Az ödéma vizenyőt, vízkórt jelent: a szövetek között felhalmozódik a folyadék, nyirok eredetű duzzanat alakulhat ki. Az érintett végtag megdagad, feszül, az elváltozás nehéz végtagi érzéssel, valamint zsibbadással, fájdalommal, ízületi mozgáskorlátozottsággal jár.…
Milyen közvetlen műtéti szövődmények léphetnek fel a hónalji nyirokcsomók operációja után?
Miként az operált emlő területén előforduló műtéti szövődményeknél leírtuk, igaz a hónalji területen is, hogy a műtét után kialakulhat vérzés, sebfertőzés, képződhet sebváladék (seroma). Ha a műtét idegsérüléssel járt, annak lehet érzészavar,…
Milyen közvetlen műtéti szövődmények léphetnek fel emlőoperáció után?
Miként minden operációnak, úgy az emlő részleges vagy teljes eltávolításának is lehetnek szövődményei, ám ezek nem alakulnak ki mindenkinél, az esetek többségében átmenetiek és jól kontrollálhatók.
Hogyan készülhetek fel a műtéti altatásra?
Az emlőműtét nem érint létfontosságú szervet, az emlőműtét alatti altatás aneszteziológiai szempontból az esetek jelentős részében rutin eljárásnak tekinthető.
Ha most nem tudnak megműteni, később még szóba jöhet az emlődaganat vagy az emlőrák áttétjének operációja?
Az emlődaganatos betegek egy része a diagnózis időpontjában nincs műthető állapotban. Ha ennek oka a gyenge általános állapot, vagy a daganattól független társbetegség(ek) akadályozzák az operációt, a műtét azon múlik, kontrollálhatóvá tehető-e…
Mikor nem javasolt az emlőmegtartó műtét?
A daganatsebészet fő célja a tumor teljes és végleges eltávolítása, a kiújulás kockázatának minimálisra csökkentése: az életmentésnek kell alárendelni minden más szempontot. Ezért ma is nagy számban vannak olyan esetek, amikor –…