Örökölhető az agydaganat? (jelige: frontina)

Öt hónapos terhes voltam a kisfiammal, amikor férjemnél egy epilepsziás rohamot követően agydaganatot (glioblastóma multiform gr IV) diagnosztizáltak. Műtét, kemo-, sugártherápia, de sajnos a párom nem élte túl. A kérdésem az lenne: nem örökölheti-e kisfiam (10 hónapos egészséges gyermek) a daganatot vagy a hajlamot, hiszen fogantatása alatt már valószínűleg beteg volt a párom! Van-e valamiféle vizsgálatra lehetőség, ami kizárja az esetleges örökletes tényezőt!?

Legjobb tudásunk szerint nincs közvetlen öröklődés az említett agydaganat vonatkozásában, s a gyermekének az egészségét e téren nem befolyásolja, ha a fogantatása alatt már beteg volt a párja. Az, hogy a gyermeke családi kórelőzményében az elsőfokú rokon rosszindulatú daganatos betegség miatti korai halála szerepel, valamivel fokozottabb figyelmet igényel, de az agydaganattal összefüggésben megítélésünk szerint nincs teendő.

Ilyen módon azokat az általános tanácsokat tudjuk megfogalmazni, amelyeket minden szülőnek meg kell(ene) fogadnia mind a saját, mind gyermeke(i) egészsége érdekében: egészséges táplálkozás, mozgásban gazdag életmód, a számos típusú daganatos betegség kockázatát többszörösre növelő dohányzás kerülése, valamint az életkorának és nemének megfelelő szűrővizsgálatokon való részvétel.

Kapcsolódó cikkek:
Agydaganatok
Szűrővizsgálatok
Rák: génjeinkben hordozzuk a sorsunkat?

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Rák a családban
Vizsgálatok a rák megelőzésére
Öröklés: rákbetegség esélye a szülők után
Kiküszöbölni az öröklődést?
Agydaganat szülés után
Glioma agydaganat 7 éve
Glioblastoma multiforme kórjóslata
Glioblastoma multiforme
Agydaganat 5 évesen
Agydaganat 7 évesen
Glioblasztoma multiforme kezelése
Agydaganat 8 évesen

Top