Urológiára várnak minden ötvenes-hatvanas férfit

Az országos 10 Ezer Lépés Program keretében Heves megyében is próbálják meggyőzni a férfiakat, hogy a rendszeres mozgással még egy rákbetegség árnyékában is jelentősen javíthatják az életminőségüket és az életkilátásaikat. A Magyar Rákellenes Liga egri alapszervezete PSA tumormarker vérvizsgálattal soron kívüli prosztataszűrésre is lehetőséget kínált, az egri kórház urológiai szakrendelésére pedig előjegyzés nélkül is bejuthat bárki vizsgálatra.

– Életerős, tettre kész, panaszmentes férfiaknak, ha betöltötték az ötvenet, az urológián a helyük! Feltéve, hogy szeretnének életerős férfiak lenni hatvan és hetven éves korukban is – jelentette ki dr. Kovács Péter urológus adjunktus az egri Markhot Ferenc Oktatókórházban, a 10 Ezer Lépés Program idei első Heves megyei helyszínén. – Sokkal kevesebb tragédiával szembesülnénk, ha minél többen megértenék: minden típusú rákszűrés lényege, hogy magukat egészségesnek érző embereket vizsgálunk meg, nem várjuk meg, amíg egy alattomosan lappangó betegség már panaszokat okoz és netán gyógyíthatatlanná válik – fogalmazott Kovács Péter. A szakorvos kiemelte: az egri kórház urológiai szakrendelésére beutaló és előjegyzés nélkül érkezhet bárki, meg fogják vizsgálni.

– A prosztatarák ma már nem halálos betegség. Akinél idejében, kezdeti stádiumban kiszűrjük a rosszindulatú elváltozást, nagy eséllyel meg tudjuk gyógyítani, de még az előrehaladottabb stádiumú betegeknél is egyre több lehetőségünk van arra, hogy a betegséget hosszú időn keresztül kordában tarthassuk. Különösen, ha a betegek is megteszik, amit megtehetnek: tudományos tény, hogy kevesebb tünettel és jobb életkilátásokkal élhetnek azok a prosztatarákos férfiak, akik sportolnak, akik rendszeresen a pulzusszámot megemelő mozgást végeznek – szögezte le Kovács Péter.

Megerősítette az elhangzottakat Pongrácz Márta gyógytornász-fizioterapeuta is. Hangsúlyozta: minden prosztatadaganatos beteg sokat nyerhetne a gyógytornával, ám közülük nagyon kevesen jutnak el gyógytornászhoz. – Akár 3 hét alatt a mindennapokban érezhető változásokat tudunk elérni, 3 hónap alatt pedig jelentős javulásra is lehet remény – jelentette ki Pongrácz Márta. A fokozatosan felépített, szakszerű gyógytorna erősíti az erőnlétet, mérsékli az ízületi panaszokat, javítja az izomerőt, az állóképességet, segít megelőzni a nyiroködémát és szövődményeit, csökkenteni képes a vizelettartási és vizeletürítési panaszokon, az erekciós problémákon is. A csoportos gyógytornák olyan jó hangulatú együttlétek, amelyek közösséget teremtenek, hozzájárulnak a feszültségoldáshoz, a depresszió kockázatának csökkentéséhez is.

A 10 Ezer Lépés Program rendezvényeit országszerte a Magyar Rákellenes Liga és a Gyógyulj Velünk Egyesület urológus és onkológus szakorvosok, gyógytornászok, dietetikusok bevonásával szervezi, a program keretében az összes szolgáltatást – kiadványokat, videókat, gyógytornát és konzultációt – ingyenesen vehetik igénybe az érintettek. Az egri program után Heves megyében Hatvanban lesz a következő állomása a 10 Ezer Lépés Programnak. Június 18-án kedden 14 órától Hatvanban a Kossuth téri Grassalkovich Művelődési Házban dr. Beöthe Tamás urológus-onkológus főorvos válaszol minden felmerülő kérdésre, azt követően Kapitány Zsuzsanna gyógytornász-fizioterapeuta tart előadást, majd gyakorlati bevezetést a csoportos gyógytornába.

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top