Rák: ne legyenek elárvult betegek!

Ne legyenek elárvult betegek! ” esik egybe a közösséget szervező sorstársak célkitűzése a betegjogi képviselők munkájának lényegével ” derül ki a Rákgyógyítás Magazin tavaszi kiadásából, amelynek fókuszában a betegjogok mindennapokban való érvényesülése áll. Az ingyenes, hirdetések nélküli országos lap kiemelten foglalkozik a daganatos betegek ” sokszor elmaradó ” fizioterápiájával, irányt mutat a rákbetegek életmódjának kérdéseiben, elmagyarázza az onkológiai terápiaváltások lehetséges indokait, interjút közöl a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság új elnökével. A rákbetegek és családjaik 2008 óta negyedévenként megjelenő országos magazinja eljut a kórházakba, klinikákra, a betegszervezetekhez, s postán is megrendelhető.

Rákgyógyítás Magazin - 2013. tavaszNem pusztába kiáltott szó a betegjogi képviselők megkeresése, a panaszláda nem süllyesztő – szögezi le dr. Novák Krisztina, az Országos Betegjogi Központ főigazgatója a Rákgyógyítás Magazinban, amelyben gyakorlati példákon keresztül mutatják be, hogy a szorosan vett betegjogi képviseleten túl az egészségügyi adminisztráció milyen sok területén számíthatnak a betegek országszerte a betegjogi képviselőkre.

Tudjanak a betegek is a klinikai vizsgálatokról, legyen nyilvános melyik onkológiai centrumban milyen új, a napi rutinban még nem alkalmazott hatóanyaggal folynak vizsgálatok, hogy ezáltal a páciensek könnyebben tájékozódhassanak arról, saját betegségükkel összefüggésben bárhol az országban van-e aktuálisan lehetőségük bekapcsolódni tudományos tanulmányba – fogalmazza meg a Magyar Klinikai Onkológiai Társaságnak (MKOT) a közeljövőre vonatkozó egyik legfontosabb célkitűzését dr. Ruzsa Ágnes, az orvosszakmai szervezet új elnöke. A kaposvári kórház klinikai onkológiai centrumát vezető főorvos a lapnak adott interjúban arról is beszél: a betegeket fel kell vértezni, hogy reálisan értékelhessék a sokszor méregdrágán kínált, alternatívnak mondott kezeléseket, azok kockázatait is.

Minden kutatás azt támasztja alá, hogy az életmód alapvetően meghatározza a daganatos betegségek kockázatát, s a rákbetegségek egy jelentős hányada elkerülhető vagy legalábbis egy-két évtizeddel elodázható lenne, ha egészségesebben élnénk. A Rákgyógyítás összeállításából kiderül: daganatos betegként sem mindegy hogyan élünk, mennyire vigyázunk önmagunkra.

A rákbetegeknek az erőnlétén, úgy a fizikai, mint a mentális állapotán javíthat a gyógytorna, illetve a komplett fizioterápia, de csak akkor, ha az személyre szabottan, az orvossal egyeztetve történik, mert ami hathat, az árthat is. A daganatos betegekkel dolgozó Kapitány Zsuzsanna, a Semmelweis Egyetem Fizioterápia Tanszékének adjunktusa segít támpontokat találni ezen a sokszor ellentmondásosan megítélt területen.

Sehol se legyenek elárvult betegek! – vallják az emésztőszervi daganatos betegekért létrejött Gyógyulj Velünk Egyesület tagjai, akik rámutatnak: idehaza még mindig jellemző, hogy gyenge a civil szféra, ezért kell, hogy minél több beteg és családtag megtapasztalja, milyen erő rejtőzik az összefogásban, s milyen sok segítséget tud nyújtani egy sorstársközösség.

A Rákgyógyítás Magazint a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány adja ki a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) tudományos partnerségével, a www.rakgyogyitas.hu portállal együttműködésben. Amint arra B. Papp László főszerkesztő felhívja a figyelmet, a 15 ezer példányban megjelenő ingyenes, s hirdetéseket sem közlő újság elérhető országszerte az onkológiai centrumokban és betegszervezeteknél, de lehetőség van a postai megrendelésre is.

A postai megrendeléshez egy felbélyegzett válaszborítékot kell küldeni a szerkesztőség 6723 Szeged, Építő u. 3/a címére (2013. augusztustól az új cím: 6726 Szeged, Izabella u. 8.). A szerkesztőség a megrendelőktől megcímzett, a postákon megvásárolható közepes, A/5-ös méretű, zöld színű, súlykorlátozás nélküli „postakész” válaszborítékot kér. Akik több borítékot küldenek, azoknak az újabb lapszámokat automatikusan megküldi a kiadó. Betegklubok több lapszámot is igényelhetnek, s a lehetőségekhez képest a kiadó a korábbi magazinokat is biztosítja.

A Rákgyógyítás Magazin korábbi lapszámai:
2012. tél: A személyiségen is múlhat a gyógyulás?
2012. ősz: Jöhet élet a rák után?
2012. nyár: A rák mellett mi lesz a többi betegséggel?
2012. tavasz: Enni kell a túlélésért!
2011. tél: sámánok, áttétek, a halandóság feldolgozása
2011. ősz: Kulka-interjú, csontáttétek, májrákos sorstársak
2011. nyár: veszélyes termékek, hospice, áttétek
2011. tavasz: háziorvosok, otthonápolás, tüdőáttét
2010. tél: Meddig és miként élhetünk tovább?
2010. ősz: Miért lesznek áttétek?
2010. nyár: Bodrogi Gyula és Garas Dezső a Rákgyógyításban
2010. tavasz: Rák vagy rokkantnyugdíj?
2009. tél: A betegség értelme és ára
2009. ősz: Sorstársak közösségben
2009. nyár: Óvatosan a diétákkal!
2009. tavasz: Kockázatos ígéretek, virágzik a csodaszerpiac
2008. tél: Nem fájhat örökké
2008. ősz: Kemoterápiás kezelések: „rózsák és tövisek”

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top