Egy kevésbé konkrét kérdésem volna. Több embertől hallottam, ám semmilyen hivatalos forrásból nem láttam megerősíteni vagy elutasítani a következő hitet (?), tévhitet (?), pletykát (?): az áttét operálása felgyorsítja a rákos sejtek szaporodását, ezáltal rohamosan romlani kezd a beteg állapota.
Kérem reagáljanak erre a felvetésre, már amennyire ennyire általánosságban megfogalmazott kérdésre lehet!
Az elsődleges daganatok műtétjénél sokszor már sor kerül a környéki nyirokcsomókban lévő áttétek eltávolítására (például hónalji áttétes nyirokcsomók eltávolítása emlőráknál, a béldaganat melletti áttétes nyirokcsomók eltávolítása vastagbélráknál vagy végbélráknál, melanomáknál a nyirokelvezetés útjába eső nyirokcsomó eltávolítása stb.).
Bizonyos betegségekben van értelme a szervezetben az elsődleges tumortól távolabb lévő áttétek eltávolításának is, ezek közé tartozik például a vastagbél- vagy végbélrákok májáttéteinek eltávolítása. Az eltávolíthatóság függ az áttétek méretétől, számától, attól, hogy mindkét májlebenyt érintik-e az áttétek – ebben a májsebészetben jártas szakembernek kell dönteni. A májsebészet mellett sokat fejlődött a tüdősebészet is az elmúlt évtizedben, itt is lehetővé vált bizonyos esetekben a tüdőben megjelenő néhány áttét eltávolítása.
Ezekre a műtétekre azért kerül sor, mert a betegkövetési adatok alapján (több száz, több ezer beteg kezelésében szerzett tapasztalatok alapján) ezek a beavatkozások hozzásegíthetik a beteget egyes esetekben a gyógyuláshoz, illetve javíthatják a beteg életminőségét, a rosszabbodásig eltelő időt, illetve a túlélést.
Tehát nem tehető olyan egyértelmű kijelentés, hogy a műtétek nyomán indulnának a ráksejtek burjánzásnak. A közvélekedés gyakran kapcsol össze olyan tényezőket, feltételez olyan ok-okozati összefüggéseket, amelyek fennállása egy konkrét esetben csak látszólagos vagy közvetett. Például ha egy daganatműtét után a beteg állapota rövid időn belül rosszabbodik (ami sajnos előfordul), akkor ez erősítheti azt a vélekedést, hogy egy daganathoz jobb nem hozzányúlni. Ezzel szemben egy szervezet „daganatmentesítését” a legtöbb esetben csak műtéttel lehet hosszabb távra biztosítani, s ha nem lehetséges az operáció, akkor vetnek be más módszereket.
Valójában tehát az esetek többségében a daganat rosszindulatúságának foka, a tumor agresszivitása a közvetlen kiváltó oka a további méretnövekedésnek, tovaterjedésnek. Minden operáció előtt gondos mérlegelés tárgya, hogy adott betegnél a műtétnek milyen hozadéka lehet, illetve a beavatkozás milyen veszélyeket hordoz, milyen kockázatokkal jár.
Kapcsolódó cikkek:
Tévhitek a rákról (2.)
Tévhitek a rákról (1.)
A csontáttétek kezelése is járhat mellékhatással