Milyen kontrollvizsgálatokra van szükség a daganatmentesnek vélelmezett betegeknél?

A kezelésekhez hasonlóan szakmai protokoll rögzíti a vastagbélműtét után tumormentesnek vélelmezett betegek utánkövetésének módját és ütemezését is.

Az alábbi menetrend akkor érvényes, ha a kontrollvizsgálatok nem tárnak fel kiújulást vagy nem vetik fel áttét gyanúját, mert abban az esetben a teendők az aktuális szükségletekhez igazodnak. Természetesen az ütemezést az is felülírja, ha a beteg két kontrollvizsgálat között kivizsgálandó panasszal jelentkezik.

Az első 2 évben 3 havonta történik kontrollvizsgálat, ezt követően 6 havonta. Az ellenőrzés része a beteggel való konzultáció (étvágy, testsúly, fájdalom felmérése), a has, a műtéti hegek, a tüdő fizikális vizsgálata. A laboratóriumi vizsgálatok során követik a tumormarkerek (CEA, CA 19-9, CA-50) változását, a májfunkciós értékeket és székletvér vizsgálatot is végeznek. Képalkotó vizsgálatokra 6 havonta kerül sor: a mellkasról röntgenkép készül (indokolt esetben CT vagy PET-CT), a has-kismedence területéről ultrahang, CT vagy MR (indokolt esetben PET-CT). Endoszkópos kontroll (tükrözés) évente indokolt.

Ha minden rendben van, az 5. évet követően már csak évente végeznek kontrollvizsgálatot.

Forrás: 200 válasz a vastagbélrákról és végbélrákról

Ide kattintva kövesse rovatunk frissítéseit a Rákgyógyítás.hu Facebook csatornáján!

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top