Csontáttét felfedezése és kezelése: európai útmutató a magyar betegeknek

A csontáttétek kezeléséről a Gyógyulj Velünk Egyesület gondozásában megjelent az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (ESMO) betegek számára készült útmutatójának magyar kiadása, amely nyomtatásban és elektronikusan is ingyenesen, szabadon elérhető.

A címoldalra kattintva megnyílik a kiadvány

Mind a daganatos betegség, mind a daganatellenes kezelések komoly hatással lehetnek a csontok állapotára. A csontritkulás, a törések elkerülése, a csontáttétek megelőzése, kezelése és gyógyítása, a fájdalomcsillapítás is kiemelt figyelmet igényel az onkológiai terápiák és a kontrollvizsgálatok során.

A csontok gyengülése, a törési kockázat növekedése betegségtől függetlenül összefügg az életkorral, azonban egy daganat diagnózisa többszörösére növeli a kockázatokat, ami miatt fokozottan figyelni kell a csontok egészségére. Egy daganatos betegség és a daganatellenes kezelések több módon is befolyásolhatják a csontok anyagcseréjét, növelhetik a csontritkulás ütemét anélkül is, hogy csontáttétek jelennének meg. A csontban a tumor megjelenhet úgy, hogy a közelben lévő daganatos góc fizikailag ráterjed, ennél azonban gyakoribb, hogy a véráram vagy a nyirokkeringés révén a kiindulási daganattól távoli helyen jelenik meg a betegség.

Csontáttétek a test bármely csontjában kialakulhatnak, ám leggyakrabban a koponya, a gerincoszlop csontjai, a medence, a vállak és a bordák érintettek. Az egyes daganattípusok eltérő gyakorisággal jellemző, hogy áttétet adnak a csontokba. Legnagyobb a kockázata a prosztataráknak és a mellráknak, ezeket követi a tüdőrák és a veserák. Bár kisebb valószínűséggel, de bármilyen más daganattípus is szóródhat a csontokba. A plazmasejtes daganatként ismert hematológiai betegség, a myeloma multiplex csaknem minden esetben érinti a csontokat.

A csontáttét fő tünete a fájdalom és a mozgáskészség csökkenése. Jellemző a tartós csont- vagy csípőfájdalom, az olyan hátfájás, ami a pihentetés ellenére is rosszabbodik. A daganatos átépülés miatt elgyengülő csontok, csigolyák kisebb-nagyobb repedései, patológiás törései is nagy fájdalmat és súlyosabb szövődményeket is képesek okozni. A csontok kóros átépülése miatt a csontokból kikerülő kalcium a vérbe kerül, a túl magas kalciumszint pedig idegrendszeri és gyomor-bélrendszeri tüneteket is okozhat.

A csontáttétek megelőzésének legfontosabb eszköze az elsődleges daganat meggyógyítása, a mielőbbi daganatellenes kezelés, ami elpusztíthatja az elsődleges daganatból esetleg elvándorolt ráksejteket. A csontáttét olykor sebészi beavatkozást igényel, gyakoribb a fájdalomcsillapító hatással is járó sugárkezelés, illetve különféle, speciálisan a csontok anyagcseréjére ható gyógyszeres terápiák alkalmazása.

A Gyógyulj Velünk Egyesület a magyarországi kiadója az Európai Orvosi Onkológiai Társaság (ESMO) által a betegek számára összeállított európai útmutatóknak. A sorozat keretében 2022-ben jelent meg a májrákról, 2023-ban az immunterápiák mellékhatásairól és a prosztatarákról, 2024-ben a húgyhólyagrákról, a gyomorrákról és a nyelőcsőrákról szóló kiadvány, ezt követte most a Richter Gedeon támogatásával a csontáttétek kezelési lehetőségeit bemutató kötet. A füzetek nyomtatásban elérhetők a betegszervezeteknél és számos onkológián, de minden kiadvány szabadon letölthető elektronikusan is a Rákgyógyítás.hu/ESMO címről.

——————————

Dr. Furka Andrea (Debreceni Egyetem Onkológiai Klinika) előadása a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság és a Gyógyulj Velünk Egyesület által szervezett Daganatos Betegek Napján: Csontok egészsége daganatos betegként, csontáttétek kockázata és kezelése

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top