Melldaganat: biztosan csontáttét? (jelige: Katika)

76 éves nagymamám ambuláns lapja alapján szeretném a segítségüket kérni. Biztosan csontáttétről van szó? A röntgenen látható felritkult terület okozhat állandó fájdalmat a nyak hátsó bal oldali részén? A korábbi melldaganat hormonérzékeny volt? Mire számíthatunk a közeljövőben, ha elutasítja a kezelést?

Diagnózis:
BNO kód Megnevezés
C5090 Emlő rosszindulatú daganata, k.m.n.
C7950 Csontok másodlagos daganata
Tu-mammae Id. C5090 2001
2001 -ben j.o-i mastectomia +ABD Ca.lob.inf. G2 :II pT 2 NO MO
Met oss C7950 2013.11
Rtg -n A jobb clavicula sternumközeli részén kb. 1705 mm-es, viszonylag jól körülhatárolt, felritkult terület
Onkológiai kezelés St.p. irrad + hormonth. : 2001- Zitazoniurn , 2003- 2010.10-ig – Femara Bisphosphonat th 2013.11- tabl Osbonell – Ossica tabl-t kapott.

Anamnézis
2009.10.07. Nativ lumbalis gerinc MRI vizsg:Vélemény:HERNIA DISCI I. IV.- V. MED. POLYDISCOPATHIA
2009.11.05.17.15: Laparotomia explorativa , Salpingo-oophorectomia Is. Szöv : : Abscesuss tubo-ovariali Actinnrnvc0SiS
2010.07.27 Frakcionalt curettage Szöv: Korlátozott értékű, minimalis mennyiségű minta, melyben gyulladásra, malignitasra utaló jelek nincsenek
2013.01.14 Komplex emlővizsgálat St.p. mastectomiam I.d
2013.07.10. Osteoporosis szakrendelő
Életkornak megfelelő átlag érték közelében, osteopenia tartományban stagnáló densitas értékek. Napi 1 tbl. Vitamin 03 Fresenius folytatását javasolom, kontroll 2 év mulya javasolt.
2013.07.23. Teljes has és medence I + mellkas CT I Mellkasi folyadékgyülem egyik oldalon sem látható. A bal basison néhány discret fibrotikus köteg látszik. A tüdőkben egyéb kóros parenchymaképlet nem ábrázolódik. A mediastinumban és hilusokban kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki. Jobb oldali mastectomia utáni állapot. Axillákban megnagyobbodott nycs. nem ábrázolódik. A máj kissé nagyobb, a jobb lebenyben követett cystosus képlet átmérője kb. 45 mm, lényegesen nem változott, egyéb körülírt elváltozás állományában nem látható. Az epehólyag eltávolitva, az epeutak nem tágultak. Pancreas mirigyállománya csökkent. A fej régió közelében előzményben is szereplő legnagyobb folyadéktartalmú képlet kb. 16018 mm-es. A kisebb képletek 10 mm körüliek. A lép, mellékvesék és vesék kóros eltérés nélkül. A retroperitoneumban, mesenteriumban pathologias nagyságú nyirokcsomó nem ábrázolódik. A per.os. kontrasztanyag a rectumig jutott el, passage-akadály nem látható. A húgyhólyag közepesen telt, vékony falú. A kismedencei szervek kóros eltérés nélkül.

Vélemény: Met. nem mutatható ki. Mellkasi és hasi status érdemben nem változott.

2013.10.11. Izotóp Invivo
A jobb clavicula sternumközeli végén, valamint a jobboldali sacroiliacalis regioban ábrázolódtak dúsítási többletek, amelyek metastasisnak megfelelhetnek
2013.11.07 Jobb clavicula felvétel, Jobb váll, AP felvétel, Medence, AP felvétel .
A jobb clavicula sternumközeli részén kb. 17 x 5 mm-es, viszonylag jól körülhatárolt, felritkult terület figyelhető meg. A vállízületben jelen vizsgálattal egyéb kóros nem igazolható. Poroticus csontszerkezet. A csípőízületekben számottevő arthrosis nem ábrázolódik. A sacroiliacalis rések körül sclerosis látható. Egyértelmű körülírt csontfolyamat nem, ábrázolódik.
2013.11.18 Kollagén keresztk: 388,10
SCA: 2.48; SP: 1.07; SGL: 6.36; SCAR: 6.37; KREA: 83: WBC-Fvs: 6.72; NEU: 3.72: NEU: 55.30; LYM: 2.33; LYM: 34.80; MONO: 0.30; MONO: 4.50; EOS: 0.26; EOS: 3.80; BASO: 0.04; BASO: 0.60; RBC-Vet.: 4.55; HGB: 148.00; HCT: 0.430; MCV: 95; MCH: 32.40; MCHC: 343; RDW: 12.3; PLT-Thr.: 229; MPV: 7.20: LUC: 0.07; LUC: 1.00; NRBC%: 0.00; CHR: ; Hypochrom RBC %: 0.9: NRBC: 0.00: GFR-EPI: 59:
Jelen panaszok : Mk.o-i nyaki fájdalom, a b.o-on a medence sacroil. területén főképp éjszakai fájdalom. 6 foga mozog, ínye vérzik.
Felvételi státusz: Pm norm. mirigyes, egy tágabb nyaki véna b.o-on. A j.o-i mastectomia rec.-mentes. A b. emlő és régiói neg. Nyaki csig-k érzékenyek. Vesetájak nem

Vélemény-javaslat: A csontscan, a panaszok és radiol kép alapján bisphosphonat th. javasolt. Fogászati. szájsebészeti konz. történik.
Osbonelle helyett Ossicat, Ossicát nem szedi a mellékhatások, allergiás tünetek miatt. Rp: Zoledronat Richter

Az ambuláns lap onkológiai kórelőzmény részéből az kiderül, hogy 2001-ben lobularis típusú rákot (ca. lob, carcinoma lobulare) távolítottak el, amely akkor nem adott nyirokcsomó áttétet, illetve távoli áttétet a TNM stádium beosztás szerint (T2 N0 M0, ahol T a tumor méretére vonatkozik, N a nyirokcsomók érintettségére, M a metasztázisra), de további adatot a szövettani hivatkozott rész nem tartalmaz. Ugyanakkor az, hogy nagymamája kétféle hormonkezelést is kapott (2001-től, majd 2003-2010 között), azt támasztja alá, hogy hormon érzékeny daganatról van szó.

Jelenleg a jobb kulcscsont (latinul klavikula) területén láttak a röntgenen olyan elváltozást, amely áttét lehet. A csontizotóp vizsgálat már több helyen leír olyan dúsítást, ami a lelet véleménye szerint megfelelhet áttétnek (metasztázisnak), ilyen terület a jobb kulcscsontnak a középvonal felé eső része (sternum, vagyis szegycsont közeli vége), valamint a csípőcsont és a keresztcsont (gerinc keresztcsonti csigolyáinak) kapcsolódási-ízesülési területe, vagyis a jobboldali sacroiliacalis ízület.

A nyak baloldali hátsó részén lévő fájdalmat valószínűleg nem a jobb kulcscsonti áttétre gyanús terület felritkulása okozza. Lehet, hogy ott valamilyen kopásos (szakszóval degeneratív) elváltozás van, de az sem zárható ki, hogy ott is áttét jelent meg, hiszen a csontizotóp vizsgálat is közel fél éve készült, ennyi idő alatt már jelenhet meg újabb áttét, amelyet egy kontroll vizsgálat jelezhet.

A beküldött CT vizsgálat szerencsére nem mutat biztos szervi áttétet (májáttét, tüdőáttét stb.), a véleményben is ezt írják le (met. nem mutatható ki).

Azt, hogy mire számíthat a nagymamája a közeljövőben, ha elutasítja a kezelést, nem lehet teljes biztonsággal megmondani. Valószínűleg a csont áttétes folyamata rosszabbodik, újabb áttétek jelennek meg, esetleg csonttörések alakulnak ki. Ezt a rosszabbodást lehetne lassítani, elodázni tablettás vagy infúziós biszfoszfonát kezeléssel, amit nagymamájának eddig is javasoltak, de amelyet nem szedett a melléhatások (allergia?) miatt. Azt, hogy mikor alakulnak ki szervi áttétek, nem lehet megjósolni, de ebben a stádiumban ez előbb-utóbb sajnos bekövetkezik. Ez ellen a biszfoszfonátok adása sem véd, mert az kifejezetten a csontokra képes hatni, emiatt az alapbetegséget kellene kezelni (pl. újabb fajta hormonkezeléssel). Az esetleg jelentkező tünetek függnek attól, hogy hol (mely szerv/ek/ben) alakulnak ki a szervi áttétek.

Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.

Kapcsolódó cikkek:
Emlőrák
Csontáttétek
Csontáttétek a daganatos betegségben
A csontáttétek kezelése is járhat mellékhatással
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Gyógyító szike: rákbetegnek a műtét jó hír!?
Daganatsebészet: a rák elsődleges gyógymódja
Rekonstrukciós sebészet: a szike elvette, a szike visszaadja?
Nem minden nő választja az emlőmegtartó műtétet
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése
Emlőrák: hormonterápia és kemoterápia
Patológiai vizsgálatok: mikroszkóp alatt a világ
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Fájdalomcsillapítás
Fájdalomcsillapítás: opioidokkal a fájdalmak ellen
Csontfájdalmak sajátos kezelése
Rákpszichológia: nemcsak a test, a lélek is sajog
Nem lemondani a mindennapi örömökről

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Emlődaganat után 12 évvel csontáttét
Mellrák, csontáttét 4 és fél év után
Csontáttétes mellrák
Emlődaganat, csontáttét, köhögés, fájdalmak, 43 év
Mellrák 43 évesen
Tüdő- és csontáttétes mellrák
Tüdőáttétes emlőrák CT lelete
Áttétes emlődaganat 3 év tünetmentesség után
Bizonytalanul: májáttétes, csontáttétes mellrák
Mellrák, volumenkorlát: a történet vége?
Mell amputálása, tiltakozás
Melldaganat, végleges szövettan
Mellrák kezelések sorrendje
Félelem emlőrák áttétjétől, bélpanaszok
Kiújult mellrák, sorstársak

Kiújult, áttétes mellrák

Csontáttétes mellrák 60 évesen

Emlőrák, fájdalmas csontáttétek
Csontáttétes mellrák
Csontáttétes emlőrák: mi szabad?
Mellrák kiújulása 17 év után
Kiújult mellrák és Herceptin
Mellrák: kórszövettani diagnózis
Mellrák bizonytalanságai
Mellrák: in situ ductalis carcinoma
Fájdalom a műtött mellben
Megvastagodott műtött mell
Emlőrák: csomó a műtéti hegnél
Mellrák: vizsgálatok műtét után
Áttét nélküli mellműtét
Mellműtét után 9 hónappal
Mellműtét utáni CEA értékek
Aggasztó laborleletek mellrákműtét után
Tumor vizsgálati értékei
Mellrák: áttét esélyei
Mellrák, magas trombocitaszám
Fehérvérsejtszám-csökkenés
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?

Top