Az idősebbek, a súlyos krónikus betegséggel élők (tüdőbetegek, cukorbetegek, szívbetegek) mellett a daganatos betegek, a daganatellenes kezelésben részesülő páciensek is fokozott kockázatnak vannak kitéve a koronavírus járvány miatt.
Mivel se védőoltás, se speciális gyógyszer nem áll rendelkezésre a koronavírus ellen, a daganatos betegek számára sincsenek különleges szabályok. Ám mivel a daganatos betegek – különösen a daganatellenes kezelések időszakában – fokozottan ki vannak téve a fertőzéseknek, ezért nagyon fontos minden óvintézkedést komolyan venni és betartani. Mivel egy szövődményeket okozó fertőzés a daganatellenes kezeléseket is meggátolhatja, az egyetlen lehetséges teendő a fertőzésveszély kockázatának csökkentése!
- Maradjon otthon!
- Ne fogadjon vendégeket! A koronavírus-fertőzöttek akár két hétig is egészségesnek tűnhetnek vagy csak enyhe tünetekre panaszkodnak – viszont a vírus a betegek egy részénél súlyos-életveszélyes állapotot okoz.
- Kérje meg szomszédját, ismerősét, hozzátartozóját, hogy segítsenek a bevásárlásban, a gyógyszerek kiváltásában!
- Csak feltétlenül halaszthatatlan ügyben mozduljon ki otthonról, amennyire lehetséges, kerülje a tömegközlekedést és kevésbé forgalmas időszakban induljon el. A maszk önmagában nem elegendő a fertőzés megállításához, ám viselése mások védelme érdekében javasolt, ha valaki légúti tünetektől szenved.
- Érdeklődjön kezelőorvosánál, illetve az Önt kezelő intézménynél, hogy kontrollvizsgálata, soron következő daganatellenes kezelése a megszokott rend szerint zajlik-e vagy halasztható?
- Ha vényköteles gyógyszerre van szüksége, azt orvosa személyes találkozás nélkül is felírhatja, regisztrálhatja az elektronikus rendszerbe, majd a gyógyszert az Ön TAJ számával bárki, bármelyik patikában kiválthatja.
- Ha kimozdul otthonról, ne nyúljon a szeméhez, az arcához, a szájához, az orrához!
- Papír zsebkendőbe köhögjön, tüsszentsen, majd dobja ki a zsebkendőt!
- Minél kevesebb tárgyat fogjon meg járműveken, üzletekben, a kórházban (kilincsek, kapaszkodók, korlátok, készpénz, pinkód beütésére alkalmas billentyűk a boltban vagy bankjegykiadó automatánál).
- Legyen Önnél kézfertőtlenítő és használja rendszeresen!
- Az otthonán kívül használt tárgyakat (mobiltelefon, pénztárca, szemüveg) is fertőtlenítse, ez igaz a még kézmosás előtt megfogott otthoni kilincsekre, kapcsolókra is.
- Mossa meg a megvásárolt zöldségeket-gyümölcsöket! Csak zacskóval vagy fogóval fogja meg a boltban a zsemlét, kiflit, kenyeret, még jobb, ha csomagolt pékárut vásárol.
- Amilyen gyakran lehet, mosson kezet, a kézmosás jól felhabosított szappannal történjen és legalább 30 másodpercig tartson!
- Szellőztessen gyakran, töltsön időt a friss levegőn, de kerüljön minden csoportosulást!
- Nemcsak a koronavírus-fertőzést, hanem minden más fertőzést is fokozottan kerülni kell! Daganatellenes kezelések idején kiemelt fertőzési forrás lehet a szájüreg is, ezért a rendszeres fogmosás mellett antibakteriális hatású szájvizes öblítés is napjában több alkalommal javasolható.
- Egyes daganatellenes kezelések fokozzák a fertőzésveszélyt: olvassa el itt, hogyan előzhető meg, ismerhető fel és kezelhető a fertőzésveszélyt fokozó neutropénia!
- Akinek környezetében koronavírus-gyanús esetet regisztráltak, illetve önmagán a koronavírus tüneteit észleli (száraz köhögés, láz, levertség, légzési nehézség), ne menjen más betegek közé se a háziorvoshoz, se szakrendelésre! A koronavírus gyanúja miatt háziorvosát hívja, jelezze daganatos betegségét is és hogy milyen kezelésben részesül!
- Telefonon egyeztessen onkológus kezelőorvosával! A daganatos betegség és a daganatellenes kezelések is okozhatnak a koronavírus által kiváltott tünetekhez hasonló panaszokat, ezért fontos a szakorvosi egyeztetés is!
+1. Ne essen pánikba! A koronavírusról folyamatosan nagyon sok negatív és félelemkeltő híradás juthat el Önhöz is. Ezeknek van alapja, a kockázatot senkinek nem szabad elbagatellizálni, viszont az állandó szorongás is gyengíti az immunrendszert. Mindent meg kell tenni a fertőzés elkerülése érdekében, ám ha bekövetkezik a fertőzés, az nem jelent automatikusan halálos fenyegetést. Kövesse az orvosi utasításokat és mindvégig tartsa észben: a fertőzésből a betegek döntő többsége meggyógyul.
Éjjel-nappal ingyenesen hívható kormányzati koronavírus információs telefonszám: 0680 277-455, 0680 277-456.