Melanoma malignum – 20 évig utókezelés

24 éves nőbeteg vagyok. Április 15-én egy anyajegyet vetettem le a bal felkar feszítő oldaláról. A szövettani eredmény a következő lett:

Naevus talaján kialakult, felszínesen terjedő melanoma malignum (SSMM). A naevus sejtjei helyenként orsó alakúak. A melanoma horizontálisan 12,5 mm legnagyobb átmérőjű, az egyik oldalsó resectios vonalat 1,2, a másikat 2,5 mm-re közelíti meg. A verticalis növekedés fázis pontosabb megítélése érdekében immunhisztokémiai reakciókat végeztünk. P53-al néhány melanocyta mutatott pozitivitást. Melan-A-t mind a melanoma, mind az eredeti naevus sejtjei expresszáltak. HMB-45-el az atypusos melanocyták mutatnak reakciót, mely alapján jelenlétük reticularis dermis felső rétegében is igazolódott, a daganat verticalis növekedését reprezentálva. (Breslow: 1 mm). A tumor körül lymphoid-sejtes beszűrődés nem látható, perineuralis terjedést, nyirok- és vérér invasiot nem mutat. Sem kifekélyesedés, sem regressziós jelek nem érzékelhetők.
Tumor típusa: Felszínesen terjedő melanoma malignum.
Tumor helye: Bal felkar külső oldala.
Tumor mérete: horizontálisan 12,5mm, Breslow 1 mm.
TNM Beosztás: pT4 pNX pMX
Clark: IV.
Resectiós szélek: resectio épben történt. A legközelebbi resectiós szél távolsága: 1,5 mm. A legközelebbi ép szél iránya: az egyik oldalsó resectios felszín.

Ez után sor került egy második műtétre június 4-én, ahol 1 cm átmérőjű ép szövetben újra kivágták az anyajegy helyét, továbbá a Sentinel nyirokcsomó vizsgálata is megtörtént. A második szövettan negatív lett: residualis, vagy recidiv melanomára utaló szöveti jelek nem találhatók; tumormentes sentinel nyirokcsomó.

Ezután átküldtek az onkológiára, ahol az orvos elküldött PET CT-re, és azt mondta, hogy ennek függvényében valószínűleg kapok egy sugarat a vállra, de az még egyáltalán nem biztos.

A PET vizsgálat 08.05-én megtörtént, mely negatív lett, tehát az orvos saját szavaival élve 3 mm-nél nagyobb daganatos sejteket nem mutattak ki. Itt közölte az orvos, hogy akkor indulhat a sugárkezelés, amely 25 alkalomból fog állni (nem 1!), és ha vége a kezelésnek, akkor kapok egy zárójelentést, és 1 évig nem találkozunk, 1 év után pedig megismételjük a PET vizsgálatot.

A sugárkezelés paraméterei: 2009.09.01-2009.10.05 között bo. felkar-váll régiójára 25×13 cm ap pa mezőkből 6 MV-s fotonokkal napi 2 Gy-s fractiókban 50 Gy-t adtunk le. (Az orvos szerint mindenki minimum ezt a kezelést kapja.)

Tegnap elmentem a zárójelentésért, és az orvos közölte, hogy 20 évig kell gondozzanak. Először 1 hónap múlva találkozunk, majd 3 havonta, majd ritkábban. Valamint immunkezelés következik injekció formájában. („Az adjuvans kezelést a továbbiakban immuntherapiával folytatjuk, heti 3 alkalommal 3 ME Intron-A sc. adásával; 1 hó múlva 11.09-én kontrollvizsgálatra visszavárjuk.”)

Tudomásul vettem, hogy 1 hónapig megint járhatok orvoshoz. Miután rákérdeztem, hogy 1 hónap múlva, ha találkozunk mit fogunk csinálni, azt mondta, hogy újra felírja majd az injekciót, merthogy ezt 18 hónapig kell majd kapnom! Azt is mondta, hogy a sugárkezelést azért kaptam, hogy a karomban ne keletkezhessenek újra a daganatos sejtek, és hogy ez az injekció azért felelős, hogy a szervezetemben máshol se képződhessenek ilyen sejtek. (Megintcsak nem az történt, amit előző alkalommal ígért.)

Kérdéseim:
1. Valóban az a megszokott eljárás ilyen esetben, hogy másfél évig nekem még injekcióra kell járnom? Amennyiben igen, ezt a szert csak injekció formájában kaphatom meg? Mi történik akkor, ha az egyik mellékhatás tartósan fennáll?
2. Az elkövetkezendő 20 évben milyen kezelésekre számíthatok még (mondjuk a 3 hónapos találkozások alkalmával)?
3. Ön szerint mikor lenne indokolt egy újabb PET vizsgálat?
4. Ön szerint mikor vállalhatnánk gyermeket?
5. A sugárkezelés és a további immunkezelés milyen hatással lesz az ép szöveteimre (különös tekintettel gyermekvállalás esetén)?
6. Valamint a fogamzásgátló újbóli szedése milyen hatással lenne a szervezetemre? (9 év után abbahagytam júniusban.)

Az Ön esetében meglehetősen nagy méretűnek számító daganatot távolítottak el, erre is utal a daganat méretét osztályozó T4 (T=tumor) jelzés. A sugárkezelés a helyi kiújulási kockázatot képes csökkenteni, a műtét után alkalmazott interferon kezelés a betegség kiújulását, távoli áttét képződésének kockázatit is mérsékelheti, mivel nemcsak helyben hat mint a sugár, hanem szisztémásan, azaz a teljes szervezetre.

Az összességében leadni szükséges sugárdózis adagjának részekre osztása szokásos eljárás, célja az, hogy kevesebb mellékhatása legyen a szükséges sugárkezelésnek. A melanoma malignum (magyar nevén a rosszindulatú festéksejtes bőrdaganat) gyakran alattomos betegség, kiújulási és áttétképzési hajlamú, ezért javasolták Önnek a fenti kezeléseket.

Az injekciós kezelésre nem kell eljárnia, hanem valószínűleg megtanítják, hogyan adja be saját magának az injekciót. A melanoma kezelésében az interferonok hatásosnak bizonyultak, de ez a hatóanyag csak injekciós formában áll rendelkezésre.

A további időszakban akkor számíthat kezelésre a tervezett interferon kezelés befejezése után, ha a rosszindulatú daganata kiújul vagy áttétet képez. Az első években három havonta, majd később ritkábban tervezett kontroll onkológiai vizsgálatok célja az, hogy még abban a stádiumban megtalálják az esetlegesen kiújult daganatot, amikor sebészileg eltávolítható, vagy helyileg kezelhető, s ne akkor fedezzék fel, amikor már sok helyre szétszóródott a szervezetben. A kontrollvizsgálatok csökkentik annak kockázatát (bár nem védik ki teljes mértékben), hogy legközelebb sok helyen áttétes daganattal kerüljön a beteg megint kórházba vagy onkológushoz. Azt, hogy egy újabb diagnosztikus vizsgálat mikor indokolt, nagy mértékben befolyásolják a beteg leletei, képalkotó vizsgálati eredményei, az orvos esetleges azon gyanúja, hogy kiújult a betegség.

A gyermekvállalási esélyeket, illetve a fogamzásgátló szedését is onkológusával kell megbeszélni, aki pontosan ismeri az alkalmazott gyógyszereket. Egy rosszindulatú daganat megjelenése után a gyermekvállalással több éves várakozást szoktak javasolni az onkológusok. Ennek orvosi magyarázata mellett az is az oka, hogy az anya, a gyermek apja és a távolabbi család kisebb eséllyel kerüljön olyan élethelyzetbe, hogy egy néhány hónapos-éves gyermek édesanyjában megjelenik az áttétes betegség.

Amennyiben a jelenlegi kezelés indokoltságával kapcsolatban kétségei vannak, esetleg kérhet egy másik onkológiai centrumtól vagy onkodermatológiai központtól (a rosszindulatú bőrgyógyászati daganatok kezelésében kifejezetten jártas részlegtől) úgynevezett másodvéleményt.

Kapcsolódó cikkek:
Bőrrák
Bőrrák: a bőrgyógyász életet menthet
Miért nem lesz minden anyajegyből daganat?
Leghatékonyabb napvédelem: az árnyék
A bőr rendszeres vizsgálata, az anyajegyek figyelése
Alternatív kezelések: miért nem foglalunk állást?
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Kicsorbítható az éle Démoklész kardjának

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Melanoma, PET CT, terhesség
Terhesség melanoma után
Gyermekvállalás melanoma után
Melanoma malignum: mutat áttétet a CT?
Melanoma és kísérőbetegségek

Áttétes melanoma

Melanoma malignum: mutat áttétet a CT?

Melanoma a fejen
Klinikai vizsgálat melanoma kezelésére?
Felszínesen terjedő melanoma
Melanoma: MBL jelentése
Melanoma in situ
Sugárkezelt melanoma
Melanoma malignum kezelése
Melanoma: várható áttét helye és ideje
Melanoma malignum érinváziója
Eltűnhet a bőrrák?
Pozitív anyajegy-szövettan
Kiműtött bőrrák helye
Áttétek minden fontos szerven
Melanoma: 30 éves fiatalember
Melanoma a végbélen
Kimetszett anyajegy szövettana
Fekete anyajegy
Melanoma és HPV
Áttétes bőrrák esélyei
Áttétes melanoma
Kimetszett melanoma és étrend
Kimetszett rákos anyajegy
Áttétes melanoma
Szolárium után
Megismételt műtét

Top