Tüdőrák, másodlagos agydaganat

Azért írok, mert anyukámnál nemrég (1 hónapja) másodlagos agydaganatot diagnosztizáltak. A kérdés az lenne, hogy mennyi az az idő, amit velünk tölthet még? 20 alkalom sugárkezelést írtak ki neki, amit a következő héten kezdenek el. Azt mondják, hogy a tüdejéről képzett áttétet az agyára.

A diagnózis kódolásánál azért használják a „másodlagos agydaganat” kifejezést, mert az elsődleges daganat (szakszóval primer tumor) valahol máshol van a szervezetben, jelen esetben a tüdőben. A tüdőrákoknál sajnos nem ritkán előfordul, hogy a betegség úgy kerül felfedezésre, hogy az agyi áttét ad tüneteket (például szédülés, kettős látás, hányás, epilepsziás görcs, egyensúly vagy mozgászavar formájában). A tünetek attól függnek, hogy hol helyezkedik el az áttét vagy hol helyezkednek el az áttétek.

Leveléből nem derül ki, hogy milyen kiterjedtségű az agyban a betegség, de valószínűleg nem volt lehetőség agyműtétre, akár a többszörös agyi áttét, akár az alapbetegség máshova történő szóródása miatt.  Az agyi sugárkezelésnek (amit gyakran WBRT-nek, whole brain radiotherapy-nak neveznek) az a célja, hogy az agyban lévő ráksejteket pusztítsa, így az agyban lévő gócokat megkisebbítse, s ennek eredményeként az idegrendszeri tünetek csökkenjenek, illetve minél később alakuljanak ki az agyi daganat növekedésével kapcsolatban újabb idegrendszeri tünetek.

Az agyi áttétes gócok körül gyakran van vizenyő (szakszóval ödéma) is, emiatt a betegeknek gyakran javasolják vízhajtók, szteroidok, glicerin szedését, mert ez csökkentheti a tüneteket (bár ezeknek a szereknek nincs daganatsejt pusztító hatása).

A kérdésre, hogy még mennyi időt tölthet Önökkel az édesanyja, nehéz válaszolni, mert ezt befolyásolhatja az, hogy a betegség a szervezetben mennyire terjedt szét. Van-e lehetőség az alapbetegséggel kapcsolatban például kemoterápiás kezelésre, s ha igen, erre hogyan reagál a daganat, az agyi áttétek mennyire reagálnak a sugárkezelésre. Sajnos az agyi áttétet adó tüdőrákoknál nem hosszú években mérhető a túlélés, inkább hónapok-fél-egy év ami (egyéb tényezőktől függően is) várható általánosságban.

Folyamatos információk és tapasztalatcsere lehetősége a Rákgyógyítás Facebook közösségi oldalán.

Kapcsolódó cikkek:
Tüdőrák
Metasztázisok az agyban: a koponyában nincs helye a tumornak
Tüdőáttét: az egyik leggyakoribb metasztázis kezelése
Mire jó a tüdőszűrés?
Egyes tüdődaganatokban is hatásos az érgátlás
Vérszegénység is veszélyezteti a daganatos beteget
Csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást
Áttétek: gátat kell vetni a rák szétterjedésének
Képalkotó vizsgálatok: UH, RTG, CT, MR, PET…
Célzott biológiai terápiák tüdőrákban
Kemoterápia: a kezelések ütemezése is befolyásolja az eredményeket
Daganatsebészet: a rák elsődleges gyógymódja
Gyógyító szike: rákbetegnek a műtét jó hír!?

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Tüdőrák agyi áttéttel
Tüdőrák agyi és gerinc áttét
Tüdőrák, tüdőtágulás: miért nem műtik meg?
Tüdőrák: miért nem kezelik?
Vajdasági tüdőrák kezelése
Tüdőrák kilátásai
Laphámsejtes tüdőrák
Édesanyám tüdőrákos, mire számíthatunk?
Tüdődaganat, fájdalomcsillapítás
Tüdőrák: miért csak egy nap a kemoterápia?
Tüdőrák, agyi áttét, sugárkezelés
Tüdőrák, agyi áttét, morfium, haláleset
Tüdőrák: sugár, valós kilátások
Áttétes tüdőrák, 59 éves férfi
Tüdőrák kombinált kezelése
Tüdőrák: kemoterápia 55 kilós férfinál?
Tüdőrák gyógyszere
Kissejtes tüdőrák terápiája
Áttétek, fogyás és fájdalmak
Tüdőrák, hörgőáttét, fulladás
Áttétes tüdőrák, fulladás
Tüdőrák és depresszió
Jó nekünk, ha a daganat szétesik?
Kiújult tüdőrák, véres köpet 
Véres köpet és dohányzás
Tüdőrák, hatástalan terápia
Nem műthető kissejtes tüdőrák?
Műthetetlen tüdőrák, útkeresés?
Műthetetlen 2 cm-es tüdőrák?
Kissejtes tüdődaganat
Kissejtes tüdőrák végstádium
Tüdőrák: meddig tarthat a végstádium?
Tüdőrák és a palliatív kezelés
Tüdőrák végstádium
Otthon meghalni
Áttétes tüdőrák: romló koncentráció
Tüdőrák és magatartászavar
Tüdőrák: áttét a szívburkon
Tüdőrák, agyi áttét
Dohányzás, kissejtes tüdőrák
Hirtelen áttétes tüdőrák?
Tüdőműtét és kemoterápia
Reménytelen tüdőrák?
Tüdőrák mint derült égből a villámcsapás
Gyorsan kifejlődő tüdőáttét?
Kérdések a kiegészítő kezelésekről
Tüdőrák agyi áttéttel
Tüdőrák – szétterjedt áttétekkel, végső stádiumban
Tüdőrák végső stádium, hospice szolgálat
Agyban áttétes tüdőrák
Nagysejtes tüdőrák, agyi áttétek
Tüdőtumor, 20 áttét az agyban
Agyi áttétes tüdőrák
Agyi áttétes tüdődaganat
Tüdőrák, agyi és más áttétek

Tüdőrák, másodlagos agydaganat

Édesanyámnál egy évvel ezelőtt tüdőrákot diagnosztizáltak az orvosok, amely már állítólag a nyiroknyomókba is átterjedt. A tüdőben a CT vizsgálat és a tüdőtükrözés nem mutatott ki semmit, sőt a szövettan is annyit írt, hogy egy-két sejt pozitivitást mutat. Kemoterápiával kezelték, és nagyon szépen visszahúzódtak a nyirokcsomók, nincsenek megduzzadva mint egy évvel ezelőtt.

Szeptemberben és decemberben a CT nem mutatott a tüdőben semmit, és mint mondottam a nyirokcsomók sem kórosan nagyok. 2008 karácsonya előtt először a bal mutatóujja erőtlennek bizonyult, majd folyamatosan átterjedt a karjára és a lábára is ez az erőtlenség. Érezte ha pl. bevágta vagy tűvel megszúrtuk, de magától képtelen mozgatni. CT felvételt csináltak róla és megállapították, hogy a jobb elülső homloklebenyen egy 17 mm-es daganat található és ez sugároz a baloldalára, ami miatt nem tud mozogni. A kórházban, ahol a tüdejével kezelték, visszamentünk a kezelőorvosához és ő infúziós kezelést javasolt amitől nagyon szépen felerősödött, hogy képes volt egymaga kapaszkodva menni és félig a kezét is fel tudta már emelni.

Beszéltek egy idegsebésszel, aki MR vizsgálatra küldte, mondván: amíg nem látja a felvételeket, addig nem tud belekezdeni semmibe. Azt mondta, hogy ha valóban akkora mint amekkorát a CT is mutat és tényleg csak ez az egy van, akkor kétpontos besugárzással el tudja távolítani.

Kérdésem az lenne, hogy ez a kétpontos besugárzás mennyire megbízható? Sok helyen azt olvasom, hogy legbiztosabb ha kiveszik a daganatot a kérdéses helyről. Valamint az MR felvétel 20 mm-es daganatot ír, és az orvos azt mondta, elképzelhető, hogy február 9-ig (ekkorra jegyezték elő) növekszik is még. Nem kellene a beavatkozás előtt az idegsebésszel személyesen beszélni? Mert nem mondta, hogy menjünk előbb be, csak azt hogy 9-én mikorra kell menni, felteszik ezt a keretet a fejére, átszállítják az Onkolóiai Kórházba és megcsinálják ambulánsan az eltávolítást. Mi a véleménye Önöknek erről?

Valóban igaz, hogy általában a daganatok sebészi eltávolítása az elsődleges cél, ám ez nem minden esetben valósítható meg, különösen igaz ez az agy területére, ahol a tumor mérete, elhelyezkedése lehet olyan, ami miatt akár létfontosságú funkciókat veszélyeztethet egy beavatkozás. Még egy részletes levélbeli leírás ismeretében sem lehet pontos véleményt alkotni egy betegről és egy betegségről, ehhez több szakorvos együttműködése, képalkotó vizsgálatok lelete és képei, a laboreredmények ismerete, a beteg kikérdezése és vizsgálata stb. szükséges.

A tüdőráknál sajnos gyakori az agyi áttétek megjelenése. Ezek a gócok úgy alakulnak ki, hogy a vérárammal daganatsejtek jutnak az agy területére, és ott megtapadva növekedésnek indulnak. A tervezett beavatkozáshoz tudni kell, hogy valóban egygócú folyamatról van-e szó, vagy már van több kicsiny góc is az agyban, mert sajnos ez is gyakran előfordul. Ezért is javasolt az idegsebész MR vizsgálatot.

Amennyiben az újabb vizsgálatok is azt mutatják, hogy egyetlen góc van az agyban, a célzott sugárkezeléssel a gócban lévő daganatsejteket tudják pusztítani. Ebben az esetben nem valódi eltávolításról van szó, hanem a daganatos gócra irányított sugárterápiáról, amely ott helyileg tudja csökkenteni a daganatos sejtek számát. Amennyiben több góc ábrázolódik, gyakran más típusú sugárkezelésre van szükség, általában az egész agyállomány besugárzása történik ilyenkor.

Próbálhatnak az idegsebésztől személyesen is konzíliumot kérni, s ő adhat részletesebb felvilágosítást a betegnek a tervezett beavatkozásról, illetve a kezelési lehetőségekről.

Kapcsolódó cikkek:
Tüdőrák
Agydaganatok kezelése
Sugár- és kemoterápia: a félelmetes kezelések
Kemoterápia: sejtmérgektől a célzott kezelésekig
Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek
Rettegett hányinger: hogy kerülhetjük el?
Fájdalomcsillapítás
Rákbetegség: nem elég a testet kezelni
Az étrendkiegészítő nem gyógyszer
Segítség a rákbetegek családtagjainak

Korábbi kérdések és válaszok a témában:
Áttétes tüdőrák diagnózisa
Tüdőrák, mellékvese CT
Tüdőrák: érgátló kezelés önköltségen?
Fertőzhet a tüdőrák?
Műthetetlen 2 cm-es tüdőrák?
Kissejtes tüdődaganat
Kissejtes tüdőrák végstádium
Tüdőrák: meddig tarthat a végstádium?
Tüdőrák és a palliatív kezelés
Tüdőrák végstádium
Otthon meghalni
Áttétes tüdőrák: romló koncentráció
Tüdőrák és magatartászavar
Tüdőrák: áttét a szívburkon
Tüdőrák, agyi áttét
Dohányzás, kissejtes tüdőrák
Hirtelen áttétes tüdőrák?
Tüdőműtét és kemoterápia
Reménytelen tüdőrák?
Tüdőrák mint derült égből a villámcsapás
Gyorsan kifejlődő tüdőáttét?
Kérdések a kiegészítő kezelésekről

Top