Köszönöm válaszát! Amit leírt, sajna ránk nem igaz, arra nem fogható. A férjem nem dohányzik, nem iszik alkoholt, és tudomásunk szerint egészségesen étkezünk.
Igaza van, sajnos nincsenek egyértelmű törvényszerűségek. A tüdőrákról is az tudható, hogy döntő többségében dohányosokban alakul ki, ám előfordul olyan embereknél is, akik sosem cigarettáztak – utóbbiaknál a kockázat azonban sokkal-sokkal kisebb. Ugyanez áll a húgyhólyagrákra is.
A rákot a tudomány mai állása szerint sporadikus (szórványos, egymástól elkülönülten előforduló) betegségnek ismerjük, ugyanakkor bizonyos daganatos betegségekben szerepet játszhat az öröklődés. Például az emlőrákok néhány százalékában, vagy az örökletes familiáris vastagbél-poliposis talaján kialakult vastagbélrákban. Más daganatok esetében csak gyanítjuk a családi halmozódás miatt, hogy lehet szerepe genetikai tényezőknek.
A károsító anyagok (dohányzás, alkoholfogyasztás, vegyszerek, stb.) esetében az ma még sajnos jelentős részben feltáratlan, hogy adott tényezők egyik embernél miért járulnak hozzá daganatos betegség kialakulásához, s másnál ugyanazon károsító anyagok vagy körülmények miért nem okoznak súlyos betegséget.
Kapcsolódó cikkek:
Húgyhólyagrák
Szűrővizsgálatok
Mire jó a tüdőszűrés?
Kezelés nélkül mit sem ér a szűrés
Az önvizsgálat nem a nők „kiváltsága”
Nem megyünk orvoshoz, mert félünk a betegségtől
Előzmény:
Örökölhető a húgyhólyagrák?
Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Öröklés: rákbetegség esélye a szülők után
Kiküszöbölni az öröklődést?
Öröklődés? Több rákos a családban
Öröklődő méhnyakrák?
Öröklődő vékonybélrák?
Örökölhető-e a HPV?
Vastagbélrák a családban
Halmozódó bélrák a családban
Vastagbélrák a családban
Bélrákok kockázata
Húgyhólyagrák kemoterápiája
Hólyagrák, végbélrák, méltóság
Hólyagtumor kezelések
Fertőző húgyhólyagrák?
Hólyagrák várható tünetei
Hólyagrák kezelése
Húgyhólyagrák
Áttétek, nagy fájdalmak
Rosszindulatú húgyhólyagrák