Nyelvgyökrák – hatástalan kezelés

53 éves édesapámnál tavaly áprilisban mesopharynx részen lévő nyelvgyökrákot diagnosztizáltak. Akkor kapott kemoterápiát, illetve sugárkezelést is. Decemberben tünetmentessé nyilvánították.
Januárban volt konzíliumon, még akkor is jó híreket mondtak.

Márciusban viszont már azt mondták, hogy kiújult, és olyan agresszív, hogy nem tudnak rajta segíteni. Most palliatív kemoterápiát kap. Azt mondták az orvosok, az életének hossza azon múlik, hogy meddig bírja az immunrendszere: ha leesik a lábáról, vége.

Az orvosok csak étvágyjavítót, illetve fájdalomcsillapítót írtak fel neki. Emellett szedi az Avemart, centrum 50+ vitamint, Béres Cseppet.

A kérdésem az lenne, hogy mit tehetnénk még, van-e olyan lehetőség amelyet még esetleg ki lehetne próbálni, hogy ne csak tüneti kezelésben részesüljön, hanem esetleg a gyógyulásra is adna lehetőséget, illetve, hogy ilyen stádiumban, amikor már az orvosok is csak széttárják a karukat, mennyi időre lehet számítani, hogy még velünk lesz?!

A palliativ kemoterápiától azt lehet remélni, hogy lassítja a daganat növekedését, kordában tartja a betegséget, így később alakulhatnak ki az életminőséget, táplálkozást, légzést stb. rontó tünetek, mint kezelés nélkül kialakulnának. Amennyiben az orvosok azt mondták, hogy nincs műtéti eltávolításra lehetőség, és a kemoterápiát palliatívnak nevezik, akkor orvosilag az gondolható, hogy jelenleg nincs olyan módszer, amely a gyógyulásra vagy legalább a tartós daganatmentességre reményt adna.

Azt, hogy pontosan mennyi időre lehet számítani, még a beteget kezelő orvosok sem tudják megmondani. Részben a stádiumbesorolásra vonatkozó statisztikák, részben saját, a betegek körében szerzett sok éves tapasztalataik alapján próbálnak az ilyen kérdésekre körülbelüli választ adni az orvosok, ám ez nagyon sok változó függvénye. A válasz sok szempontból függ a szövettanon, a stádiumon, a betegség kiterjedésen kívül attól is, hogy például a daganat hogyan reagál (reagál-e) az alkalmazott kemoterápiás kezelésre, illetve hogy a beteg hogyan bírja a kezelést. Pontosabb információt a sorozatos leleteket ismerő kezelőorvos tud mondani.

Ebben az élethelyzetben is fontos ugyanakkor az erőnlét megőrzése, s a tüneti kezelések, a panaszok enyhítése, mindenekelőtt a fájdalomcsillapítás. Ha nem lenne kielégítő a fájdalomcsillapítás szintje, nem szabad ebbe belenyugodni: a háziorvosnak és a szakorvosoknak is joga és kötelessége a lehető legteljesebb fájdalomcsillapításra törekedni akár az adagolás, akár az alkalmazott készítmények módosításával, ha ez indokolt. Emellett természetesen nagyon sokat számít az életminőségben az is, hogy a hátralévő időben miként viszonyul a beteg a betegségéhez, milyen családi környezet veszi körül, nyílik-e alkalmuk igazából beszélgetni, egymásra figyelni.

Kapcsolódó cikkek:
Szájüregi daganatok
Daganat a szájban: a halogatás végzetes lehet
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Fájdalomcsillapítás
Fájdalomcsillapítás: lehetséges és kötelező!
Fájdalomcsillapítás: opioidokkal a fájdalmak ellen
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Gyógyító szike: rákbetegnek a műtét jó hír!?
Daganatsebészet: a rák elsődleges gyógymódja

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Nyelvgyökrák kifakadt áttét
Nyelvgyökrák, majd tüdőrák
Nyelvgyökrák: végleges nyelvduzzanat?
Fej-nyaki daganat biológiai terápiája
Fej-nyaki tumor: van-e esély a gyógyulásra?

Nyelvgyökérrák kiújulás – 2.

Nyelvgyökérrák, tumor kiújulása
Nyelvgyökrák, sűrű nyálképződés
Mikor tekinthető egy nyelvgyökrák gyógyultnak?
Nyelvgyökrák kezelése és esélyei
Nyelvgyökrák: műtét helyett más protokoll
A szájüreg állapotfelmérése
Afták, herpesz és szájrák
Csomó a nyelv alatt
Belső szemölcs a szájban

Szájrák és tüdőrák tünetek?

Áttétes szájüregi rák?
Szájüregi rák, bajok az evéssel
Ínyvérzés, gyengeség
Bölcsességfog és szájrák
Alapos szájüregi szűrés
Nyelvgyökrák fájdalmai
Fekélyes nyelv fájdalma
Duzzanat a nyelvben
Nyelvgyökrák, nyílt seb
Nyelvgyökrák szesszel, cigivel
Nyelvgyökrák
Kezelések és alkohol

Top