Ascites, citosztatikum, unoka (jelige: viragbulu)

Anyósom 67 éves és az elmúlt héten diagnosztizáltak nála daganatos megbetegedést. A petefészekben 12 cm átmérőjű, a májban pedig 5 cm átmérőjű elváltozást diagnosztizáltak, 2 napja a medencéjéből 4,3 liter vizet, a tüdőből pedig 1 liter vizet szívattak le az orvosok.

Szeretném megtudni azt, hogy ez a víz mennyiség mire utal, továbbá azt, hogy ha elkezdődik a kemoterápiás kezelés, akkor a 3 éves kislányom, aki jelen pillanatban az édesanyjával ott tartózkodik és a beteg ápolására is ott marad, milyen veszélynek van kitéve a nagymamája által?

Ismerős orvos hívta fel a figyelmemet arra, hogy pszichikailag nagyon megviselheti, illetve kemoterápiás kezeléskor a méreg anyagok a bőrön keresztül távoznak a szervezetből, amit ő bármikor, bárhogyan bevihet a szervezetébe!

Önmagában a víz mennyisége nem feltétlenül utal speciális dologra. A hasüregben lévő víz (szakszóval ascites, köznyelven, bár kevésbé használt kifejezéssel hasvízkór) nagy valószínűséggel a petefészekrák hashártyán lévő áttéteivel kapcsolatos. Ez a hashártyai szóródás nagyon jellemző erre a betegségre. Ritkábban, de okozhatják az ascitest májáttétek, májelégtelenség is, de arról, hogy a máj működését mennyire támadta meg a betegség, a laborvizsgálatokból jobban lehet tájékozódni.

Az, hogy a mellkasban is 1 liter lecsapolható folyadék volt, felveti annak a gyanúját, hogy a mellhártyát is érinti a daganat. Általában az így leszívott folyadékokat diagnosztikus vizsgálatra, citológiai vizsgálatra bizonyos esetekben el szokták küldeni, s az esetek egy részében kimutatható benne a daganatsejtek jelenléte.

A daganatos betegségek idős korban nagyon gyakori betegségek. Szinte minden második unoka szembetalálkozik hazánkban is azzal a helyzettel, hogy a nagyszülője különböző stádiumú daganatos betegségben szenved, az esetek egy részében rendszeres onkológiai kezelésre szorul, kemoterápiára jár, kihullik a haja, parókát hord esetleg ágyban fekvő beteggé válik. Ahogyan régen is része volt a mindennapi életnek az idősek ápolása, ma sem megkerülhető élethelyzet ez a családokban. Az, hogy az unokát mennyire viseli meg pszichikailag a nagymama daganatos betegsége, sok mindentől függ. Az nem derül ki a leveléből, hogy Ön tudja-e vállalni az alatt a várhatóan nem rövid idő alatt a lánya gondozását, amíg a nagymama a kezeléseket kapja, illetve ápolásra szorul. S az is kérdés, hogy nem viselné-e meg jobban a kisgyereket azt, hogyha az édesanyjától távol lenne. Sok szempontot kell mérlegelni ahhoz, hogy meg lehessen mondani, a család egésze szempontjából mi a leginkább jó megoldás.

A citosztatikumok, illetve azok már nem aktív lebomlási termékeinek szervezetből történő kiválasztása valóban részben a bőrön, nagyobb mennyiségben széklettel, vizelettel történik. De a szokásos mindennapi higiénia betartása mellett ezek a kezelések nem jelentenek közvetlen veszélyt a beteggel együtt élő családtagokra.

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Ascites hasban, mellkasban, chylosus exudatum
Ascites lehetséges eredete
Mi az a vízhas?
CT lelet: ascites

CT lelet: letokolt ascites
Hasnyálmirigyrák és vizesedés
Hasnyálmirigyrák és hasvízkór
Súlyos gyomorrák, vizesedés, ascites
Gyomorrák, lecsapolás
Petefészekrák és hasvízkór
Szabad folyadék a hasban?
Mesothelioma Malignum

Top