Már ezerötszáz védőnő is keresi a méhnyakrákot

Folytatódik a védőnői méhnyakszűrés, melynek célja, hogy a célcsoportba tartozó nők a lakóhelyükhöz közel, az alapellátás keretében érhessék el ezt a számukra létfontosságú szűrővizsgálatot. Amint arról az Országos Tisztifőorvosi Hivatal beszámolt, a méhnyakszűrési programban az elmúlt két évben a védőnők segítségével közel 54 ezer nő vett részt vizsgálaton, melynek során összesen ezerhatszáz esetben fedeztek fel valamilyen kedvezőtlen elváltozást. A méhnyakrák kialakulása az időben felismert elváltozás kezelésével megelőzhető. Jelenleg ezerötszáz védőnő végezhet méhnyakszűrést az országban, és évről-évre újabb védőnők szerzik meg a szükséges tudást és szakmai gyakorlatot a graduális képzés során.

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala 2013-ban indította útjára azt az európai uniós programot, amely a védőnői méhnyakszűrést országossá terjesztette ki. Átfogó, hosszú távú célja, hogy a hazai méhnyakrák okozta halálozás jelentősen csökkenjen. A projekt közvetlen célkitűzése volt, hogy a védőnők hatékonyan vegyenek részt a körzetükben szervezett méhnyakszűrési tevékenységben, valamint alkalmasak legyenek önállóan méhnyakszűrést végezni. Az elmúlt két évben kétezer-négyszáz védőnő vett részt az ehhez szükséges képzésben, közülük már ezerötszázan végezhetnek szűrést.

A program indulása óta a védőnők közel 54 ezer méhnyakszűrést végeztek el. Az esetek kétharmadában a vizsgálat eredménye negatív lett. A szűrések negyedénél volt szükség további vizsgálatra vagy ismételt kenetvételre. Az esetek 6 százalékában valamilyen gyulladásos betegségre derült fény. A daganatgyanús eredmények aránya 3 százalék körül alakult, ami 1.600 esetet jelent. Ők azok a nők, akiknél az időben felfedezett elváltozás eredményesen kezelhető.

A méhnyakszűrés kiterjesztését segítő uniós projekt ugyan októberben véget ért, de a program folytatódik, beépül a védőnők mindennapi tevékenységébe. Azokon a településeken, ahol az ehhez szükséges képesítést a védőnő az elmúlt években megszerezte, a szűrési tevékenység zavartalanul folytatódhat. Az ehhez szükséges forrást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár biztosítja. A szűrési tevékenységhez szükséges engedélyek megszerzése, valamint a személyi és tárgyi feltételek biztosítása a védőnői szolgálatot működtető egészségügyi szolgáltató feladata.

Cél, hogy 2018 végéig lehetőség szerint minden védőnő szerezze meg a népegészségügyi célú méhnyakszűrés végzéséhez szükséges képesítést. Így az országban egyre több helyen válik elérhetővé a szolgáltatás a szűrési célcsoportba tartozó 25-65 év közötti nők számára a lakóhelyhez közel, akár az egészen kis méretű településeken is.

A népegészségügyi célú méhnyakszűrés tantárgyként a felsőoktatási képzésbe is beépül. A 2014/15-ös tanévben felvett védőnő hallgatók már így kapnak diplomát, így később a területi védőnői munkát úgy kezdhetik meg, hogy rendelkeznek a méhnyakszűréshez szükséges képesítéssel is.

A védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztésének komoly szerepe van abban, hogy a lakossághoz közelebb kerüljön a szolgáltatás, és a védőnő a munkája során kialakított személyes bizalmi viszony eredményeként olyan nőket is be tudjon vonni a szűrésbe, akik korábban nem éltek ezzel a lehetőséggel. Mindezzel hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a jövőben jelentősen csökkenjen a méhnyakrákos megbetegedések és halálozások száma Magyarországon.

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top