Azzal a kéréssel fordulok önhöz, hogy segítsenek értelmezni édesanyám, 71 éves, akit 2012. augusztusában vastagbél daganattal műtöttek, 2012. szeptemberi máj MR és novemberi CT eredményét. Októberben megkezdték meg nála a kemoterápiát, amire az orvosok szerint jól reagál, de a CT eredménye számomra nem megnyugtató, úgy érzékelem növekedtek a nyirokcsomói. A májban lévő hypodenziás területekről honnét lehet tudni, hogy áttét, ha a vesénél azt írják ugyanerre, hogy cysta? Jelenleg csökkentett deutérium tartalmú vizet fogyaszt. Szedhetne-e emellett Avemar készítményt is? Ha igen, melyik formát (tablettát vagy port) javasolja?
Máj MR. 2012. 09. 15.:
A máj érdemben nem nagyobb, 7-es szegmentumában a májszél mentén egy kb. 6 mm-es T2 súlyozott felvételen magas, T1 súlyozott felvételen alacsony jelintenzitású körülírt eltérés látszik, mely a kontrasztanyagot nem halmozza, cystának felel meg. A máj 2-es szegmentumában diffúziós felvételeken kb. 8 mm-es, magas jelintenzitású, alacsonyabb ADC értékelt mutató eltérés látszik, mely T2 súlyozott felvételeken csak sejthető, mérsékelten magasabb jelintenzitást mutat, a környező májállománynál a kontrasztanyagot kevésbé halmozza. Egyéb körülírt kóros eltérés a májban nem különíthető el. A cholecysta kissé kontrahált. Az epeutak nem tágabbak. A pancreasban és a mellékvesékben kóros képlet nem különíthető el. A lép hilusi átmérője kb. 36 mm. A bal vese alsó harmadában egy 4 mm körüli, középső harmadában 5 mm körüli, jobb vese középső harmadában kb. 6 mm-es, alsó harmadában 4 mm körüli, T2 súlyozott felvételen magas jelintenzitású kontrasztanyagot nem halmozó eltérés látszik, mely cystának felel meg.
A köldök magasságában bal oldalon feltehetően sigma hilustól. Paraaorticusan, az aorta bal oldalán a véna renalis szintje alatt, a bal uretertől mediálisan egy kb. 17x13x52 mm-es T1 és T2 súlyozott felvételen közepes jelintenzitású, a kontrasztanyagot széli részein halmozó eltérés figyelhető meg. Közvetlenül egy 25×21 mm-es hasonló a kontrasztanyagot halmozó képlet figyelhető meg, megnagyobbodott nyirokcsomónak felelnek meg.
Vélemény: Cysta hepatis. Bal lebenyben leírt bizonytalan eltérés CT vizsgálattal való összevetése javasolt. Pathologiás méretű nyirokcsomók paraaorticusan. Cystae renis l.u. Sigmoidostomia.
Mellkas-has CT 2012. 11. 30.
Az axillákban 10 mm-nél kisebb nyirokcsomók figyelhetők meg. Pretrachealisan egy kb. 10×7 mm-es, subtrachealisan egy 13×8 mm-es nyirokcsomó látszik. Emellett a mediastinumban, hilusokban néhány kisebb nyirokcsomó is megfigyelhető. Mindkét tüdőcsúcsban durva residuális kötegek láthatók. A jobb tüdő 6-os szegmentumában 4 mm körüli, kissé szabálytalan alakú, a bal felső lebenyben a mellkasfal mellett kb. 5 mm-es elmosott kontúrú halvány góc figyelhető meg. Mindkét oldalon basalisan residuális kötegek láthatók. A máj érdemben nem nagyobb, 8-as szegmentumában a rekeszi felszín mentén 60x40x27 mm-es, kontrasztanyagot a környező májállománynál kevésbé halmozó folyadék látszik. A máj 2-es szegmentumában kb. 2 cm-es (a szeptemberi MR-en kb. 8 mm-es), valamint kb. 15, ill. 17 mm-es, a 7-es szegmentumban hasonló eltérés látszik. A máj 6-os szegmentumában 7-8 mm-es, ill. egy-egy 3 mm körüli bizonytalan hypodenzitás sejthető.
Epeutak nem tágabbak. A cholecysta kissé kontrahált. A pancreasban nincs kóros képlet. A lép hilusi átmérője 30-32 mm. A tok mentén dorzálisan apró 4-5 mm-es hypodenzitás látszik (MR felvételein is megfigyelhető, nem növekedett), a lép hilusban kb. 7 mm-es melléklépnek megfelelő eltérés figyelhető meg. Mellékvesékben kóros képlet nincs. A vesékben a parenchymában néhány 4-6 mm-es hypodenzitás látszik, cystának felelnek meg.
Paraaorticusan a bal vena renalis alatt egy kb. 10×8 mm-es, közvetlenül alatta, egy kb. 12x9x30 mm-es, valamint több kisebb nyirokcsomó látszik. Ez alatt az aorta bal oldalán egy 18x14x16 mm-es nyirokcsomó figyelhető meg köteges környezetben. A bifurcatio alatt egy 8×6 mm-es nyirokcsomó ábrázolódik. A húgyhólyag közepesen telt falán megvastagodás nem látszik. Rectum resectio utáni állapot, a fém varratsor közelében a rectum fala oedemásan vaskosabb, a rectum falaventralisan az uterustól, cervixtől egyértelműen nem különíthető el. Az uterus mögött keskeny kb. 1cm-es sávban kevés folyadék ábrázolódik. Perirectálisan jobb oldalon 8×5 mm-es, bal oldalon 6×7 mm-es, valamint egy-egy kisebb nyirokcsomó látszik. Jobb oldalon a vena iliaca externa mögött egy 9×7 mm-es nyirokcsomó figyelhető meg. A mesenterium kötegezett, helyenként oedemás. A bal alhas területén sigmoidostoma.
A thoracalis gerincen jobbra convex scoliosis. A L.II. csigolyatestben egy kb. 9 mm-es, a L.III. csigolyatestben elszórtan néhány apró, kb. 3-5 mm-es, a L.IV. csigolyatestben kb. 12 mm-es, a L.V. csigolyatestben kb. 28 mm-es halvány, szabálytalan mészszegény terület látszik. A L.VI. csigolya záró lemeze egyenetlen. Az ábrázoló csontokon degeneratív eltérések láthatók. Vélemény: multiplex májgócok, melyek metastasisnak felelnek meg.
Megnagyobbodott paraaorticus, ill. mérsékelten nagyobb perirectális nyirokcsomók.
A tüdőben lévőeltérések lehetnek residuális eredetűek, kontrolljuk javasolt. Foltosan mészszegény csigolyák, követés javasolt. Cystae renis l.u.
Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.
Kapcsolódó cikkek:
Vastagbélrák és végbélrák
Áttétek: gátat kell vetni a rák szétterjedésének
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Rettegett hányinger: hogyan kerülhetjük el?
A kemoterápiás kezelés mellékhatásai
Vastagbélrák és végbélrák
KRAS vizsgálat a hatékonyabb kezelésekért
EGFR: célzottan gátolják a rákos sejtburjánzást
Új esély a daganatterápiában: az EGFR-gátlás
A vastagbélrák és a végbéldaganat stádiumai
Vastagbélrák és végbélrák: különbségek a gyógyításban
Érgátlással is küzdenek a vastag- és végbélrák ellen
Májáttét: sebészi, onkológiai, radiológiai kezelés
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Vastagbél daganat májáttét
Májáttétes vastagbélrák
Vastagbélrák máj áttétekkel
Vastagbélrák máj áttétekkel
Májáttétes vastagbélrák 36 évesen
Májáttétes vastagbélrák 37 évesen
Áttételes vastagbéldaganat gyógyítható-e és mivel?
Vastagbélrák, áttét izomszöveten
Vastagbélrák, testsúlygyarapodás
Végbélrák: rosszul sikerült sztóma?
Végbélrák: sztóma és biopszia
Végbélrák utókezelése
Áttétes végbélrákos beteg
Kérdés vastagbélrákról
Áttétes vastagbélrák
Gyorsan növő vastagbélrák műtéte
Vastagbélrák biológiai terápiája
Vastagbélrák gyógyszeres kezelése
Vastagbéldaganat és sztóma
Bélelzáródás veszélyei
Vastagbélrák: lejárt az idő?
Sztóma után állandósult hasmenés
Sztómazárás után
Bajok a visszahelyezett végbéllel
Vastagbéldaganat és stoma: elrontott műtét?
Záróizom ingerület
Vastagbélrák a családban
Vastagbélrák terápiája
Csontáttétes végbélrák
Kiújult vastagbélrák, májáttét?
Vastagbélrák, vizesedés
Májáttétes végbélrák CT vizsgálata
Végbélrák májáttét: kras vizsgálat, célzott terápia
Áttétes végbélrák nagy fájdalmai
Végbélrák és áttétek
Végbélrák kiújulása nyirokcsomókban