4 széria kemoterápiás kezelésen vagyok túl és ezután a 25 + 8 alkalommal Mevatron elnevezésű sugárterápiát fogok kapni. Első kérdésem az lenne, hogy miért kapok ilyen sokat (38 éves vagyok, korai stádiumú, de agresszív emlődaganattal kezelnek) és milyen mellékhatásokra kell számítanom, illetve ha jól érzem magam, lehet-e valamit sportolni, mozogni, mert enyhén meghíztam a kemó alatt. További kérdésem a vérnyomásommal kapcsolatos, ugyanis borzasztóan ingadozik.
Természetesen kardiológusnál voltam, a szívemmel semmi gond, de írtak fel vérnyomáscsökkentőt (Prelow 50 mg, napi fél szem) és Xanaxot, 0,25-öst, 3×1-t. Érdekes, hogy a vérnyomáscsökkentőt a kemó után abba szoktam hagyni, mert a vérnyomásom 86/54-re leesik, viszont 2 hét múlva van úgy, hogy 160/94-re felugrik. Ilyenkor mindig visszatérek a tablettákhoz. Azt szeretném kérdezni, hogy a sugárkezelésnek is van-e ilyen hatása, illetve, hogy mire figyeljek ezzel kapcsolatban?
Amint levelében írja, „korai stádiumú, de agresszív” rosszindulatú emlődaganattal kezelik: ekkor a műtét utáni (adjuváns) kemoterápiás kezelés fő célja, hogy minél több operált betegnél meggátolja a betegség későbbi kiújulását, vagy legalább az adjuváns kezelés eredményeként később jelentkezzen a kiújulás (tehát megnövekedjen a betegségmentes túlélés ideje). Az agresszív viselkedésű betegséget az onkológia igyekszik agresszíven kezelni, hogy elérje az adjuváns kezelés kiújulásgátló célját.
A sugárkezelés mellékhatásairól a kezelést megelőzően tájékoztatják, ott az orvosnak beszámolhat a vérnyomás ingadozásáról is, ami elég szokatlanul kötődik az Ön észlelése alapján a kemoterápiás ciklusokhoz. Ingadozó vérnyomásnál nem daganatos esetben is a vérnyomás rendszeres ellenőrzése és a mért értékek írásos rögzítése (a napszak feljegyzésével együtt) javasolható, feljegyezve azt is, hogy mikor mennyi és milyen gyógyszert szedett – ezeknek az adatoknak a segítségével a magas vérnyomás betegségét kezelő orvos megpróbálhatja módosítani a gyógyszerelését.
Kapcsolódó cikkek:
Emlőrák
Sugárterápia a tumorok ellen
Emlőrák: semmit sem szabad halogatni
Nem megyünk orvoshoz, mert félünk a betegségtől
Emlőrák: mielőbb felfedezni, hamar műteni
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Mellrák, CA15-3 emelkedése
HER2 mellrák tumormarkerei
Mellműtét utáni fejlemények
Mellműtét, majd alacsony fehérvérsejt
Fehérvérsejtszám-csökkenés
Mellrák, magas trombocitaszám
Aggasztó laborleletek mellrákműtét után
Mellműtét utáni helyreállítás
Emlőműtét, csecsemőmirigy
Fájdalom a műtött mellben
Megvastagodott műtött mell
Emlőrák: csomó a műtéti hegnél
Mellrák: vizsgálatok műtét után
Áttét nélküli mellműtét
Mellműtét után 9 hónappal
Mellműtét utáni CEA értékek
Tumor vizsgálati értékei
Mellrák: áttét esélyei
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?