Kutatók szerint sok ezer ember életét lehetne évente megmenteni a CT-szűréssel. A dohányzók és a leszokott dohányosok szűrése ugyanis még kezdeti stádiumában kimutathatná a tüdőrákot, amely Nagy-Britanniában a vezető halálokok közé tartozik.
Hogyan végzik a csontizotóp vizsgálatot és mikor indokolt ez vastagbéldaganatos betegeknél?
A csontizotóp vizsgálat (csontszcintigráfia, csontscan) a csontrendszerben zajló kóros folyamatok kimutatására alkalmas képalkotó eljárás.
Hogyan működik az MR és mikor indokolt MR vizsgálat vastagbéldaganatos betegeknél?
Az MR mágneses rezonancián alapuló képalkotó vizsgálat, amellyel részletgazdag felvételek készíthetők. Vizsgálható az agy, a hasi szervek, a gerinc, a csontok és ízületek, az emlők, a szív, a mellkasi nagy erek környezete…
Hogyan működik a PET CT és mikor indokolt PET CT vizsgálat vastagbéldaganatos betegeknél?
A PET (pozitron emissziós tomográfia) és a CT (computer tomográfia) ötvözésével működő berendezés egy rendkívül érzékeny képalkotó eljárás: az egyes szervekben észlelhető alakbeli (anatómiai) elváltozások mellett a szövetek működését, anyagcseréjét is megjeleníti.
Hogyan működik a CT és mikor indokolt CT vizsgálat vastagbéldaganatos betegeknél?
A CT a computer tomográf rövidítése. Röntgensugárzáson alapuló képalkotó eljárás, a páciens körül egy gyűrűben forog körbe a röntgensugarakat kibocsátó egység. A sugárzást az egyes szövetek különféle mértékben nyelik el, ezt érzékeli…
Hogyan működik a röntgen és mikor indokolt röntgen vizsgálat vastagbéldaganatos betegeknél?
A röntgenvizsgálattal (RTG) csonttörés gyanúja, fogászati kezelések és a tüdőszűrések alkalmával találkozni leggyakrabban, ám az érfestés (angiográfia) és az emlőszűrés (mammográfia) is röntgensugarat használ, s bizonyos daganatok diagnosztikájában is szerepe lehet a…
Hogyan működik az ultrahang és mikor indokolt ultrahang vizsgálat vastagbéldaganatos betegeknél?
Az ultrahang (UH) készülék magas rezgésszámú, az emberi fül számára nem hallható hanghullámokat bocsát ki, amelyeket az egyes anyagok különböző mértékben nyelnek el, illetve vernek vissza. A radiológus a monitoron gyakorlatilag a…
Mellkasröntgen, CT szűrés, hörgőtükrözés: ki mit lát a tüdőben?
Már nem kötelező Magyarországon az évenkénti tüdőszűrés, ám a rendszeres mellkasröntgent nem is a tüdőrák, hanem a TBC kiszűrésére vezették be, a daganatok felfedezése csak melléklelet volt. A tüdődaganatok körülbelül negyedét azért…
Hogy működik a CT, PET CT, MR?
Dr. Kalina Ildikó, a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinika klinikai főorvosa, a CT labor vezetője magyarázza el közérthető módon hogyan működnek a képalkotó diagnosztikai eljárások és válaszol a résztvevők felmerülő kérdéseire.
5D ultrahang – de kinek van 5 dimenziója?
Első hallásra futurisztikus az elnevezés: 5 dimenziós ultrahang. A szakmai bemutatóból viszont kiderült miért is nevezik így a képalkotó berendezések legújabb generációját: az eddigi 3 dimenziós ultrahang készülékek a térbeli képet kétdimenziós…
- 1
- 2