Kinél hatásos a daganatellenes kezelés és kinél nem? – Prof. Dr. Tímár József rákkutató patológus professzor előadása a betegség és a gyógyítás genetikai hátteréről.
Krónikus gyulladások rákkeltő szerepe
A rákkeltőként azonosított fertőzések jelentős része krónikus gyulladást vált ki, ami több daganattípusnál a – végül daganathoz vezető – genetikai hibák egyik okozója.
Tumorbiológia: génmutációk és az onkológia hatékonysága
A gének kóros megváltozása, mutációja áll a rákbetegségek hátterében. A daganatot irányító vagy hajtó, azaz „driver” gének játsszák a legfontosabb szerepet a betegség kialakulásában. A driver gének és azok mutációi különböző gyakoriságúak,…
Molekuláris diagnosztika: mutációk a ráksejtekben
Azt már korábban is tudtuk, hogy a daganatok elhelyezkedésén túl számos más tényező is befolyásolja viselkedésüket, ám mára kiderült: minden korábbi elképzelést felülmúl, milyen sok különbség van két hasonlónak tűnő daganat között,…
Ráksejtek kommunikációja: kapuk és kulcsok
A daganatsejtek számos jelátviteli útvonalon képesek kommunikálni, s eljuttatni egymáshoz a „növekedj és osztódj” parancsot. E jelátviteli csatornákat elképzelhetjük úgy, mintha megannyi nyitva maradt kapu létezne, amelyen keresztül ki tudják kerülni a…
Tüdődaganatok: a tüdőrák sokféle betegség
A „tüdőrák” kifejezés „mindössze” annyit jelez, hogy rosszindulatú daganat alakult ki a tüdőben, ám hogy annak viselkedését, kezelhetőségét, a beteg kilátásait meg lehessen ítélni, több tucat jellemzőt meg kell vizsgálni. Amíg régen…
Rák kockázatát hordozó fertőzések és kórokozók
A rák nem fertőz, egyik daganattípust sem lehet elkapni egy betegtől sem cseppfertőzéssel, sem vérrel vagy szexuális érintkezéssel. Minden ötödik-hatodik daganatos betegség kialakulásában viszont bizonyítottan valamilyen fertőzés játszik szerepet, vannak tehát olyan…
Egyre fontosabbak a patológusok a gyógyításban
November 5.: a patológia világnapja. A patológus szerepe egyre meghatározóbb a gyógyító terápia kiválasztásában is, főleg a daganatos megbetegedések esetén. A szövettani és citológiai diagnózis nemcsak alapvetően meghatározza a betegség gyógyításának mikéntjét,…
Patológusok a gyógyításban: film a vizsgálatokról
A Magyar Patológusok Társasága egy kisfilmben mutatja be, milyen munkát végeznek a patológusok az intézetekben, a laboratóriumokban. A film célja az ismeretterjesztés, hogy közérthetően vezesse végig a nézőt a patológusok mindennapi munkájában,…
Hogyan vesznek mintát a mammográfia után?
A videón dr. Forrai Gábor radiológus, a Honvédkórház-Állami Egészségügyi Központ osztályvezető főorvosa és dr. Kulka Janina, a Semmelweis Egyetem II. Patológiai Intézetének professzora lépésről-lépésre elmagyarázza mi történik akkor, ha valakit visszahívnak egy…
- 1
- 2