Nem találtak összefüggést a mobiltelefon-használat és az agydaganatok megnövekedett kockázata között – derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából a világszerte elérhető, publikált bizonyítékok új áttekintéséből.
A vezeték nélküli technológia használatának óriási növekedése ellenére nem nőtt ennek arányában az agydaganatok előfordulása – derül ki a közzétett áttekintésből, amelyet a Reuters is szemlézett. Ez a megállapítás még azokra is vonatkozik, akik hosszan telefonálnak, vagy akik több mint egy évtizede használnak mobiltelefont.
Az elemzésben 1994 és 2022 között megjelent tanulmányokat vettek újra górcső alá. Ezeket 10 ország 11 kutatója értékelte, köztük az ausztrál kormány sugárvédelmi hatósága. Mark Elwood, az új-zélandi Aucklandi Egyetem rák-epidemiológiai professzora elmondta, hogy a munka a mobiltelefonokban, valamint a tévében, a babafigyelőkben és a radarban használt rádiófrekvencia hatásait vizsgálta. Azt állapították meg, hogy a vizsgált főbb tényezők egyike sem mutatott fokozott kockázatot. Az elemzésben megvizsgálták a felnőttek és gyermekek agydaganatait, valamint az agyalapi mirigyrákot, a nyálmirigyrákot és a leukémiát, valamint a mobiltelefon-használathoz, bázisállomásokhoz vagy adókhoz kapcsolódó kockázatokat, valamint a foglalkozási kitettséget.
A WHO és más nemzetközi egészségügyi testületek korábban azt mondták, hogy nincs végleges bizonyíték a mobiltelefonok által használt sugárzás káros egészségügyi hatásaira, de további kutatásokat kértek. Jelenleg a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) „esetleg rákkeltőnek” vagy 2B osztályba sorolja, ezt a kategóriát akkor használják, ha az ügynökség nem tudja kizárni a lehetséges összefüggést. Az ügynökség tanácsadó csoportja a besorolás mielőbbi újraértékelését kérte, tekintettel a legutóbbi, 2011-es értékelés óta megjelent új adatokra. A WHO értékelését a jövő év első negyedévében teszik közzé.