Küzdés áttétes mellrákkal (jelige: Édesanya 1947)

Édesanyám betegségének kiújulása kezdetén két esetben már segítséget kaptam Önöktől (Édesanya 1947). Most, hogy túl vagyunk a kemoterápiás kezeléseken és a kontroll CT-n, ismét szeretném a lelet értelmezésében a segítségüket kérni.

A kezelés: október 21-től 3 hetente 2 nap Taxol-Avastin infúzió, kiegészítve Zometával. A harmadik kezelés után 10 napig 30 Gy összdózisú 3 Gy/die frakciódózisú 8X10, 6X8 cm nagyságú sugárterápia.

Szintén a harmadik kezelés után kontroll CT. A következő eredménnyel :
Jobb oldalon supraclavicularisan az I-es borda kiterjedt lyticus elváltozását övező lágyrészterime az előző vizsgálaton mérhető 63×50 mm-es nagyságról legnagyobb keresztmetszetében jelenleg 79×52 mm-esre nőtt. A lágyrészterime szerkezete kifejezetten inhomogén, közepén v.s. kiterjedt necrosisnak megfelelő hypodensitas látható. A terime ventral felé a pectoralis izomzatig terjed, dorsal felé a jobb csúcs felé domborodik. A jobb arteria suclavia a terimén áthalad.

A jobb axillában ezen kívül egy 21×19 mm nagyságú, szabálytalan alakú lágyrészerime is látható. Ez utóbbi az előző vizsgálaton is lényegileg azonosan megfigyelhető.

A mediastinumban praetrachealisan néhány, kb. 8 mm rövid átmérőjű nyirokcsomó látható. A carina alatt egy 22×14 mm-es, közepében v.s. necroticus nyirokcsomó ábrázolódik, mely inkább kisebbnek tűnik. A hilusokban kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható. A tüdőparenchymában követett gócok száma változatlan, új góc nem jelent meg. A legnagyobb gócok közül a jobb S4-ben követett 12 mm-es góc jelenleg 13 mm-es, az ugyanitt leírt 15 mm-es góc jelenleg 16 mm-es, közepén cavitalt. A jobb S8-ban követett 17 mm-es góc jelenleg 18 mm-es. Az előző vizsgálaton a bal S8-ban leírt 15 mm-es góc teljesen eltűnt.

CT eredmény 2011. 03. 28. a kezelés befejeztével:
A jobb I. borda magasságában supra- és intraclavicularisan követett, a környező bordákra destruáló inhomogén lágyrészterime növekedett.
Jelenleg 96×70 mm axiális kiterjedésű, 92 mm cranio-caudalis kiterjedésű. A képlet a truncus brachiocephalicust, az arteria subclaviát comprimálja, dislocalja, A képlet a mellkasfalat, a pectoralis izomzatot széles alapon infiltrálja. A terime a jobb axillába is beterjed, itt kb. 31×23 mm-es lágyrészkomponens figyelhető meg. A zsírszövet beszűrt.

A mediastinumban követett kisebb nyirokcsomók változatlanok.

A subcarianlisan követett nyirokcsomó kisebb lett, kb. 22×11 mm-es. A hilusokban, a bal axillában kórjelző nagyságú nyirokcsomó nem észlelhető.

A tüdőben követett multiplex gócok száma érdemben nem változott. A jobb 2. segmentum basisán követett 12 mm-es góc változatlan, a 4. segmentumban követett góc 16×11 mm-es. A bal oldalon a 2. segmentumban követett góc 10 mm-es.

Anyukám általános állapota elfogadható, bár szeptember óta 26 kg-ot fogyott. Étvágya és súlya most a kezelések befejezése óta kezd ismét gyarapodni.

Félek, ha a kezelések nem jártak eredménnyel feladja a küzdelmet! Nem lehetséges, hogy a megnövekedett daganatot műtéttel eltávolítsák?

Kérdésére sajnos azt kell válaszolnunk, hogy a műtéttől ilyen esetben már nem várható a betegség javulása. A szervezetben a CT leletek tanulsága szerint számos helyen igazolható daganatos elváltozás: egy-egy daganatos gócnak az eltávolítása érdemben nem befolyásolja a daganatos kórlefolyást.

A jobb oldalon az I-es borda magasságában lévő képlet növekedést mutat. A tüdőben többszörös áttétes gócok vannak, a gátorüregben, szakszóval a mediastinumban (a két tüdő közötti területen) is megnagyobbodott (valószínűleg daganatos) nyirokcsomók helyeszkednek el és a hónaljban (axilla) is megnagyobbodott nyirokcsomót írnak le. A legelső említett képlet mindezek tetejében technikailag sem alkalmas műtéti eltávolításra, mert beszűri a mellkasfalat, az ott lévő izomzatot és valószínűleg a zsírszövetet is, tehát egy nagyon radikális műtéttel (ha máshol nem lenne daganat) sem lehetne eltávolítani.

A kezelőorvossal tudják megbeszélni, hogy a rosszabbodó daganatos alapbetegség, és a valószínűleg rosszabbodó általános állapot (26 kg-os testsúlyvesztés) mellett van-e lehetőség esetleg még daganatgátló kezelésre vagy immáron a tüneti kezelések minél kielégítőbb megszervezésére kell helyezni a hangsúlyt.

Kapcsolódó cikkek:
Emlőrák
Csontáttétek
Fájdalomcsillapítás
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást
Rák: miért kell, hogy fájjon?
A csontáttét kezelése is járhat mellékhatással
Fájdalomcsillapítás: opioidokkal a fájdalmak ellen
Nem minden nő választja az emlőmegtartó műtétet
Emlőrákos asszonyok vallanak kálváriájukról
Áttétes emlőrákban is sorvasztják az ereket

Előzmények:
Emlőrák, áttétek
Áttétes emlőrák kezelése

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Mellrák, fájdalmas csontáttétek
Gyógyszer a mellrák csontáttétjének kezelésére

Májáttét, csontáttét mellrákban

Emlőrák, majd gerincrák, rákmarker
Csontáttétes mellrák esélyei

Csontáttétes mellrák
Mellrák kezelések sorrendje
Félelem emlőrák áttétjétől, bélpanaszok
Kiújult mellrák, sorstársak

Kiújult, áttétes mellrák

Csontáttétes mellrák 60 évesen

Emlőrák, fájdalmas csontáttétek
Csontáttétes mellrák
Csontáttétes emlőrák: mi szabad?
Mellrák kiújulása 17 év után
Kiújult mellrák és Herceptin
Mellrák: kórszövettani diagnózis
Mellrák bizonytalanságai
Mellrák: in situ ductalis carcinoma
Fájdalom a műtött mellben
Megvastagodott műtött mell
Emlőrák: csomó a műtéti hegnél
Mellrák: vizsgálatok műtét után
Áttét nélküli mellműtét
Mellműtét után 9 hónappal
Mellműtét utáni CEA értékek
Aggasztó laborleletek mellrákműtét után
Tumor vizsgálati értékei
Mellrák: áttét esélyei
Mellrák, magas trombocitaszám
Fehérvérsejtszám-csökkenés
Emlőrák: kemo vagy nem kemo?
Emlőrák terápiája
Emlőrák: döntés a kemoterápiáról
Emlőrák műtét után
Mellrák: van más mód?

Top