Mennyiben lehet ma az onkológiai ellátás precíziós, azaz egy kezelés személyre szabott? Az egyedi tumoroknak mennyire részletes genetikai vizsgálata indokolt? Mikor születnek olyan tumorgenetikai leletek, amelyek segítik a terápiaválasztást és mikor nem…
Tumorbiológia: génmutációk és az onkológia hatékonysága
A gének kóros megváltozása, mutációja áll a rákbetegségek hátterében. A daganatot irányító vagy hajtó, azaz „driver” gének játsszák a legfontosabb szerepet a betegség kialakulásában. A driver gének és azok mutációi különböző gyakoriságúak,…
Gyermekkori agydaganatok genetikáját kutatják
A gyermekkori agydaganatok genetikai hátterét térképezik fel egy kutatásban, hogy hatékonyabb gyógymódokat találjanak.
Tumorgenetika: vérvizsgálattal előre jelezhetik a rák kiújulását?
Jelenleg jobbára statisztikai valószínűség alapján lehet egyes daganattípusoknál, stádiumoknál megbecsülni a rák kiújulásának kockázatát, ám egyre több olyan módszer is létezik, amely nem múltbeli számokon alapszik, hanem a konkrét beteg személyes rizikóját…
Komplett molekuláris diagnosztikai vizsgálatok: növekvő igények
Szakmailag indokolt esetekben támogatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), hogy egyedi méltányossági eljárás keretében – a célzott onkológiai gyógyszer kiválasztásához kötelezően előírt molekuláris diagnosztikai vizsgálatokon túl – komplett, 58 génes genetikai panelvizsgálat…
Molekuláris diagnosztika: mutációk a ráksejtekben
Azt már korábban is tudtuk, hogy a daganatok elhelyezkedésén túl számos más tényező is befolyásolja viselkedésüket, ám mára kiderült: minden korábbi elképzelést felülmúl, milyen sok különbség van két hasonlónak tűnő daganat között,…
A rák genetikai eredetű, de ritkán öröklött betegség
A rák genetikai eredetű betegség. E megállapítást sokan – helytelenül – úgy értelmezik, hogy a genetikai háttér minden esetben öröklöttséget jelent, holott ez nem így van: a daganatos betegségeknek csak egy kisebb…
Eltérő ráktípusokra azonos gyógyszerek?
Előfordul, hogy szövettani vagy genetikai jellemzőik alapján nagyobb különbség van tüdőrák és tüdőrák között, mint adott esetben egy gégerák és egy végbélrák között. Egyre több olyan klinikai hatóanyag-vizsgálat van szerte a világon,…
Génhibák a tumorokban és molekuláris diagnosztikai vizsgálatok
Minden rosszindulatú daganat génhibára vezethető vissza: a sejtek osztódása során keletkezett „génhibás” sejtek nem mindig pusztulnak el, hanem tovább élnek, a normál sejteknél gyorsabban osztódnak és terjednek, közben pedig újabb génhibákat halmoznak…
Rák: génjeinkben hordozzuk a sorsunkat?
A rák genetikai betegség: a rosszindulatú daganatok kialakulásának hátterében az áll, hogy a gének mutációja nyomán felborul a sejtek osztódásának szabályozása. A tumorbetegségek genetikai jellege ugyanakkor nem azt jelenti, hogy a rák minden…