A gének kóros megváltozása, mutációja áll a rákbetegségek hátterében. A daganatot irányító vagy hajtó, azaz „driver” gének játsszák a legfontosabb szerepet a betegség kialakulásában. A driver gének és azok mutációi különböző gyakoriságúak,…
Tumorbiológia: mi fog hatni és mi nem egy rákbetegnél?
Mára a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok a daganatok kezelésének egyik kiindulópontjává váltak, ugyanakkor nem minden molekuláris patológiai lelet ad a konkrét beteg számára a terápiaválasztást ténylegesen segítő információkat a kezelőorvosok kezébe – fogalmazott…
Molekuláris diagnosztika: sorsdöntő tumorgének
A képalkotó vizsgálatok – ultrahang, röntgen, CT, MRI – megmutatják egy rákos góc méretét, elhelyezkedését. A patológiai vizsgálatok megmutatják hogyan néznek ki a daganatban a ráksejtek, milyen alakúak, milyen típusúak, milyen gyorsan…
Mikor indokolt molekuláris genetikai vizsgálatot végezni vastagbélrákos betegeknél?
A molekuláris genetikai vizsgálatnak fontos szerepe van az áttétes vastagbélrák és végbélrák onkológiai terápiájának kiválasztásában.
Komplett molekuláris diagnosztikai vizsgálatok: növekvő igények
Szakmailag indokolt esetekben támogatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), hogy egyedi méltányossági eljárás keretében – a célzott onkológiai gyógyszer kiválasztásához kötelezően előírt molekuláris diagnosztikai vizsgálatokon túl – komplett, 58 génes genetikai panelvizsgálat…
Molekuláris diagnosztika: mutációk a ráksejtekben
Azt már korábban is tudtuk, hogy a daganatok elhelyezkedésén túl számos más tényező is befolyásolja viselkedésüket, ám mára kiderült: minden korábbi elképzelést felülmúl, milyen sok különbség van két hasonlónak tűnő daganat között,…
Ráksejtek kommunikációja: kapuk és kulcsok
A daganatsejtek számos jelátviteli útvonalon képesek kommunikálni, s eljuttatni egymáshoz a „növekedj és osztódj” parancsot. E jelátviteli csatornákat elképzelhetjük úgy, mintha megannyi nyitva maradt kapu létezne, amelyen keresztül ki tudják kerülni a…
Génhibák a tumorokban és molekuláris diagnosztikai vizsgálatok
Minden rosszindulatú daganat génhibára vezethető vissza: a sejtek osztódása során keletkezett „génhibás” sejtek nem mindig pusztulnak el, hanem tovább élnek, a normál sejteknél gyorsabban osztódnak és terjednek, közben pedig újabb génhibákat halmoznak…
Molekuláris diagnosztika: itt minden kérdésére választ kap!
A daganatsejtek molekuláris diagnosztikai vizsgálatáról és a célzott onkológiai kezelésekről tart előadást a Gyógyulj Velünk Egyesület 2015. szeptember 24-i betegtalálkozóján dr. Ruzsa Ágnes, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság elnöke, a most a…