldalon a folyadék mennyisége kevesebb.

A tüdőben mindkét oldalon köteges jellegű rajzolatfokozódás van, mely jobb oldalon regressziót mutat. Bal oldalon basalisan dorsalisan látott elváltozás a korábbihoz viszonyítva minimális méretű növekedést mutat. Jobb oldalon az alsó lebeny területén egy kb. 2 cm körüli nyúlványos jellegű elváltozás van, mely a korábbihoz viszonyítva novum. Néhány apró modularis jellegű elváltozás bal oldalon rekeszi felszín közelében is megfigyelhető. A máj a monofázisos felvételen homogén, a mellékvesék régiója szabad.

Vélemény:
– Hydrothorax 1. u. min. grad.
– Gyulladásos folyamat maradványai. bal oldalon min. progresszio.
– Néhány apró nodulus, melyek között novum is van.
– Biopszia mérlegelendő. Bronhoscopia jav.
– Lymphadenomegalia.

Ennyi a lelet. Ez év októberében hatalmas tüdőgyulladásom volt, amelyet nem kezeltek, mert anafilaxiás sokkot kaptam az ott alkalmazott valamelyik gyógyszertől, s éppen a születésnapom előtti napon, így hazajöttem a kórházból. Ellenben édesapám 59 esztendősen tüdőrákban hunyt el, míg édesanyám 68 évesen gyomorrákban. Én most 52 éves vagyok, s érzékeny a penicillinre, Dalacin-C-re, s még néhány antibiotikumra. Mit javasol, milyen életmódot kövessek, hogy ebből ne legyen ténylegesen tumor, vagy ki tudja, az-e már?!

A gátorüregben (mediasztinumban) és a tüdőkapukban (hilus) nyirokcsomók ábrázolódtak. A szívet körülvevő hártya és a szívizom között (pericardialisan) nincs kóros folyadék felszaporodás. Mindkét mellhártya üregben hátul, szakszóval dorzálisan kevés folyadékot láttak (folyadékgyülem, vagyis hydrothorax). Azért hátul helyezkedik el, mert feltételezhető, hogy háton fekve történt a vizsgálat, és oda mozdult el a folyadék.

A tüdőben leírt köteges rajzolatok összefügghetnek a korábbi gyulladással. Ugyanakkor a bal oldali alsó-hátsó tüdőterületen korábban is látott góc kis növekedést mutat. A jobb oldalon leírnak egy nyúlványos elváltozást (másik gócot), amely a korábbi vizsgálathoz képest új gócként jelent meg (novum).

A tüdőben egyéb kisebb gócok is ábrázolódtak, amelyek között a korábbi vizsgálatokhoz képest vannak újabb gócok (erre utal a véleményben az, hogy a nodulusok között novum is van). A mellkasi CT vizsgálat területébe beleesik a has felső része is, ezért leírásra került a máj és a mellékvesék is.

A véleményben azt írták, hogy mérlegelendő, hogy történjen-e biopszia – ez nagy valószínűséggel a jobb oldali 2 cm-es nyúlványos gócból történő mintavételre vonatkozik, mert annak CT képe olyan, hogy rosszindulatú daganatnak is megfelelhet. Ezért javasolták bronchoszkópia, vagyis hörgőtükrözés elvégzését is a további kivizsgálások részeként.

A lelet végén a véleményben még említett lymphadenomegalia jelentése a nyirokcsomók megnagyobbodása, a hydrothorax l.u. kétoldali mellkasi folyadékgyülemet jelent, amely a tüdő állománya és a mellkasfal között, vagyis a tüdőt fedő mellhártya és a mellkasra belülről rátapadó mellhártya között helyezkedik el. Ilyen folyadékgyülemet okozhat korábbi gyulladás, okozhatja pl. a szív gyengébb működése, de okozhatja daganat is – de ez utóbbi esetben általában egyoldali, vagy egyik oldalon jelentősebb folyadék felszaporodásról van szó.

Csak ebből az egy képalkotó vizsgálati leletből nem lehet megmondani, hogy tumorról vagy a korábbi gyulladásokkal összefüggő elváltozásról van-e szó, tehát valószínűleg további vizsgálatokat fog javasolni az az orvos, aki Önt a vizsgálatra beutalta, s akinél a lelettel jelentkeznie kell.

Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.

Kapcsolódó cikkek:
Képalkotó vizsgálatok: UH, RTG, CT, MR, PET…
Mire jó a tüdőszűrés?

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Tüdőszűrés, majd tüdő CT
Mellkas CT: megnagyobbodott nyirokcsomók
Tüdő CT vizsgálati eredmény
Gócárnyék a tüdőben
Tüdőszűrés, mi a betegség?
Hátfájás, tüdőgyulladás, hajlam
Tüdőgyulladás vagy más?
Tüdőszűrés eredménye
Pozitív tüdőszűrő 18 évesen

Tapasztalatok a tüdőszűrésről

Tüdőfolt antibiotikum kezelés után

Felismerni a tüdőrákot
Tüdőszűrés: lehet ez más mint rák?
Tüdőszűrés lelete
Foltok a tüdőkön
Utólagos tüdőszűrés
Tüdőszűrés külföldieknek
Tüdőrák mint derült égből a villámcsapás
Köhögés, árnyék a tüdőn
Residualis góc a tüdőben
Tüdő CT felvétel
Mellkas CT: residualis góc
Mellkas CT lelete
Tüdődiagnózis

Top