Emlőrák, kemó nélküli gyógyulás

2007-ben műtöttek rosszindulatú emlődaganattal. Három ciklus kemót tudtam végigcsinálni, a többit nem vállaltam. Még három lett volna, de nagyon kikészített. Sajnos most ismét meg kellett műteni ugyanazon mellemet. A csomót teljes egészében kivették, az összes többi leletem negatív, áttét hál istennek nincs. Jelentkeztem az onkológián, de megint a kemónál tartunk, mint egyedüli gyógyulási esély. Én ezzel nem értek egyet és most sem szándékozom bevállalni.

Kérdésem: tényleg csak ez az egy módja van a rákgyógyításnak? Ajánlanak-e más lehetőséget vagy jól leordítanak? Sajnos a tapasztalatom ezt igazolja. Most a rutinvizsgálatokat végzem, utána jön a bizottság, félek hogy rám akarják majd erőltetni és én utálom az ilyen helyzetet. Nagyon várom a választ.

A rák kezelésének – és jó esetben gyógyításának – többféle kezeléstípus képezheti az alapját: a műtét, a citosztatikus kezelések (kemoterápia), a sugárkezelés (amely elsősorban a betegség helyi kiújulásának kockázatát képes csökkenteni), illetve az újabb biológiai vagy más néven target kezelések (ezek közül emlőnél a legismertebbek közé a HER2-gátló kezelések tartoznak). Emlőrák esetében a lehetőségek közé tartoznak a hormonkezelések is. A lehetőségek azonban értelemszerűen nem adottak minden esetben, hiszen a mellráknak is számos altípusa, szövettani jellemzőiben különböző formája, hormonérzékenységbeli különbsége létezik, ezért egy-egy konkrét beteg esetében csak az vethető be, amiről a klinikai vizsgálatok során korábban bebizonyosodott, hogy hatékony.

Az onkológiai bizottságban (más néven onkoteam-ben, vagy kifejezetten az emlőrákos betegek kezelésében döntő emlőbizottságban) általában sugárterápiás szakember (sugárterapeuta, onkoradiológus), daganatsebészetben jártas sebész, valamint a kemo és egyéb „belgyógyászati” kezelésekben jártas onkológus vesz részt, hogy a nemzetközi irányelvek ismeretében a betegség ismételt kiújulását vagy áttétképződését leginkább gátló (megakadályozó vagy késleltető) kezelést ajánlhassák a betegeknek.

Érthető, hogy pszichésen megterhelő egy ilyen bizottság előtt megjelenni, hiszen egy nap sok beteg esetében adnak terápiás javaslatot, ennek részleteit és okát azonban a szükséges kezelést adó orvossal meg lehet beszélni. A kemoterápiás szerek fajtájuktól függően okozhatnak mellékhatásokat, ám ezek nem törvényszerűek, s a betegeket is más-más módon terhelik meg függően szervezetük állapotától, de akár a kezelésekhez és annak mellékhatásaihoz való viszonyulásuktól is.

Kapcsolódó cikkek:
Emlőrák
Rettegett hányinger: hogy kerülhetjük el?
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket
Nem lemondani a mindennapi örömökről
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Mellrák gyógyszeres utókezelése
Utókezelése: HER2 és alternatívái
HER2: pozitív vagy negatív?
HER2 is meg nem is?
Mellrák: HER2, klinikai kísérlet
Kiújult mellrák és Herceptin
HER2 mellrák tumormarkerei
Mellrák: kemón élni, nem remélni?
Újrakezdeni a hormonkezelést?
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?

Top