Alacsony fehérvérsejtszám kemoterápia után

2 és fél éve műtöttek egy agresszív rosszindulatú emlődaganattal. Kaptam 6 FEC kezelést, 30 sugárkezelést, 1 évig Herceptint és jelenleg is szedem a hormontablettát. A fehérvérsejtszámom mindig a normál érték minimum értéke alatt van, negyedévente nézik, legutóbb (2012. dec. 05.) 3,9 G/L volt (referencia tartomány a vizsgálatot végző laborban: 4,8-10,8). Kezelőorvosom azt mondta, hogy valószínű a kemoterápiás kezeléstől sérült a csontvelő, de onkológiai szempontból őt ez nem érdekli.

A kérdésem az lenne, hogy ennyi idő után (2,5 év) még remélhető, hogy rendeződik a csontvelőműködés? Szükséges-e valamilyen gyógyszeres kezelés a fehérvérsejtszám növelésére annak érdekében, hogy az immunrendszerem ellenállóbb legyen az esetleges rákos sejtekkel szemben? Vagy egyszerűen ezt az értéket csak én aggódom túl?

Az elhúzódóan alacsonyabb fehérvérsejtszám lehet a műtét után alkalmazott onkológiai kezelés esetleges mellékhatása, de szerencsére a levelében leírt érték nem túlzottan alacsony. Bizonyos esetben csontvelői áttétek is okozhatnak alacsonyabb fehérvérsejtszámot, de ez a fehérvérsejtszám-csökkenés általában jelentősebb szokott lenni, és bizonyos esetekben gyorsan rosszabbodhat (csökkenhet) az érték. Ritka esetben, de az is előfordulhat, hogy a mellráktól és az emiatt alkalmazott onkológiai kezeléstől függetlenül megjelenik egy másik olyan betegség (elsősorban valamilyen hematológiai betegség), amelynek a következménye az alacsonyabb fehérvérsejtszám kialakulása.
Kifejezetten olyan gyógyszer, amit a kemoterápiás kezelés után kialakuló fehérvérsejtszám-csökkenésben érdemes lenne adni, nem ismert. Időszakos vérkép kontrollok előreláthatóan fognak történni az Ön onkológiai ellenőrzése során, s ekkor látható, ha a fehérvérsejtszám valamilyen irányban változik.

Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.

Kapcsolódó cikkek:
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Emlőrák
Emlőrák: semmit sem szabad halogatni
Emlőrák: mielőbb felfedezni, hamar műteni
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Mellműtét, majd alacsony fehérvérsejt
Fehérvérsejtszám-csökkenés
Mellrák, magas trombocitaszám

Aggasztó laborleletek mellrákműtét után
Mellműtét utáni helyreállítás

Emlőműtét, csecsemőmirigy

Fájdalom a műtött mellben
Megvastagodott műtött mell
Emlőrák: csomó a műtéti hegnél
Mellrák: vizsgálatok műtét után
Áttét nélküli mellműtét
Mellműtét után 9 hónappal
Mellműtét utáni CEA értékek
Tumor vizsgálati értékei
Mellrák: áttét esélyei
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?

Top