A Magyar Genom Program keretében a következő 5 évben 10 ezer magyar teljes géntérképét szeretnék feltérképezni, közöttük daganatos betegekét is.
Prof. Dr. Tímár József: a rák és a rák gyógyításának genetikai háttere
Kinél hatásos a daganatellenes kezelés és kinél nem? – Prof. Dr. Tímár József rákkutató patológus professzor előadása a betegség és a gyógyítás genetikai hátteréről.
Precíziós onkológia: minden beteg és betegség egyedi
Mennyiben lehet ma az onkológiai ellátás precíziós, azaz egy kezelés személyre szabott? Az egyedi tumoroknak mennyire részletes genetikai vizsgálata indokolt? Mikor születnek olyan tumorgenetikai leletek, amelyek segítik a terápiaválasztást és mikor nem…
Tumorbiológia: génmutációk és az onkológia hatékonysága
A gének kóros megváltozása, mutációja áll a rákbetegségek hátterében. A daganatot irányító vagy hajtó, azaz „driver” gének játsszák a legfontosabb szerepet a betegség kialakulásában. A driver gének és azok mutációi különböző gyakoriságúak,…
Mi az a molekuláris genetika, hogyan zajlik a vizsgálat?
A képalkotó vizsgálatok – ultrahang, röntgen, mammográfia, CT, MR – megjelenítik a daganatos gócok méretét, elhelyezkedését. A patológiai (szövettani) vizsgálatok megmutatják hogyan néznek ki a daganatban a ráksejtek, milyen alakúak, milyen típusúak,…
Mikor indokolt molekuláris genetikai vizsgálatot végezni vastagbélrákos betegeknél?
A molekuláris genetikai vizsgálatnak fontos szerepe van az áttétes vastagbélrák és végbélrák onkológiai terápiájának kiválasztásában.
Mi az a molekuláris genetika és hogyan zajlik a vizsgálat?
A molekuláris diagnosztikai vizsgálatok feltárják a daganatos sejtek genetikai jellemzőit.