Izotópos vizsgálat a rák megelőzésére

Hallottam, hogy van valamilyen izotópos vizsgálat, amelynek során valamilyen radioaktív anyagot juttatnak a szervezetbe, és ezáltal a test egész területén láthatóvá válik, ha valami baj van. Édesapámnak szájrákja, Édesanyámnak pedig petefészekrákja van, és szeretném magam a lehető legalaposabban kivizsgáltatni. Úgy tudom, hogy ez a legmegbízhatóbb. Hol lehetne ezt megcsináltatni? Ha nincs semmi panaszom, akkor is megcsinálják? Ha igen, mennyibe kerül?

Feltételezzük, hogy nem izotópos vizsgálatra gondolt, hanem PET (pozitron emissziós tomográfiás) vizsgálatra, azonban ez a vizsgálat nem alkalmas egészséges emberek szűrésére. Részben, mert a pontosabb diagnózis érdekében ki kell egészíteni CT vizsgálattal, s ennek félévenkénti-évenkénti ismétlése hosszú éveken, évtizedeken keresztül jelentős sugárterhelést jelentene a vizsgált emberi szervezet szempontjából. Ezzel a vizsgálattal is csak akkor válik láthatóvá egy rosszindulatú daganat, amikor az már több milliméter-fél cm átmérőjű, ennél kisebb daganatos sejtcsoportokat ez a módszer sem tud kimutatni.

PET CT vizsgálatot egyébként több helyen is végeznek az országban, a fővárosban két, vidéken további két PET CT központ van, ezek egy részében a vizsgálat fizetés ellenében is igénybe vehető mintegy negyedmillió forintért. De ismételten hangsúlyoznánk, hogy arra a célra, amiért Ön szeretné a vizsgálatot elvégeztetni, nem alkalmas. Tekintettel arra, hogy családjában az elsőfokú rokonai között két rosszindulatú megbetegedés is előfordul, a szűrések vonatkozásában az életkorának és nemének megfelelő szűrővizsgálatok rendszeres igénybevétele javasolható, illetve panasz esetén az időben, késlekedés és halogatás nélkül történő orvoshoz fordulás.

Kifejezetten petefészekrákra nincs népegészségügyi célzatú szűrővizsgálat, a méhnyak- és emlőszűrés viszont elérhető, szájrák és a fej-nyaki régió más daganatainak kockázatát pedig azzal csökkentheti leginkább, ha nem dohányzik (olykor a cigarettát mellőzőkben is kialakul rosszindulatú daganat, ám a dohányzás, a méreganyagok folyamatosan a szervezetbe adagolása bizonyítottan sokszorosára növeli a kockázatot), illetve rendszeresen jár fogorvoshoz, s ezen alkalmakon a szájüreg átvizsgálását is kéri.

Kapcsolódó cikkek:
Szűrővizsgálatok
Mire jó a tüdőszűrés?
Kezelés nélkül mit sem ér a szűrés
Az önvizsgálat nem a nők „kiváltsága”
Nem megyünk orvoshoz, mert félünk a betegségtől

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Kiküszöbölni az öröklődést
Öröklődés? Több rákos a családban
Öröklődő méhnyakrák?

Öröklődő vékonybélrák?
Örökölhető-e a HPV?
Vastagbélrák a családban
Halmozódó bélrák a családban
Vastagbélrák a családban
Bélrákok kockázata

Top