Tüdőrák: gyógyítható állapotban kell(ene) felismerni

Magyarországon évente mintegy tízezer új tüdőrákos esetet diagnosztizálnak, gyakran gyógyíthatatlan állapotban, pedig a korai stádiumban felfedezett daganat jó eséllyel gyógyítható. A tüdőrákkal kapcsolatos legújabb kutatási eredményeket és a legmodernebb kezelési lehetőségeket vitatták meg a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikáján rendezett szakmai szimpóziumon a rák világnapjához kapcsolódva.

Horváth Ildikó - Fotó: Debreceni Egyetem

Horváth Ildikó – Fotó: Debreceni Egyetem

– A tüdőrák a hazai rákhalálozás mintegy harmadáért felel. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában a Tüdőgyógyászati Klinika munkatársaival szeretnénk ezen a szomorú statisztikán változtatni. Az Együtt a tüdőrák ellen elnevezésű rendezvényünket azért szerveztük meg, hogy minél több kollégával megoszthassuk a betegséggel kapcsolatos legújabb eredményeket, információkat. Ezzel is az a célunk, hogy felgyorsítsuk a betegség visszaszorítását – idézte a Debreceni Egyetem hírportálja Horváth Ildikó egyetemi tanárt, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatóját.

Horváth Ildikó hozzátette: a páciensek általában későn kerülnek szakorvoshoz, így a betegséget a daganat előrehaladott stádiumában diagnosztizálják, amikor már a tumor is nagy, valamint áttéteket ad nyirokcsomókba, a tüdőn kívül más szervekbe. A szűrés azért kiemelt jelentőségű, mert a korai stádiumú (I, II, IIIA) tüdőrák sokkal eredményesebben gyógyítható, mint az előrehaladott, áttétet adó daganatok. Ezekben az esetekben a daganat sok esetben teljesen eltávolítható, a beteg tumormentessé tehető. Ezáltal a betegek jobb életminőségben eltölthető, lényegesen jobb életkilátásokkal számolhatnak.

A nemzetközi ajánlások az alacsony dózisú CT-vel (LDCT) végzett mellkasvizsgálatot javasolják a tüdőrák szempontjából legmagasabb kockázatú embereknek. Számukra az LDCT szűrést évente ajánlott elvégezni.

– A legveszélyeztetettebbnek az erős dohányos időseket tartják. Konkrétan a szűrést azoknak javasolják, akik 50-75 év közöttiek és erős dohányosok (legalább 20 évig napi egy doboz cigarettát szívtak el életükben és 15 évnél kevesebb időn belül szoktak le vagy még a vizsgálatkor is dohányoznak). A dohányosok számára a szűréssel kötelezően összekötött elem a dohányzásleszokás támogatása. Így nemcsak korán felfedezhetik a már elindult tüdőrákot a CT-vel, hanem csökkenthetik is a páciens kockázatát, ha sikerül neki abbahagyni a dohányzást – hangsúlyozta Horváth Ildikó.

A Debreceni Egyetemen a legkorszerűbb diagnosztika teljeskörűen hozzáférhető. A vizsgálóeszközök közé tartoznak a képalkotók (HRCT, PET-CT, MR, esetleg ultrahang), a patológiai vizsgálatok (szövettan, mutációk kimutatása a tumorban). A kezelések terén is valamennyi lehetőség rendelkezésre áll, tapasztalt mellkassebészeti és a sugárterápiás team. A Tüdőgyógyászati Klinika számos klinikai vizsgálatban is részt vesz annak érdekében, hogy a még fejlesztés alatt álló gyógyszermolekulák is korán hozzáférhetővé váljanak az itt kezelt betegek számára. A kezeléseket nagy tapasztalattal rendelkező tüdőgyógyász és onkológiai szakvizsgával rendelkező szakemberek irányítják.

– Az új gyógyszerek, mint a célzott terápiák és az immunkezelések a betegek egy-egy szűkebb csoportjának tudnak a kemoterápiákhoz képest lényegesen jobb terápiás eredményeket nyújtani. Így vannak betegeink, akik már több mint öt éve járnak vissza a kezelésekre. Ilyenre tíz évvel ezelőtt szinte csak a daganat műtéti eltávolításával kezelt betegeknél volt példa – emelte ki Horváth Ildikó a Debreceni Egyetem által közreadott összefoglalóban.

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top