Május 8-án van a Petefészekrák Világnapja: igyekeznek felhívni a figyelmet a petefészekrák veszélyeire, és a korai felismerés fontosságára.
Rák és BRCA génmutáció: kinél indokolt genetikai vizsgálat?
A közvélekedéssel ellentétben a megbetegedéseknek csak kisebb arányában bizonyítható, hogy a rák kialakulása öröklött genetikai hajlam következménye. A rokonságban előforduló daganatok általában függetlenek a vérrokonságtól. Adódhatnak a hasonló életmódból (káros szenvedélyek, elhízás,…
Kinél és miért végezhetnek rákmegelőző jelleggel emlőeltávolító műtétet?
A BRCA1 és BRCA2 genetikai mutációt hordozók emlőrák kockázata sokszorosa a lakosság átlagos rizikójának. E genetikai hibával élőknél 50-90 százalék a valószínűsége annak, hogy 70 éves korukig kialakul náluk emlőrák, ráadásul jellemzően…
Kinél lehet indokolt genetikai vizsgálatot végezni az emlőrák kockázata miatt?
Az emlődaganatok mintegy 7 százalékánál bizonyított az öröklődés szerepe, a BRCA1 vagy a BRCA2 gén születéstől fogva fennálló mutációja (a BRCA rövidítés az angol breast cancer, emlőrák kifejezésből származik).
Rehabilitáció első perctől: lehet változtatni a holnapokon
Genetikai örökségként kapott, fiatalon kialakult emlőrák betegségével való szembesülése, majd gyógyulása után módosított pályát a Debrecenben élő Bánfi Ildikó. Az élelmiszermérnöki munka helyett a sorstársaknak való segítés lett a hivatása: immár több…
Öröklött BRCA mutációk: génekben hordozott kockázat
A rosszindulatú daganatoknak csak töredékében mutatható ki egyértelműen, hogy a betegséget a szülőktől öröklött genetikai hiba okozza, ám az ilyen rákok jóval fiatalabb életkorban jelentkezhetnek. Legismertebb a BRCA1 és BRCA2 gének hibája:…