Újabb gén szerepét bizonyították be a vastagbél-daganatos betegek célzott kezelésében. Az Amerikai Onkológusok Társasága (ASCO) a napokban sürgősséggel hozott nyilvánosságra egy fontos kutatási eredményt, amelyet eredetileg csak a május végi kongresszusuk során terveztek bemutatni. A rendkívüli bejelentést az indokolta, hogy a kutatási eredmények közvetlenül, azonnal érinthetik a vastagbél-daganatos betegek ellátását.
A kutatás egy újabb gén, az NRAS szerepét bizonyította be a vastagbél-daganatos betegek célzott kezelésében, amellyel pontosítható a személyre szabott terápia. A nemzetközi összefogással végzett kutatásban részt vett Prof. Dr. Bodoky György is, a Szent László Kórház Onkológiai Osztályának vezetője.
Az NRAS gén hibája a vastagbél-daganatos betegek kb. 10%-át érinti. Magyarországon a vastagbéldaganat – a Nemzeti Rákregiszter adatai alapján -, a tüdőrák után, a második vezető daganatos halálok. Évente körülbelül 5000 áttétes vastagbél daganatot kezelnek, akik közül az új génhiba 4-500 beteget érinthet.A kutatási eredmények szerint, az új génvizsgálat egy már Magyarországon is közfinanszírozottan elérhető célzott gyógyszer személyre szabottabb alkalmazását teszi lehetővé.
A rendkívüli bejelentés egy új korszak kezdetét is jelenti: az NRAS gén szerepének tisztázásával tudományosan bizonyítottá vált, hogy a vastagbélrákos betegek esetében nem elegendő egyetlen gén vizsgálata egy bizonyos célzott kezelés megválasztásához.
Jelenleg Magyarországon rutinszerűen egy gén, a KRAS vizsgálata történik meg. A mostani bejelentés nyomán, azoknál a betegeknél indokolt az NRAS vizsgálata, akiknél a KRAS génben nem mutattak ki génhibát.
Kapcsolódó cikkek:
Célzottan gátolják a rákos sejtburjánzást
KRAS génvizsgálat a hatékonyabb kezelésekért
Vastagbélrák és végbélrák: a tumort veszik célba