Édesanyámat néhány éve laphámrák okozta méhnyakrákkal diagnosztizálták, amit sugárterápiával kezeltek sikeresen. Az elmúlt években tünetmentes volt, és félévente csupán ún. fizikai vizsgálattal bizonyosodtak meg arról, hogy nem tért vissza a daganat, CT vagy más vizsgálat nem történt. Időközben kiderült, hogy mellhártya áttét alakult ki. Azt szeretném megtudni, hogy egyrészt ilyen esetben valóban a kizárólagos fizikai vizsgálat a megelőző protokoll, másrészt a kemoterápia (amivel elindították szóródott áttét miatt az újabb kezelést) hatásait milyen módon lehet kontrollálni, van-e esély további áttétek kialakulására?
Azt, hogy milyen kontroll vizsgálatokra van szükség egy daganatos betegség követésében, befolyásolja az is, hogy a kiinduláskor milyen volt a betegség kiterjedése, milyen műtét történt, milyen valószínűséggel várható a daganatos betegség kiújulása.
A jelenleg jelentkezett, feltételezzük, hogy citológiailag vagy szövettanilag igazolt mellhártya áttét azt jelenti, hogy a betegség szétszóródott a szervezetben, s a képalkotó vizsgálatokkal jelenleg már a mellhártyán látszik. De nem lehet kizárni, hogy kicsiny, gombostűfejnyi, vagy még kisebb gócok már másutt is vannak a szervezetben, amelyet az UH, CT, vagy akár PET vizsgálat sem képes jelenleg kimutatni. A most elkezdett kemoterápiás kezelés ezeket az egyéb helyen esetlegesen meglévő kicsiny gócokat is pusztíthatja, ahogyan remélhetőleg a mellhártya áttétre is hat, s annak méretét, kiterjedését is tudja csökkenteni.
A kemoterápia hatásosságát rendszeresen monitorozzák a kezelés alatt, ezt a célt szolgálják többek között a laboratóriumi vérvizsgálatok és a képalkotó diagnosztika is, amely révén követni tudják a daganat(ok) viselkedését. Ilyen módon követik azt, hogy az adott gyógyszer(ek) miként hatnak vagy netán hatástalannak bizonyulnak. Figyelik, hogy a kezelés nyomán beáll-e a tumorok méretcsökkenése, stagnálás mutatkozik, esetleg progresszió, azaz állapotrosszabbodás következik-e be.
Kapcsolódó cikkek:
Méhnyakrák
Méhnyakszűrés
Nőket veszélyeztető rákok
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Sugárterápia a tumorok ellen
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Méhnyakrák, III. stádium
Méhnyakrák: mi befolyásolja a tumormarkert?
CA-125 tumormarker magyarázata
Emelkedett tumormarker érték
Méhnyakrák: tumormarker és kiújulás
Méhnyakszűrés, P4-es eredmény
Méhnyakszűrés eredmény: P3
Öröklődő méhnyakrák?
Örökölhető-e a HPV?
Hogyan tovább?
Méhnyakszűrés, nem múló méhszájseb
Méhnyakrák és szexualitás 2.
Méhnyakrák gyötrő tünetei
Gyötrődő kismama
Méhnyakrák áttét nélkül
Méhnyakrák II B stádium
Méhnyakrák III B stádium