Édesapámnál húgyhólyagrákot diagnosztizáltak idén márciusban, június 2-án a daganat 90%-át eltávolították, s a maradék 10% kivételét (ami a hólyag falában maradt) a húgyhólyag egyidejű eltávolításával javasolják, plusz az orvos egyúttal kivenné a prosztatát, ondóvezetéket, ondóhólyagot és a húgycsövet is.
A rák még localizáltan van jelen a szervezetében, az orvos mégis úgy gondolja, hogy a lehetséges továbbterjedésnek vennék elejét azzal, ha ezeket a rákkal egyelőre nem érintett szerveket is eltávolítanák. A húgyhólyagját kivezetnék.
Valóban indokolt rögtön egy ilyen drasztikus műtét? Milyen élete lenne a műtét után édesapámnak? Mivel kell számolnia? Erről nem adott tájékoztatást az orvos. Hallottuk más orvostól, hogy a vékonybeléből később lehetne saját húgyhólyagot képezni, de ezt az operáló orvos meg sem említette és a PET CT-t is feleslegesnek minősítette, mondván, ez az egyetlen útja a végleges gyógyulásnak. Hagyjuk rá magunkat az ő elképzelésére vagy mivel lehetne még próbálkozni? Édesapám energikus, tevékeny, jó étvágyú, optimistán gondolkodik, senki meg nem mondaná, hogy milyen súlyos betegséggel küzd.
Leveléből nem derül ki a hólyagdaganat pontos stádiumbeosztása. Amennyiben izomba terjedő daganatról van szó (valószínűleg ezért lehetett csak 90%-ban eltávolítani), s valóban nincsenek távoli áttétek, akkor a hólyag teljes eltávolítása valóban gyógyulást hozhat (teljesen ekkor sem zárható ki a kiújulás kockázata).
A húgyhólyag teljes eltávolítása helyett bizonyos esetekben választható egyéb kezelési lehetőség a hólyag, kismedence besugárzása, amelyet gyakran kemoterápiával együttesen (radiokemoterápia formájában) alkalmaznak. Itt is felléphetnek rövid- és hosszútávú mellékhatások, s mivel ekkor nem kerül radikálisan eltávolításra a daganat, a kiújulás esélye magasabbnak tartható.
A húgyhólyag teljes eltávolításakor férfiaknál a prosztatát (dülmirigyet) és az ondóhólyagot is eltávolítják a környéki nyirokcsomókkal együtt. Amennyiben a műtét során lehetséges, akkor az esetek nagy részében vékony- vagy vastagbélből új hólyagot képeznek, de ez szintén megváltoztatja a beteg életminőségét.
A húgyhólyag teljes eltávolítása előtt az urológusok többsége részletes felvilágosítást ad a betegnek, hiszen csak ezek ismeretében hozható megfontolt döntés. Ha eddig nem beszéltek részletekről, akkor az ezután következhet: javasoljuk, hogy egy családtag is menjen el a konzultációra, s előre gyűjtsék össze, akár írják le maguknak a felmerülő kérdéseket, hogy ne maradjon semmi megválaszolatlanul. A felkészülésben segíthetnek az alább kigyűjtött kapcsolódó cikkek, illetve korábbi válaszaink, amelyeket hólyagrákos betegek és hozzátartozóik kérdéseire írtunk.
Kapcsolódó cikkek:
Húgyhólyagrák
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Sugárterápia a tumorok ellen
Sugárkezelés: felkészülni testben és lélekben
Sugárterápia: tumorpusztítás és tüneti kezelések
Gyógyító szike: rákbetegnek a műtét jó hír!?
Daganatsebészet: a rák elsődleges gyógymódja
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Fájdalomcsillapítás
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Húgyhólyagrák, nyaki nyirokcsomók
Húgyhólyagtumor G1T1, vegyszerek, dohányzás
Kifakadt húgyhólyagrák
Hólyagrák, alacsony gradus
Hólyagrák-kemoterápia
Hólyagtumor, veseműtét, perforáció
Pathológiás dúsulás hólyagrák után 12 évvel
Húgyhólyag daganat, majd húgycső daganat?
Műtött hólyagrák, majd utána áttét
Örökölhető a húgyhólyagrák? – 2
Örökölhető a húgyhólyagrák?
Húgyhólyagrák kemoterápiája
Hólyagrák, végbélrák, méltóság
Hólyagtumor kezelések
Fertőző húgyhólyagrák?
Hólyagrák várható tünetei
Hólyagrák gyanú?
Hólyagrák kezelése
Húgyhólyagrák
Áttétek, nagy fájdalmak
Rosszindulatú húgyhólyagrák
Hólyagrák, végzetes betegségek
Rák és gyógyfürdő