Napozzon okosan ” figyelmeztetnek a bőrgyógyászok, akik egyre inkább aggódnak a rosszindulatú bőrbetegségek szaporodása miatt. A gyerekekre különösen ügyelni kell, mert az erős sugárzás miatti napártalom náluk fokozottan növelheti egy későbbi bőrrák kockázatát. A károsodások a felnőtteknél is összeadódnak. A meteorológusok óva intenek: erősek a káros sugarak!
Tévhit, hogy csak a szőke, szeplős, fehér bőrűeket veszélyezteti a napsugárzás. Kétségtelen, hogy jobban kell ügyelniük azoknak, akik nem barnulnak, s hajlamosak a leégésre, ám a bőrrákoktól a barnább bőrűek sem védettek. A nyári melegben mind szabadég alatti munka, mind vízparti nyaralás közben nagyon nehéz megállni (munka esetében pedig sokszor kivitelezhetetlen), hogy az ember több órán keresztül – nevezetesen a legveszélyesebb 11 és 15 óra közötti időszakban – kerülje a napot. Különösen veszélyes a vízpart, mert a víz az UV sugarak jelentős részét visszaveri, ezáltal fokozza roncsoló hatásukat is.
Az UV-sugárzás a sejtek egyik legfontosabb építőanyagában, a sejtmagban lévő, a sejt tulajdonságait meghatározó és átörökítő anyagban, a DNS-ben képes maradandó károsodást okozni, ezáltal vezethet bőrrák kialakulásához. Amíg a közvetlen napégés viszonylag gyorsan és eredményesen kezelhető, a kései fényártalmak esetén csak a megelőzés lehet igazán hatékony.
Az elbagatellizálás nem szünteti meg a veszélyt
A nap károsító hatása alattomos, a napégést leszámítva a súlyosabb következmények hosszú távon alakulhatnak ki, emiatt hajlamosak vagyunk elbagatellizálni a veszélyt. Hasonlít ez a dohányosok önáltatásához, amikor azt mondják, hogy egy-két száll cigarettától még senki sem halt meg. Ez ugyan igaz lehet, ám az egy-két száll cigaretta méreganyagai az idők során száz-kétszáz, majd ezer-kétezer száll méreganyagává szaporodnak össze a szervezetben.
Ugyanígy egyetlen alkalommal a napon való elalvástól és leégéstől valószínűleg nem alakul ki bőrrák, ám a káros hatások összeadódnak, s a legnagyobb szervünket jelentő bőrtakaró folyamatos, illetve rendszeresen ismétlődő irritációja mindig egy-egy lépéssel közelebb vihet a kóros sejtburjánzáshoz. A magas faktorszámú napkrémek kiszűrik a káros sugarak egy részét, ám nem nyújtanak teljes védelmet – különösen akkor, ha nem kenjük magunkat idejében, elég gyakran ismételve és egyenletesen.
Szögezzük le: a bőrrák megelőzésére biztosabb módszer a napozás elkerülése, mint a napsugár káros hatásai ellen óvó olajok és krémek használata. Ne essünk a hamis biztonságérzet hibájába!
Ne halogassa a vizsgálatot!
Bármilyen gyanús elváltozást észlel a bőrén, rögtön forduljon szakemberhez! Miért fontos ez? Mert a melanoma például az egyik legagresszívebb, leggyorsabban terjedő, számos belső szervbe – a májba, az agyba, a tüdőbe, a csontokba – áttétet adni képes bőrdaganat, amelynek gyógyítására az egyetlen esély az, ha időben felismerik. A melanomának számos típusa létezik: felületesen terjedő, csomós, végtagokon, ujjakon megjelenő elváltozás, stb.
Ha új anyajegyek jelennek meg, ha megváltozik egy régebbi anyagjegy színe, tónusa, árnyalata, megvastagszik egy anyajegy, kiemelkedik a bőr síkjából, göbös tapintásúvá válik, nő a kiterjedtsége, megváltozik az alakja, netán fekélyessé válik, esetleg kivérzik vagy váladék szivárog belőle, azonnal forduljon bőrgyógyászhoz! Fontos tudni, hogy nemcsak anyajegyből alakulhat ki melanoma, ahogyan az említett tünetek sem jelentik azt, hogy biztosan bőrrákról van szó, de jobb ezt mihamarabb kizárni – arról nem is szólva, hogy más típusú bőrbetegségek is kezelést igényelnek.
A bőr rendszeres átvizsgáltatása a nyári veszélyektől függetlenül is ajánlatos. Mindez teljesen fájdalmatlan: mindössze néhány percet vesz igénybe, amíg a bőrgyógyász egy nagyítóval ránéz az anyajegyekre, a bőrhibákra.
Kapcsolódó cikkek:
Bőrrákok
Anyajegyek
Miért nem lesz minden anyajegyből daganat?
A bőr rendszeres vizsgálata, az anyajegyek figyelése
Nem megyünk orvoshoz, mert félünk a betegségtől