Növekvő daganat, ödéma (jelige: gégerák)

Apukám másfél éve lesz, hogy gégerákos. Túl van sok sugárkezelésen és kemoterápián, de az első perctől ellenezték a műtéti eljárást, pedig mi az idő előrehaladtával, csak ebben láttuk a javulás esélyét. Sugarazás után a meglévő tumor jól összezsugorodott, s közben a nyak másik oldalán kijött egy másik daganat. Kezdődött a kemo, de műtétre ekkor sem került sor, mondván kockázatos.

Közben elindult a nyak dagadási folyamata, melynek következtében kanült ültettek apukám torkába. Pár hét múlva elkezdődött az egyre nagyobb mértékű nyaki dagadás, mely mára már az arcra, a szem alá, s a nyak hátsó része felé is elterjedt. Mára már iszonyatos méreteket öltött. Ám közben abbahagyatta apukám a kemoterápia adatását, mert a nyelve kezdett eltekeredni, deformálódni, s egyre inkább dagadni. Mára már oly mértékben dagadt a nyelve is, hogy néha már a pépes étel fogyasztása is nehézkes.

Az elmúlt napokban már a fulladás érzését is megtapasztalta, annyira megdagadt szinte az egész feje, s főképp a nyelve. Az orvosok már régen nem tudnak tenni semmit, csak vízhajtót és gyulladáscsökkentőket adnak, nem sok eredménnyel. A dagadás okának mondják, hogy a nyirokváladék nem tud eltávozni, nincs meg a keringés, s így ödéma alakul ki. De sajnos már az életet veszélyeztető mértékeket ölt a probléma.

Az lenne a kérdésem, hogy semmilyen mód nincs ennek a nyirokváladéknak a kiürítésére vagy elvezetésére, hogy javuljon édesapám állapota? Eddig nagyon energikus, jó étvágyú ember volt, de kb. 2 hete egyre kevesebbet eszik, nagyon fáradékony, s azt mondja, olyan zavart a feje. Pedig még a feje se fájt soha, most meg az is előfordul. Már a füle is zsibbadt volt egy nap, s a fájdalom is napi jelenség.

Műtétre tényleg nincs semmi mód? Vagy legalább arra, hogy a dagadást csökkentsük le, mert ez valami szörnyű látvány nekünk, s érzés apukámnak. Elnézést a hosszú levélért, de gondoltam így átláthatóbb az eset.

Akkor nem történik műtét, ha a folyamat inoperábilis, vagyis műtéttel nem eltávolítható a tumor, az operációval járó beavatkozás nincs arányban az elérhető pozitív hozadékkal. Ilyenkor sugárkezeléssel, kemoterápiával igyekeznek az onkológusok legalább átmenetileg megkisebbíteni a daganatot, ezzel elérni a hosszabb túlélést.

A fej-nyaki daganatoknál sajnos gyakori, hogy nincs mód a tumor műtéti eltávolítására, mert itt egy nagyobb daganatot nem lehet egyszerűen eltávolítani, a fej és a nyak területén sok ér és idegpálya fut le, amelyek létfontosságúak a test működtetésében, s daganateltávolításra esetleg csak úgy lenne mód, hogy rengeteg műtéti szövődmény (bénulás, beidegzési vagy vérellátási zavar, szövetelhalás, működéskárosodás) keletkezne, ami igen jelentősen befolyásolná a beteg életminőségét. S még ekkor sem lehetne azt mondani, hogy biztosan nem újul ki a daganat.

Levele alapján édesapja már kapott sugárkezelést és kemoterápiás kezeléseket, s valószínűleg jelenleg azért kap fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket, illetve vízhajtót, mert az ebben a betegségben alkalmazható kemoterápiás kezeléseket már megkapta, s átmeneti kedvező reagálás után ismét tovább haladt előre a betegség, s ennek a következménye lett a mostanra kialakult rossz általános állapotot.

A nyelvdagadás és tekeredés nem a kemoterápia mellékhatása volt. Ez sajnos sokkal inkább annak a jele, hogy a kemoterápia sem képes már elég hatékonyan visszaszorítani a betegséget, s elindult a rosszabbodás (progresszió), a növekvő daganat befolyásolja, gátolja a nyirokelvezetést a szájban és a fej területén. Ezt akkor lehetne javítani, ha a daganat méretét csökkenteni lehetne, de valószínűleg erre már nincs lehetőség, kimerültek a kemoterápiás lehetőségek.

A nyakba azért ültettek kanült (feltételezhetően gégemetszés történt), hogy biztosítani lehessen a légzést, mert a növekvő gégedaganat elzárja a levegő útját. A növekvő fájdalmakról be kell számolni az édesapját kezelő orvosoknak, akik a jelenleg adott gyulladáscsökkentőket (amelyek egyben fájdalomcsillapító hatásúak is) ki tudják egészíteni erősebb készítmények adásával.

Tápszerek adásával lehet mérsékelni a fogyás ütemét, ezt onkológus, sugárterápiás szakorvos javaslatára a háziorvos is receptre rendelheti.

Részletes levele alapján a elkövetkező időkben édesapja sajnos egyre inkább ellátásra, gondozásra fog szorulni, amelyben nagyon fontos lesz a család szerepe, nem is szólva az érzelmi támogatásról, amire ebben a nehéz élethelyzetben feltétlenül szükség van.

Kapcsolódó cikkek:
Szájüregi daganatok
Garat- és gégerákok
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
A kemoterápiás kezelés mellékhatásai
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Sugárterápia a tumorok ellen
Gyógyító szike: rákbetegnek a műtét jó hír!?
Daganatsebészet: a rák elsődleges gyógymódja

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Gégerák és permetezés
Gégerák, kifekélyesedés
Gégerák kilátásai
Garatrák lézeres kezelése?
Áttétes gégerák
Hypopharynx daganat IV stádium
Gégerák kezelése: műtét helyett kemoterápia?
Áttétes gégerák panaszai
Garatrák sugarazása előtt
Gégerák, gégemetszés
Szövettan: gyulladás vagy gégerák?

Küzdelem a félrenyelés ellen
Gégerák kezelése
Vérző garatrák
Kiújult gégerák?
Jóindulatú ciszta a torokban
Gégerák szövődményei
Étkezés gége nélkül
Torokrák lehetséges 17 évesen?
Áttétes gégerák lelete
Áttétes gégerák
Gégerák 18 évesen?
Áttétes gégerák
Pukli a torokban
Gégerák és influenza
Gégerák stádiumbesorolása

Top