37 éves 3 gyerekes apa vagyok Ercsiből. Március 6-án voltam egy MRI vizsgálaton gerinc probléma miatt. Ami engem aggaszt, az az alábbi vélemény: a felső kétharmadon a lordosis kiegyenesedett. Az L.II. csigolyatestben centralisan 6-7 mm-es haemangioma ábrázolódik.
Engem az érdekelne, hogy Önök szerint gyógyítható-e a betegségem vagy a leszázalékolás vár-e rám. A hátam folyamatosan fáj, de muszáj dolgoznom amíg bírok a gyerekeim miatt. Érdekelne pontosan mi ez a betegség, rák?
Ez a betegség nem rák, vagyis szövettanilag nem rosszindulatú daganat, hanem egy jóindulatú érdaganat, a vérereket képző szövet jóindulatú daganata. Kis kitágult erek (kapillárisok) vannak benne nagy számban. A kialakulásának az oka nem ismert. Ez egy olyan elváltozás, amelyet az orvosi diagnosztika fejlődésével, a CT és MR vizsgálatok egyre szélesebb körben elérhetőbbé válásával mind gyakrabban látunk – tehát vélhetően nem az előfordulása növekszik, hanem előfordulhatott korábban is, csak nem lehetett egyértelműen diagnosztizálni.
Egy „ércsomó”-ról van tehát szó, vagyis egy olyan göbről, amelyben erek vannak. Gyakran észlelik a hasi ultrahang és gerinc MR vizsgálatok során a májban, illetve a gerincben, emellett gyakran látható a bőrön is ilyen elváltozás. Önmagában a hemangioma nem ok leszázalékolásra, méretének és elhelyezkedésének függvényében gyakran nem is igényel beavatkozást, erre például akkor kerülhet sor, ha bebizonyosodik, hogy ez tehető felelőssé valamilyen panaszért. Nem is biztos tehát, hogy gerincpanaszait ez az elváltozás okozza, hiszen, ahogyan írtuk, sokszor „mellékleletként” más ok miatt végzett vizsgálatnál, véletlenül derül fény érdaganatra.
Kapcsolódó cikkek:
Jó és rosszindulatú daganatok
Fájdalomcsillapítás
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Növekvő haemangioma a májban
Haemangioma gyanúja?
Jóindulatú májdaganat – eltávolítsák?
FHN
Májdaganat tünet nélkül