Ha egy rákbetegnél nem megfelelő mértékű a fájdalomcsillapítás, a hosszan fennálló fájdalom állandósulhat.
Melyek a rákbetegek pszichés eredetű fájdalmainak jellemzői és mit tehetünk ellene?
A fájdalom megélése mindig szubjektív, a fájdalomküszöb akár napról-napra változhat. A fájdalomra való reagálás függ a beteg aktuális fizikai és pszichés állapotától éppúgy, mint a fájdalommal való kapcsolatától, azaz neveltetésétől, vélekedéseitől, hitétől,…
Mit lehet tenni a daganatos betegek idegi eredetű, neuropátiás fájdalma ellen?
A neuropátiás fájdalmak csillapításának legfontosabb feltétele annak felismerése, hogy az idegrendszerben van a probléma. Ekkor ugyanis a beteg szenvedésének forrását nem ott kell keresni, ahol a fájdalom érződik, hanem az ingerületvezető idegpályák…
Mit tehet a beteg és a hozzátartozó a daganatos fájdalmak ellen?
A fájdalmat mindig csak a beteg érzi, a fájdalomérzet objektíven nem mérhető, ugyanaz a mértékű fájdalom is okozhat egyszer kisebb, máskor nagyobb szenvedést. Ugyan az agy fájdalomingerekre adott aktivitása vizsgálható képalkotó berendezésekkel,…
Milyen típusú fájdalmakkal léphetnek fel egy emlődaganatos betegnél?
A fájdalmakat eredetük szerint három csoportba sorolhatjuk: szervi és szöveti károsodások által kiváltott (nociceptív) fájdalom, idegi és idegrendszeri károsodás vagy funkciózavar által kiváltott (neuropátiás) fájdalom, valamint pszichológiai eredetű (pszichogén) fájdalom.
Milyen fájdalmakat képes kiváltani egy emlődaganat?
A daganat sokáig fájdalmatlan elváltozásként képes fejlődni az emlőben, ez a nyirokcsomóban vagy a más szervekben (az agyat kivéve) kialakuló áttétes gócokra is igaz: kezdetben jellemzően nem okoznak fájdalmat.