Köszönöm korábbi válaszát! Sajnos következő szintre lépett Pótapám betegsége. Epilepszia jellegű rohamánál, ami eszméletvesztéssel járt, mentőt hívtunk. Az eszméletvesztése 3 napig tartott mire az intenzíven becsövezték és közölték, hogy 24 órán belül meghal. Erre reggelre észhez tért, amire az volt a válasz, hogy meglumbálták. Nem találtak semmit, az agyi CT-je is tiszta, nem tudják mitől volt az eszméletvesztése. Most kivették a csöveket és megint kezdi elveszíteni a kapcsolatot a külvilággal. Borzasztó, hogy ebben az országban megtehetik az orvosok! Tudjuk, hogy menthetetlen, de emberi körülményeket szeretnénk neki biztosítani az elmúláshoz. A le nem szívott váladéktól tüdőgyulladást kapott. Ön szerint etikus kivenni a csövet, miközben kicsi az oxigénfevétele?
Nem tudjuk pontosan mit ért becsövezés alatt – amennyiben légzési zavara volt pótapjának, akkor feltételezzük, hogy tubust helyeztek a légcsövébe, így igyekeztek biztosítani az oxigénellátását. Az eszméletvesztéssel járó epilepszia jellegű roham tumoros agyi folyamatra utal, ami daganatos betegnél leggyakrabban agyi, agyhártyai áttét. Azt, hogy a csövek (tubus?) kivétele és a külvilággal történő ismételt kapcsolatvesztés között van-e összefüggés, nem tudjuk megmondani, mert levele alapján nem tudjuk megállapítani, hogy mi okozhatja ezt a kapcsolatvesztést – ennek oka ugyanis nemcsak egy esetleges agyi folyamat lehet, hanem valamilyen anyagcserezavar, az ionháztartás zavara vagy májelégtelenség, veseelégtelenség, és még számos egyéb ok.
Levelében leírja, hogy emberi körülményeket szeretnének hozzátartozójának biztosítani az elmúláshoz. Ebben a szituációban bármennyire is nehéz ezt elfogadni, meg kell osztanunk Önnel: a halálról sok embernek idillisztikus képe van, talán elsősorban azért, mert a filmekben azt látják, hogy a halálhoz közelgő családtag még fontos dolgokat mond a hozzátartozóknak, majd félrebillen a feje, lecsukódik a szeme és nyugalomban már meg is halt. A valóságban ez legtöbbször sajnos nem így zajlik: a beteg halálát legtöbbször eszméletvesztett állapot előzi meg, amely néhány órától több napig is tarthat, a légzési, keringési funkciók fokozatos rosszabbodása, összeomlása, majd leállása következik be.
Az aktuális állapotról, illetve a levelében jelzett ismételt állapotrosszabbodásról a kezelőorvosoktól tudnak pontosabban tájékozódni.
Kapcsolódó cikkek:
Tüdőrák
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást
Sugárkezelés a tumorok ellen
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Egyes tüdődaganatokban is hatásos az érgátlás
Négy ráktípusban vethető be az érgátló terápia
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Ahogyan az életre, a búcsúra is készülni kell
A magányos haldoklás ellen küzdenek
Előzmény:
Kissejtes tüdőrák: aluszékonyság
Kemoterápia vagy elmúlás?
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Mellhártyarák fájdalomcsillapítása
Előrehaladott mellhártyarák
Tüdőrák: fájdalommentes időnyerés
Tüdőrák fájdalmas kemoterápiája
Tüdődiagnózis
Tüdődaganat kisebbítése
Nem kissejtes tüdőrák
Tüdőrák: mozgás és étrend
Tüdőrák: hihetetlen gyors leépülés?
Kissejtes tüdőrák külső jelek nélkül?
Tüdővel kapcsolatos elváltozás
Tüdődaganat tünet nélkül
Tüdőrák: hogyan tovább?
Nem kaphatok kezelést?
Tüdőrák: áttét a szívburkon
Tüdőrák, agyi áttét
Áttétes tüdőrák: romló koncentráció
Tüdőrák és magatartászavar
Dohányzás, kissejtes tüdőrák
Hirtelen áttétes tüdőrák?
Tüdőműtét és kemoterápia
Reménytelen tüdőrák?
Tüdőrák mint derült égből a villámcsapás
Gyorsan kifejlődő tüdőáttét?
Kissejtes tüdőrák 2.
Kissejtes tüdőrák
Halálos cigaretta