Anyukámat kb. másfél hónapja műtötték veserákkal. A bal veséjét teljesen eltávolították, de sajnos a tüdején sok apró áttétet találtak. Most sikertelen interferon inj. kezelés után Nexavart kap. Ennek elég sok melléhatását érzi: magas vérnyomás, kezén-lábán kiütések, amik fájnak, fáradtság, szájszárazság. A mellékhatások csökkentésére semmilyen tanácsot nem kaptunk. Mi lenne a megfelelő vérnyomáscsökkentő, mivel kezelje a kezén lévő pirosodó foltokat, a szájszárazságot? Erre szeretnék valamiféle választ kapni, hisz ártani nem akarunk a már meglévő betegségének. Illetve a gyógyulás esélyeiről is megköszönném ha írnának.
Az Ön által említett kezelés esetleges mellékhatásaként jelentkező magasabb vérnyomás értékek csökkentésére többféle vérnyomáscsökkentő használható, konkrét gyógyszernevet nem írhatunk, ezt a jelenlegi kezelést pontosan ismerő háziorvos vagy onkológus teheti meg, illetve írhatja fel. Érdemes pár napig, akár egy héten át naponta többször megmérni és feljegyezni a vérnyomást, hogy a kezelést beállító orvosnak megfelelő adatai legyenek arra vonatkozóan, hogy milyen súlyosságú a magas vérnyomás betegség, mert ennek ismeretében könnyebben eldöntheti, milyen erősségű gyógyszerelést indítson.
A kiütések kezelésére többféle kenőcs szóba jöhet, ez függ attól is, hogy mennyire gyulladt a kiütéses terület, súlyosabb esetben ugyanis esetleg antibiotikumot tartalmazó kenőcs adására is szükség lehet. A szájszárazság kezelésére sajnos nincs külön gyógyszer.
A túlélési esélyek, a túlélési idő hossza elsősorban attól függ, hogy az áttétes betegség hogyan reagál az alkalmazott kezelésekre. Levele alapján édesanyjának szétterjedt betegsége van, amely a tüdején sok apró áttétet okozott. Ilyen esetben az úgynevezett szisztémás kezeléstől, vagyis az egész szervezetet kezelő gyógyszerektől várható, hogy lassítják a ráksejtek osztódását, s így csökkentik a gócok méretét vagy stabilizálják méretüket, esetleg lassítják növekedésüket, elodázzák az állapotrosszabbodást. Sajnos nagy valószínűséggel ezek az áttétes gócok nem tűnnek el, a kezelésekkel lassítani lehet a növekedésüket és terjedésüket.
Kapcsolódó cikkek:
Veserák
Veserák: célzott terápiák a gyógyulásért
Veserákban is hatásos az érgátló terápia
A kemoterápiás kezelés mellékhatásai
Rák: miért kell, hogy fájjon?
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást
Alternatív kezelések: miért nem foglalunk állást?
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Vesedaganat végstádium: csodaszerek és csalódások
Veserák, veseműtét, nyirokcsomók
Veserák kezelések és kilátásai
Betegség lelki kezelése
Tüdőáttétes veserák
Veserák tüdőáttéttel
Veserák: miért 5 év?
Veserák kiújulás esélyei
Vesedaganat?
Vesefájdalom, kontrol UH
Veserák gyógyszeres terápiája
Áttétes veserák?
Veserák tüdőáttéttel 2.
Veserák tüdőáttéttel 1.
Élet vesesejtes carcinoma-val
Veseáttét és EGFR
Veserák operációja után
Világossejtes veserák
Elváltozás a vesén
Veserák: alternatíva kemoterápiára?
Veserák gyógyulási esélyei
Esélyek a veseműtét után
Világossejtes vesedaganat
Vesedaganat és combfájdalom
Vesedaganat és vitaminok