Dr. Prezenszki Zsuzsanna pszichiáter, pszichoterapeuta (Összehangolva Alapítvány a Daganatos és Krónikus Betegekért) előadása.
A prosztatarák lelki kihatása: hogyan kerülhető el a depresszió?
A betegség során hosszabb-rövidebb ideig jellegzetes lelkiállapot lehet a pánik, az érzelmek kifejezésének nehézsége, a düh, a tanácstalanság, a reménytelenség, a tehetetlenség és a káosz érzete, a befelé fordulás vagy az átgondolatlan…
Mi az a distressz és mit tehet ellene egy daganatos beteg?
Distressznek nevezik azt a jelenségcsoportot, amellyel a daganatos betegek lelkiállapota a leggyakrabban leírható. A distressz a negatív érzelmek széles skáláját foglalja magában a szomorúságtól, a félelemtől, a pánikon keresztül a depresszióig.
Pszichológia az onkológián: vérnyomás mellett a stresszt is mérnék
Minden daganatos betegség diagnózisával szembesülő embernél rutinszerűen fel kellene mérni a pszichológiai állapotot is, majd az orvosi kezelések mellett az aktuális mentális, érzelmi, lelki szükségleteknek megfelelő segítséget is felajánlani – vallja dr.…
Rákbetegként sem törvényszerű a depresszió
Természetes, ha a rák diagnózisa rémülettel tölt el minden érintettet, beteget és családtagokat egya-ránt. Viszont az nem természetes, ha a betegségtől és a jövőtől való félelem elural mindent, s tönkreteszi a jelent…
Minden rákbetegnek találkozni kellene pszichológussal
Ugyan egyre több onkológiai osztályon érhető el kifejezetten a daganatos betegekkel foglalkozó pszichológus, ám még bőven van hová fejlődni. Egyrészt abban, hogy a szakorvosok felismerjék: nem elég műteni vagy gyógyszert adni a…
Poszttraumás stresszt okozhat a rák diagnózisa
Az emlőrákkal diagnosztizált betegek túlnyomó többsége esetében a diagnózis megismerése után poszttraumatikus stressz betegség tünetei jelentkeznek, és a legtöbb emlőrákos beteg esetében ezek a tünetek még 1 év elteltével is fennállnak.