Nem minden vastagbélben észlelhető elváltozás rosszindulatú. Azt, hogy egy daganat jóindulatú (benignus) vagy rosszindulatú (malignus), az elváltozás szövettani jellemzői, az elváltozást alkotó sejtek szaporodásának és növekedésének módja határozza meg.
A jóindulatú elváltozások rendszerint lassan növekednek, nem terjednek szét a szervezetben, nem képeznek áttéteket. A növekedéssel panaszt ugyan okozhatnak, s lehetnek szövődményeik is (például nyomhatnak idegeket, vérezhetnek, akadályt képezhetnek a bélben), ám általában nem igényelnek kezelést, hosszú távon együtt lehet velük élni, illetve ha szükséges, akkor eltávolíthatók, gyógyíthatók.
A bélben a jóindulatú elváltozások (polipok) kontrollálása, s indokolt esetben eltávolítása szükséges, mert ezen kinövések egyes típusai idővel rosszindulatú daganattá fajulhatnak. (A polipokról, a vastagbélszűrésről és rákmegelőzésről önálló válaszokban részletesen kitérünk.)
Egy daganat rosszindulatúsága abban rejlik, hogy a helyi növekedésen túl a tumor agresszív terjedésre képes: beszűri (infiltrálja) a környezetét, betör a véráramba, a nyirokkeringésbe, szét tud szóródni a szervezetben, s végzetes szövődményeket okoz.
Forrás: 200 válasz a vastagbélrákról és végbélrákról
Ide kattintva kövesse rovatunk frissítéseit a Rákgyógyítás.hu Facebook csatornáján!