Áttét fájdalma? (jelige: Legyél velünk holnap is!)

Édesanyámnak adenocarcinomája van, IV. stádium. Fél éve eltávolították az agyi áttétet, volt tüdőműtéte, kemo és sugárkezelése. Összességében állapota a kezelőorvosunk szerint is kielégítő, de sajnos közel 2 hónapja rettenetesen fáj a bal lába. Gyakran csak akkor, ha erőlteti, rövidebb távú gyalogolás esetén, de időnként nyugalmi állapotban is. Kicsit több mint 1,5 hónapja a kontrollvizsgálat hasi áttétet nem mutatott (metast. neg.). Én mégis attól rettegek, hogy ezen fájdalom oka áttét. Neki nem merem mondani a félelmemet, szegény úgyis rettenetesen elkeseredett, azt pedig, hogy az orvosának is említsem, megtiltotta.

Egyszerűen nem tudom mitévő legyek! Én csupán laikusként írtam, s tettem fel kérdésemet, mellyel ha kicsit is hozzájárulok állapotának javulásához, már megérte. Nagyon várom válaszukat, még akkor is, ha ez számunkra-számomra nem fog sok örömet okozni. Úgy vélem az igazsággal még mindig könnyebb szembenézni, mint ez a bizonytalanság, mely lassan felőröl engem és a szeretteimet.

Természetesen csupán a levelére hagyatkozva mi sem tudjuk eldönteni, hogy mi lehet a baj édesanyja lábával. Nemcsak azért, mert leveléből nem derül ki, hogy pontosan mi az alapbetegsége az édesanyjának (melyik szervében van az elsődleges tumor, ami az agyi áttétet is adta – a tüdőben?), hanem azért, mert ehhez, ahogyan azt Ön is jól érzi, orvosi vizsgálatra, az orvos javaslata nyomán röntgen vagy más vizsgálatra is szükség lehet. Ugyanakkor édesanyja sok műtéten és orvosi beavatkozáson esett át, ezért most feltételezhetően kerüli azokat a helyzeteket, amelyek ismét orvosi beavatkozásokat hoznának számára.

A lábfájdalom nemcsak hasi áttéttel függhet össze, sokkal gyakoribb, hogy valamilyen csontáttét alakul ki a gerinc alsó szakaszán vagy a csípőben, ami azután a lábba sugárzik, de akár magában a láb csontjaiban is előfordulhat (ez a ritkább). De a fájdalmat okozhatja valamilyen vénás gyulladás vagy mélyvénás trombózis, és még sokféle egyéb elváltozás is. Ha csontáttét igazolódna, akkor az orvos valószínűleg tablettás vagy infúziós kezelésben indítana olyan gyógyszereket, amelyek a további kóros csontátépülést és annak nyomán például a patológiás törések bekövetkeztét gátolják.

Összességében természetesen azt mondhatjuk: fontos, hogy a beteg beszámoljon tüneteiről az orvosának, hátha lehet azokat csökkenteni, talán ezt kellene ismét elmondania édesanyjának. A fájdalomba nem szabad beletörődni: sok beteg elcsigázottságában már természetesként fogadja el a fájdalmakat, holott az esetek jelentős részében azok megfelelő módszerrel tompíthatók, ám ennek mindenképp az az előfeltétele, hogy az orvos pontosan tudjon a panaszokról, máskülönben nem segíthet.

Kapcsolódó cikkek:
Fájdalomcsillapítás
Csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást
Csontáttétek a daganatos betegségben
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Segítség a rákbetegek családtagjainaki

Top