Hererák, nagy nyirokcsomó áttétek (jelige: öcsi)

Mi a gyógyulási esélye egy olyan hererákos betegnek, akinél kb. 10 nyirokcsomó áttét van? A tumoros heréjét eltávolították, de az egyik nyirokcsomó 6×10 cm-re megnőtt a hasból lábakba vezető főért elnyomva, így trombózist okozva az Y érben végig, plusz egy tüdőembóliát. Egy sorozat kemoterápián már túlesett, de a nyirokcsomókat nem tudják eltávolítani, mivel napi 5 szinkumárt kell szednie. 3 hónappal ezelőtt a nyirokcsomók összezsugorodtak, de a mostani kontroll alkalmával ismételten visszanőttek. Eddig a vérében sem volt kimutatható a rák, most már igen, holott a herét már eltávolították! Most ismét kemoterápiára kell majd járnia, de steroiddal kiegészítve. Mire jó a szteroid kezelés?

A leveléből az sejthető, hogy a meglehetősen nagy hasi daganat mérete miatt nem volt lehetőség a tumor sebészi eltávolítására (vagy méretének csökkentésére), s ennek oka csak részben a trombózis és a tüdőembólia miatt adott vérhígító kezelés. A hererákok kezelésében úgynevezett daganat-megkisebbítő műtéteket nem alkalmaznak, műtétre akkor kerülhet sor, ha a teljes daganat eltávolítása valószínűleg kivitelezhető, ellenkező esetben kemoterápiás kezelésekkel igyekeznek lassítani a daganatos sejtek osztódását, így a daganat növekedését és terjedését.

A daganatos folyamat az először adott citosztatikum-kombinációra valószínűleg rezisztenssé (ellenállóvá) vált, ezért van szükség újabb fajta kemoterápiára. Nem értjük pontosan, hogy mit ért azalatt, hogy „a vérében nem volt kimutatható a rák.” Azt feltételezzük, hogy a hererákban gyakran nézett tumormarkerek magasabb értékeire gondol (AFP, azaz alfa-föto-protein és béta-HCG, azaz béta-humán-koriogonadotropin hormon). Ez nem azt jelenti, hogy ráksejtek vannak a vérben, hanem azt, hogy olyan anyagok szintje emelkedik meg, amelyek gyakran magasabbak, ha hererák eredetű daganat van a szervezetben (bár más daganatokban is megemelkedhetnek).

A kilátásokról a szövettani eredményeket, a gyógyszerreakciókat pontosan ismerő onkológus tud hozzávetőleges választ adni. Sok múlik azon, hogy a beteg szervezete miként reagál majd az újabb fajta gyógyszeres kezelésre, a hatóanyagoknak mennyiben sikerül majd a szervezetben szétterjedő daganatos folyamat ellen hatni, lassítani azt, gátolni a terjedést.

Kapcsolódó cikkek:
Here- és hímvesszőrák
Hererák: megelőzni nem, gyógyítani lehet
A herék önvizsgálata
Az önvizsgálat nem a nők „kiváltsága”
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Családban is lehet magányos a beteg
Nem lemondani a mindennapi örömökről

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Kiújult hererák, összeomlás
Nyirokcsomók, hererák?
Hereműtét utáni pszichoterápia
Eltérő herék, urológiai vizsgálat halogatása
Herevizsgálat diagnózisa
Hererák: echoszegény terület a májban
Hereeltávolítás utáni kezelések
Gyermeknemzés sugár után
Gyermeknemzés hererák után
Kemoterápia és spermiumok
Hererák: 2 hónap után van esély a gyógyulásra?
Hererák és ejakuláció
Áttétes hererák 19 évesen
Hererák terápiája
Hereműtét után kemoterápia
Áttétes hererák 22 évesen
Eltávolított here
Hererák és mellkasfájdalom
Hererák kiújulása
Felépülés a hererákból
17 évesen csomó a herén
16 évesen csomó a herében
Hereciszta, enyhén „sorvadt” here
Borsónyi hereciszta
Félelem a hereráktól
16 éves fiú, csomó a mellékherében
Hereciszta
Vörös, fájó hímvessző
Csomók a herezacskón

Top