Ha egy daganatos betegnél tartósan nem kielégítő mértékű a fájdalomcsillapítás, a hosszan fennálló fájdalom állandósulhat.
A legtöbb fájdalom csökkenthető
A fájdalom lehet szervi-szöveti eredetű, idegi eredetű, de okozhatják, illetve felerősíthetik pszichológiai tényezők is. A fájdalmat kiválthatja maga a fizikailag jelenlévő daganat, okozhatják a tumor által termelt anyagok, lehet szó a beavatkozások…
Fájdalomcsillapítás: a fájdalomba nem szabad beletörődni!
Ahogyan a daganatellenes kezelésekre a több szakorvos részvételével tanácskozó onkológiai munkacsoportok (onkoteam) tesznek javaslatot, úgy több szakma képviselőit bevonó fájdalomcsoportok létrehozását javasolja a kórházakban az Európai Fájdalom Társaságok Szövetsége (EFIC). Amint prof.…
Önállósodó fájdalomérzet: mikor fenyeget a krónikus fájdalom szindróma?
Ha egy rákbetegnél nem megfelelő mértékű a fájdalomcsillapítás, a hosszan fennálló fájdalom állandósulhat.
Hogyan enyhíthetők a csontáttétek okozta fájdalmak?
Az emlődaganat csontáttétjei leggyakrabban a nagy csöves csontokat (combcsont) és a gerinccsigolyákat érintik, de máshol is megjelenhetnek. Erős fájdalommal járhatnak, mozgáskorlátozottságot okozhatnak.
Mit lehet tenni a daganatos betegek idegi eredetű, neuropátiás fájdalma ellen?
A neuropátiás fájdalmak csillapításának legfontosabb feltétele annak felismerése, hogy az idegrendszerben van a probléma. Ekkor ugyanis a beteg szenvedésének forrását nem ott kell keresni, ahol a fájdalom érződik, hanem az ingerületvezető idegpályák…
Mikor fenyegetnek idegi eredetű fájdalmak, neuropátiás panaszok a beteget?
Neuropátiás fájdalmakat az idegrendszer károsodása, működészavara okoz. Ekkor nincs valódi fájdalominger, a különféle érzetek mégis fájdalmat váltanak ki.
Mi az az áttöréses fájdalom a daganatos betegeknél és hogyan csillapítható?
Áttöréses fájdalomnak azt nevezik, amikor a jól beállított fájdalomcsillapító kezelés ellenére váratlanul nagy fájdalom tör rá a betegre.
Mit tehet a beteg és a hozzátartozó a daganatos fájdalmak ellen?
A fájdalmat mindig csak a beteg érzi, a fájdalomérzet objektíven nem mérhető, ugyanaz a mértékű fájdalom is okozhat egyszer kisebb, máskor nagyobb szenvedést. Ugyan az agy fájdalomingerekre adott aktivitása vizsgálható képalkotó berendezésekkel,…
Melyek a daganatos fájdalomcsillapítás lépcsőfokai?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1986-ban dolgozta ki terápiás ajánlását, amelyet „fájdalomcsillapítási (analgetikus) lépcsőnek” neveztek el. A fájdalom erősségének és típusának megfelelően addig kell emelni a dózist, illetve váltani erősebb és/vagy más típusú…
- 1
- 2