Útmutató: hogyan vehetők igénybe a rákszűrés vizsgálatok?

Magyarországon számos szűrési lehetőség érhető el, amelyek közül néhány széles körben javasolt a lakosság számára, míg mások bizonyos rizikócsoportok számára ajánlottak. A rendszeres szűrővizsgálatok jelentős mértékben hozzájárulhatnak a daganatos betegségek korai felismeréséhez és sikeres kezeléséhez.

Dr. Pozsgai Éva, a Pécsi Tudományegyetem ÁOK Orvosi Népegészségtani Intézet docense összefoglalta, a PTE pedig közzétette a legfontosabb daganatszűrési lehetőségeket, kiemelve azok jelentőségét, módszerét, kik számára ajánlottak és azt, hogy miként vehetők igénybe (a Baranya megyeiek számára konkrét elérhetőségek is megtalálhatók a cikkben).

Az összefoglaló átlagos rizikójú emberek számára nyújt tájékoztatást a daganatszűrésekről. Ha azonban valakinek családjában daganatos megbetegedés fordult elő, genetikai hajlama van, vagy bármilyen fennálló krónikus betegsége miatt fokozott kockázatnak van kitéve, fontos, hogy háziorvosával vagy kezelőorvosával egyeztessen a számára megfelelő, egyéni daganatszűrési tervről.

Széles körben javasolt, szervezett népegészségügyi szűrővizsgálatok:

Méhnyakszűrés

  • Miért fontos?
    A méhnyakrák még mindig az egyik vezető daganatos megbetegedés Magyarországon, pedig rendszeres szűréssel megelőzhető lenne. A daganat korai felismerése teljes mértékben gyógyítható.
  • Kinek javasolt?
    A rendszeres nőgyógyászati vizsgálat minden nő számára ajánlott, különösen a szexuális élet megkezdésétől kezdve, még tünetmentesség esetén is. A 25-65 év közötti nők számára háromévente javasolt a szűrés.
  • Mit szűrnek?
    A szűrővizsgálat során a méhnyak hámsejtjeiből vett kenetet elemzik, hogy kimutassák az esetleges daganatot megelőző állapotokat vagy korai stádiumú daganatokat.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A nőgyógyászati vizsgálat során egy kis kefével mintát vesznek a méhnyak hámsejtjeiből. Ezután a mintát laboratóriumban elemzik. A vizsgálat gyors és csak minimális kellemetlenséggel jár.

Emlőszűrés

  • Miért fontos?
    Az emlőrák a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, de a korai felismerés életmentő lehet. A kezdeti stádiumban lévő elváltozások általában teljesen gyógyíthatóak.
  • Kinek javasolt?
    A 45-65 év közötti nőknek kétévente javasolt részt venni a szervezett mammográfiás szűrőprogramban.
  • Mit szűrnek?
    A mammográfia képes kimutatni az emlőszövetben kialakuló apró elváltozásokat, melyek tapintással nem érzékelhetők.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A mammográfia során egy speciális röntgenkészülékkel készítenek felvételt az emlőkről. A vizsgálat néhány percet vesz igénybe, és bár kissé kellemetlen lehet, nem jár érdemi fájdalommal.

Vastagbélszűrés

  • Miért fontos?
    A vastagbélrák és végbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. Korai stádiumban gyakran tünetmentes, de időben felismerve nagyon jó eséllyel kezelhető.
  • Kinek javasolt?
    Az 50-70 éves korosztályba tartozó férfiak és nők számára egyaránt javasolt kétévente a szűrés.
  • Mit szűrnek?
    A szűrőprogram során a székletben található, szabad szemmel nem látható vért (okkult vérzést) keresnek, amely daganatra vagy daganatot megelőző elváltozásra utalhat.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A szűrés egyszerű székletvérvizsgálattal kezdődik. Amennyiben vért találnak a székletben, azaz pozitív az eredmény további vizsgálatokat végeznek, így vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) végzése javasolt. A kolonoszkópia során egy vékony, kamerával ellátott csővel vizsgálják a vastagbél belső falát.

További fontos szűrővizsgálatok:

Prosztatarákszűrés

  • Miért fontos?
    A prosztatarák a férfiaknál előforduló daganatos betegségek között az egyik leggyakoribb, amely korai diagnózis esetén jól kezelhető.
  • Kinek javasolt?
    Férfiak számára 50 éves kortól javasolt évente elvégeztetni a szűrést. Azoknál, akiknek családjában már előfordult prosztatarák, a szűrés 45 éves kortól javasolt.
  • Mit szűrnek?
    A prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét vérvizsgálattal, a prosztatavizsgálatot tapintással végzik, ezeknek az eredményei felvethetik a daganat jelenlétét.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A PSA-szint méréséhez vért vesznek, amit laboratóriumi vizsgálat követ. Emellett az orvos rektális digitális vizsgálatot végez a prosztata állapotának felmérésére. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a végbélen keresztül tapintja ki a prosztatát, mely vizsgálat kissé kellemetlen lehet, de gyorsan elvégezhető.

Bőrrákszűrés

  • Miért fontos?
    A melanoma a bőrrák egyik legveszélyesebb típusa, mert gyorsan terjed és áttétet képezhet. A korai felismerés kiemelten fontos, mert a kezdeti stádiumban még jól gyógyítható.
  • Kinek javasolt?
    Azok számára, akiknek sok anyajegyük van, világos bőrűek, vagy akiknek a családjában már előfordult melanoma, évente ajánlott bőrgyógyászati szűrővizsgálatot végeztetni.
  • Mit szűrnek?
    A bőrön található anyajegyeket és más elváltozásokat, amelyek gyanúsak lehetnek rosszindulatú elváltozás szempontjából.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A bőrgyógyász egy nagyítóval és fényforrással ellátott speciális műszerrel, dermatoszkóppal alaposan megvizsgálja a bőr felszínét, különös figyelmet fordítva a gyanús anyajegyekre és bőrelváltozásokra.

Tüdőrákszűrés

  • Miért fontos?
    A tüdőrák az egyik vezető halálok Magyarországon, és többnyire tünetmentesen alakul ki. A korai diagnózis jelentősen javíthatja a betegek túlélési esélyeit. Bár a tüdőrák jelenleg is vezeti a rosszindulatú daganatos halálozást, az elmúlt tíz évben a terápiás lehetőségek jelentősen bővültek. A kiterjedt tüdőrákban szenvedő betegek korábbi kemoterápiás kezelése mellett az utóbbi tíz évben egyre több célzott terápiás kezelés vált elérhetővé. Ezekben az esetekben a megfelelő tabletta adásával a betegek életminőségének javítása mellett a túlélés jelentősen megnövelhető. Pár éve bevonult a terápiás lehetőségek sorába az immunterápia, ami további 25-30%-os túlélési eséllyel jár a betegek számára. Ez a két utóbbi terápiás eljárás már a korai, műthető betegek esetében a műtét előtt vagy után, vagy mindkét módon adva jelentős élet nyereséggel járnak. Hasonlóan bíztató eredménnyel járnak a modern sugárkezelési eljárások, melyek hatásossága bizonyos esetekben immunterápiával kombinálva tovább növelhető.
  • Kinek javasolt?
    Az 50 év feletti erős dohányosoknak vagy az elmúlt 15 évben leszokott erős dohányos férfiak és nők esetében javasolt évente elvégeztetni a vizsgálatot. (Erős dohányosnak tekinthető például az, aki 20 csomagévnyi cigarettát fogyasztott el – vagyis 20 éven át napi 1 dobozt, vagy 10 éven át napi 2 dobozt szívott.)
  • Mit szűrnek?
    A szűrővizsgálat a tüdőben kialakuló elváltozásokat, daganatokat vagy egyéb rendellenességeket azonosítja.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A vizsgálat alacsony dózisú CT-vel (low-dose CT, LDCT) történik, amely részletes képet nyújt a tüdőről. Ez a módszer gyors, pontos és a szokásos CT vizsgálatoknál lényegesen alacsonyabb sugárterheléssel jár.

Szájüregirák-szűrés

  • Miért fontos?
    A szájüregi daganatok, különösen a dohányosok és rendszeresen alkoholt fogyasztók körében gyakoriak. Az időben felfedezett elváltozások a legtöbb esetben gyógyíthatók, ezért a rendszeres szűrés különösen fontos.
  • Kinek javasolt?
    Rendszeres fogorvosi ellenőrzés, vizsgálat mindenki számára javasolt évente. A dohányosoknak, alkoholfogyasztóknak, valamint a nem megfelelő szájhigiéniával rendelkezőknek kiemelten fontos a szűrésen részt venni. Bármilyen tartós seb, fájdalom vagy szokatlan elváltozás esetén azonnal érdemes szakemberhez fordulni.
  • Mit szűrnek?
    A szájüregben, ajkakon, nyelven és garatban kialakuló kóros elváltozásokat, például sebeket, duzzanatokat és szöveti elváltozásokat.
  • Hogyan történik a szűrés?
    A fogorvos vagy fül-orr-gégész szakorvos alaposan megvizsgálja a szájüreget. Ez a vizsgálat fájdalommentes, és a korai elváltozások felismerése érdekében különösen fontos.

Forrás: Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ

Az alábbi cikkeket olvasta már?

Top