Nehezen megszületett diagnózis (4 hónap) szerint: Hcg tumormarker 300-380 körül. Ca 19-9 enyhén emelkedett, csírasejtes tumor tézisének elvetése két kemó után. Áttétek: tüdőben, májban nincs, egy vese elhalt, áttét mellékvesén, pajzsmirigy mellett. Tumor hasnyálmirigyen nem kimutatható PET-tel sem. Soha képalkotó hasnyálmirigyben, májban nem mutatott semmit. Egyesek szerint kiégett a daganat. Praxisukban fordult elő ilyesmi? Hasnyálat lehet hányni? Milyen színe van?
Leveléből nem derül ki, hogy végül milyen daganat diagnózisát állították fel, ez nem derül ki a közölt képalkotó vizsgálatok eredményéből sem, így nem tudjuk, hol feltételeznek „kiégett daganatot” és ezalatt a kifejezés alatt mit értenek. Az Ön által írt HCG tumormarker érték jelentősen megemelkedett.
Vannak olyan kicsiny daganatok, amelyeket nem lehet biztosan meghatározni, ezért nem tudjuk, hogy honnan ered az a daganat, amelynek áttétei szétszóródtak a szervezetben. Ekkor beszélnek az onkológiában ismeretlen primer tumorról, ismeretlen elsődleges daganatról. Ez a rosszindulatú áttétes betegek néhány százalékánál fordul elő, tehát hazánkban is évente több száz betegnél. Ilyen esetekben a kemoterápiás kombinált kezelést általában a klinikai tünetek alapján leginkább valószínű daganat ellen indítják, s általában többféle kemoterápiás szert alkalmaznak (széles spektrumú kemoterápia), ezáltal igyekeznek a szervezetben pusztítani a szétszóródott, több helyen áttétet adó rákos sejteket.
Amennyiben azt feltételezzük, hogy a hasnyál alatt a hasnyálmirigyben kiválasztódott enzimeket, folyadékokat érti, ezek szokásos esetben a patkóbélbe (duodenum) kerülnek, s ott segítik az emésztést. A patkóbél és a gyomor között van egy izomgyűrű, a pylorus (pilorusz). A hányás során általában csak a gyomorban lévő váladék, félig emésztett étel távozik, de a pylorus kinyílásakor kerülhet vissza a gyomorba félig emésztett, hasnyálmirigy enzimeket, illetve epét is tartalmazó váladék, és ez is távozhat hányáskor. Az epe is a patkóbélbe ömlik a májból, s amikor a beteg arról panaszkodik, hogy keserűt, sárgát hányt, az orvosok epés hányásról beszélnek.
Kapcsolódó cikkek:
Rettegett hányinger: hogy kerülhetjük el?
Veserák
Hasnyálmirigyrák
Gyomorrák
Tüdőrák
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Ismeretlen daganatok?
Kemoterápia és a vesék
Áttétes hasnyálmirigyrák