Egy meglehetősen nehéz kérdéssel fordulok önhöz! Most 2008-ban kiújult mellrákkal kezelnek (HER2-diagnózisú). A kezelő orvosom mondta, hogy gyermeket már nem vállalhatok, mert – bár ön biztos jobban tudja – olyan kockázati tényezőkkel kellene szembenézni, amelyek a későbbi túlélési esélyeimet igen csak rontanák. Családomban lenne olyan hölgy, aki viszont béranyaként elvállalná a terhességet.
Kérdéseim is ezzel kapcsolatban lennének: lehetséges ilyen fajta kihordási lehetőség daganatos emberek hozzátartozóinak? Kihez fordulhatnék, hogy genetikailag lehet e még egészséges petesejtem – hisz a kezelő orvosom szerint nem attól kellene félnem, hogy a gyermek nem lenne egészséges, hanem attól, hogy a terhesség alatt áttétes daganatok fejlődhetnek. Vagy esetleg van bármilyen mód arra hogy „saját” gyermeket vállaljunk? 31 éves vagyok és már 4 és 1/2 éve küzdök ezzel a betegséggel. Betegtársaimmal többször beszélgetünk a gyermekekről, de ebben a témában sajnos egyikünk sem tud eleget.
A terhesség mai tudásunk szerint valóban ronthatja az emlőrákos betegség lefolyását, illetve egy esetleges terhesség alatt észlelt kiújulás vagy áttétképződés esetén a magzatot veszélyeztetnék az anya miatt szükséges onkológiai kezelések.
Ugyanakkor egy daganatos, s különösen egy kiújult daganatos betegség esetén az is fontos, s a családban alapos megbeszélést igénylő kérdés, hogy tudják-e úgy vállalni a gyermeknemzést, hogy esetleg az egyik szülő a betegsége miatt kevésbé terhelhetően vehet részt a gyermek ellátásában, nevelésében, illetve amennyiben esetleg betegsége rezisztenssé (ellenállóvá) válik az alkalmazott/alkalmazható daganatgátló kezelésekkel szemben, akkor az az idő is korlátozott lehet, amit a vállalt gyermekkel tölthet. Ez az oka annak, hogy az onkológusok – bár nincs szigorú szabály – általában 2-5 év daganatmentes idő elteltét javasolják egy gyermekvállalási döntés meggondolása előtt, még akkor is, ha olyan betegségről van szó, ahol az elsődleges daganat eltávolítása, majd adjuváns (műtét utáni) onkológiai kezelés történt.
A magyar törvények és jogszabályok nem teszik lehetővé Magyarországon a béranyaságot. Ivarsejt adományozására (hímivarsejt, petesejt) van törvényes lehetőség, de a béranyaság (dajkaterhesség) jogilag nem engedélyezett kategória.
1997 előtt egyébként Magyarországon is születtek gyermekek dajkaterhességből: nem volt szabályozás, így nem volt jogszabály sem, ami tiltotta volna ezt az eljárást. Az akkor megalkotott megengedő paragrafusok, amelyek szabályozták volna ezt a kérdést, végül nem léptek hatályba, így ma Magyarországon nem engedélyezett a dajkaterhesség. Az Európai Unió egyes államaiban ugyan igen, ám a beavatkozás több millió forintra rúgó költségét nem fedezi az egészségbiztosító.
Kapcsolódó cikkek:
Emlőrák
A HER2-pozitív emlőrák és célzott kezelése
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Kiújult mellrák: mit tehetek?
HER2+ terápia
HER2 mellrák esélyei
Mellrák HER2: 3+
HER2+ mellrák kezelés
Mellrák: kemón élni, nem remélni?
Újrakezdeni a hormonkezelést?
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?