Minden rák génhibára vezethető vissza. Ezek a génhibák az esetek többségében viszont nem öröklött károsodások, hanem az életünk során szerzett génhibák. A daganatos betegségek többségében nem igaz tehát, hogy valakinek a sorsa…
Az öröklött genetika kevésbé, az életmód annál inkább oka lehet a ráknak
Sok páciens magát teszi felelőssé a rák kialakulásáért, valamint arról is többen beszámoltak, hogy környezetükben voltak, akik távolságot tartottak, irreálisan félve egy esetleges fertőzéstől. Daganatos betegség nem terjed fertőzés útján, de vannak…
Öröklött BRCA mutációk: génekben hordozott kockázat
A rosszindulatú daganatoknak csak töredékében mutatható ki egyértelműen, hogy a betegséget a szülőktől öröklött genetikai hiba okozza, ám az ilyen rákok jóval fiatalabb életkorban jelentkezhetnek. Legismertebb a BRCA1 és BRCA2 gének hibája:…
Gyerekeimnek, unokáimnak átadhattam a hajlamot a vastagbélrákra?
A vastagbéldaganatok egy része örökölhető, ugyanakkor a kialakuló betegségnek csak kisebb hányadában – húsz beteg közül egynél – lehetünk bizonyosak abban, hogy a kórt öröklött génhiba okozta. Ezek közül a leggyakoribb a…
A rák genetikai eredetű, de ritkán öröklött betegség
A rák genetikai eredetű betegség. E megállapítást sokan – helytelenül – úgy értelmezik, hogy a genetikai háttér minden esetben öröklöttséget jelent, holott ez nem így van: a daganatos betegségeknek csak egy kisebb…
Itt most mindent megtudhat az emlőrákról!
Örökletes-e az emlőrák hajlam? Mi a haszna a szűrőprogramnak? Milyen a helyreállító emlőműtétek magyarországi helyzete? E kérdések kerülnek a középpontba azon a 2015. szeptember 11-i lakossági fórumon, amely a Szegedi Emlőrák Szimpózium…
Rák: génjeinkben hordozzuk a sorsunkat?
A rák genetikai betegség: a rosszindulatú daganatok kialakulásának hátterében az áll, hogy a gének mutációja nyomán felborul a sejtek osztódásának szabályozása. A tumorbetegségek genetikai jellege ugyanakkor nem azt jelenti, hogy a rák minden…